Jak exportovat dokument do PDF

obecna.png Možná se vám také někdy stalo, že jste si chtěli na cizím počítači vytisknout dokument nebo ho jenom zobrazit v jiném programu, než ve kterém jste ho vytvořili. Výsledek této činnosti byl přitom jiný, než jste čekali – dokument byl divně posunutý, obrázky byly menší než doma apod. Aby k tomu nedocházelo, můžete dokument převést do PDF.  

Výhodou PDF dokumentů je to, že se zobrazují na všech počítačích stejně. Jediné, co k tomu potřebujete, je prohlížeč PDF souborů. Při tisku nedochází ke změnám ve formátování - tak, jak vidíte dokument na monitoru, tak se vytiskne na papír.

Nejrozšířenějším prohlížečem PDF dokumentů je Adobe Reader (dříve Acrobat Reader), linuxové systémy nabízejí prohlížeče další (např. Evince, Okular, KPDF).

Dokument převedete pomocí nabídky Soubor | Exportovat do PDF. Na kartě Obecné nastavte rozsah stran k exportu - celý dokument, nebo jednotlivé strany. Pokud dokument obsahuje obrázky, lze nastavit míru komprese - čím větší komprese, tím menší výsledná velikost dokumentu, ale zároveň nižší kvalita obrázků. Pokud na velikosti souboru nezáleží, je lepší zvolit bezztrátovou kompresi.

Obecné volby PDF exportuObecné volby PDF exportu

Karta Výchozí zobrazení souvisí s výchozím zobrazením souboru PDF v prohlížeči těchto dokumentů. Tak např. aby se po otevření dokumentu zobrazila celá stránka, zvolte možnost Přizpůsobit oknu, při výběru možnosti Přizpůsobit šířce se stránka zvětší tak, že zaplní šířku okna. Pro vytvoření dokumentu PDF, který bude zobrazovat stránky po jedné, zvolte Rozvržení stránek | Jedna stránka. Aby se stránky zobrazily v souvislém svislém sloupci, klikněte na Souvislé. Pokud chcete zobrazit stránky souvisle po dvou vedle sebe, vyberte možnost Souvislé po dvou.

Výchozí zobrazení PDF dokumentuVýchozí zobrazení PDF dokumentu

Karta Uživatelské rozhraní nastavuje uživatelské rozhraní programu, který používáte. Umožní vám mj. nastavit okno tak, aby se zobrazilo na celou obrazovku nad všemi ostatními okny, dále můžete nastavit také zobrazení samotného dokumentu v programu zvolením možností Skrýt nabídku, Skrýt panel nástrojů a Skrýt ovládací prvky okna atd.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Pokud chcete zamezit přístupu k dokumentu neoprávněným osobám, tak na kartě Bezpečnost nastavte heslo potřebné pro otevření dokumentu. Pomocí hesla lze také např. zrušit možnost změn dokumentu, tisku, kopírování textu (po označení textu se při poklepání pravým tlačítkem myši nezobrazí možnost Kopírovat).

Kopírování textu se zablokuje např. Adobe Readeru, v jiných prohlížečích (např. Evince) lze text kopírovat i přes toto omezení.

Bezpečnost PDF dokumentuBezpečnost PDF dokumentu

Nejrychleji můžete převést dokument pomocí ikony Přímý export do PDF.

Ikona pro přímý export do PDFIkona pro přímý export do PDF

(Jako ve škole) Průměr: 1.33 | Hodnotilo: 9
 

Komentáře

user avatar Petr V.
Odpovědět
Jak exportovat dokument do PDF
27. 01. 2009, 15:42:03
Pozor, rozhodně doporučuju exportovat do archivního formátu pdf/a-1, export do "normální" verze 1.4 neembeduje fonty! Navíc archivní formát automaticky taguje obsah pdf, což sice možná zvyšuje velikost souboru, ale při zpětném exportu do raťafáku (rtf) apod. je to pohádka. Za další, nedoporučuju si hrát s hybridním formátem ODF/PDF.
Určitě zde mělo být uvedeno, že záložky ve writeru se nerovnají záložky v acrobatu. Chcete-li mít zachovanou záložkovou strukturu, musíte místo záložek mít styl nadpisů.
A v neposlední řadě, pro správné a korektní zobrazení PDF je opravdu nutné použít AcrobatReader, při použití jiných prohlížečů byste se mohli docela divit. Něco jiného než acrobat používají akorát neznalé lamy.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Jak exportovat dokument do PDF
27. 01. 2009, 16:55:21
RE Petr. V.: Nepoužívam zaškrtnuté pdf/a-1 a fonty to vkladá výborne (okrem PostScript fontov vo Windows, kde to však nefunguje ani pre tejto voľbe, ale v Linuxe to funguje tak či tak) - nerozumiem. prečo by sa mala táto voľba štandardne zaškrtávať.

Niektoré alternatívne prehliadače (napríklad Sumatra PDF) majú jednu obrovskú výhodu - môžete ich použiť aj ako portable či dokonca ich môžete priamo vypáliť na CD so súborom. Poznám používateľov, ktorí sa stretávajú s PDF po prvýkrát (nie je každý ihneď odborník a označenie lama by som nepoužíval - každý raz začínal) a pokiaľ nie sú momentálne na internete (pričom Adobe Reader nie je práve malý na stiahnutie pri pomalých dial-up pripojeniach, ktorých je na Slovensku viac než dosť), je to pre začiatok postačujúca náhrada.
user avatar Petr V.
Odpovědět
Re:Jak exportovat dokument do PDF
28. 01. 2009, 21:40:18
Bohužel nevím, na jakém algoritmu pracuje export do pdf z Ooo, z vlastní zkušenosti jen vím, že do formátu 1.4 nefunguje dobře právě kvůli písmům. Specifikace formátu a-1 zaručuje, že by tyhle potíže neměly nastat. Dále, je možné, že nejen acrobat reader nakládá s pdf dokumentem korektně (protože je specifikace pdf známá), nicméně bych na to nesázel, už jsem se setkal vícekrát (viz foxit reader apod.) s pěkně pošahaným výsledkem, za který nějaké rychlejší načítání aspol. rozhodně nestojí, zvlášť ne v prepressu. Přesto je úsměvné se dívat na to, jak mnozí tvrdošíjně odmítají acrobat, je to prostě móda zuřivě bojovat proti Adobe, Microsoftu a vůbec všemu komerčnímu. Microsoft Office je strašně špatný, protože je prostě za prachy. (Jenže na rozdíl od OOo mi tam funguje úplně všechno a starší verze jsou pekelně svižné.) AcrobatReader je špatný, protože pochází od komerční společnosti. Nechť žije socialismus vždy a všude. Stačí se podívat na logo Ubuntu a hned jsme v blahých časech, v nichž se každému tykalo a oslovovalo soudruh.
Pokud jde o hromadné konverze, nejlépe by se asi dala věc řešit nějakým batchem, který je nutno napsat v javě, nebo možná jinak, já nevím, jak to mají nejnovější verze acrobatu zařízený…
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Re:Re:Jak exportovat dokument do PDF
31. 01. 2009, 08:51:34
Prepáčte, Vaša reakcie je neadekvátna a neviem, prečo píšete, že je úsmevné sledovať, ako niekto bojuje proti Adobe Reader, Windows, MS Office ... Kde ste to v mojom príspevku vyčítali? Ja som iba napísal, že v určitých prípadoch majú svoje opodstatnenie aj alternatívy - a uviedol som prečo. Alebo vy máte Adobe Reader v portable verzii alebo vo verzii, ktorá sa dá spustiť priamo z CD?

A inak Vašou poznámkou o Ubuntu poukazujete skôr na svoju zaujatosť a "boj" proti niečomu.

Inak osobne používam Adobe Reader a zatiaľ nevidím dôvod, prečo by som ho mal prestať používať.

K problematike exportu - ešte sa mi nestalo, že by som mal problém s exportom fontov v OpenOffice.org, pričom vytvorené dokumenty otváram v Adobe Readeri. Jediný problém je s PostScriptovými fontami, ktoré OpenOffice.org vo Windows má problém vložiť do PDF dokumentu - a to bez ohľadu za zaškrtnuté voľby. V Mandrive mi ten istý export urobí dobre a potom ani vo Windows nemám problém takýto PDF dokument otvoriť - dokument sa správne zobrazí.
user avatar Petr V.
Odpovědět
Jak exportovat dokument do PDF
1. 02. 2009, 16:14:40
Správně uvažujete, pokud zkoušíte PDF vygenerované na jednom operačním systému na jiném. Ale musíte uvážit, zda náhodou neužíváte systémové fonty, které jsou přítomny (hádám) všude. Já používám widle 98, xp a Ubuntu. A všechny fonty mám pouze v jednom os. Takže pokud v OO vygeneruju pdf s nějakým exotickým fontem, v tom dalším os se mi zobrazuje courierem. Pochopitelně.
Nijak zvlášť do hloubky jsem to nezkoušel, ale praxe je taková.
Co se týče používání alternativ, jak pravil můj šéf, mnohdy jsou k užitku jen tím, že jsou zadarmo. Připouštím, že např. k acrobatu existují alternativy, jež lze šoupnout na "klacek" a jede se. Upřímně řečeno jednak netuším, k čemu by mi to bylo, za druhé nutně potřebuju mít jistotu, že pdf soubory budou v pořádku zobrazeny. Pro začátečníky to může být dobrá volba, ale rozhodně ne pro grafika. Alternativy k čemukoliv beru, sám je zkouším denně, ale nemám rád, pokud mi někdo předhazuje nefunkční paskvily. Na ty já nemám čas. Vy si můžete třeba dovolit hazardovat, pro mě je to ale otázka živobytí.
user avatar Dominik
Odpovědět
Jak exportovat dokument do PDF
28. 01. 2009, 13:44:51
Taky si nemyslím, že Adobe Reader je jediný použitelný prohlížeč (používám PDF-XChange Viewer). Hlavní jeho nevýhodou je, že nedovolí uložit vyplněný PDF formulář vytvořený v OpenOffice. Kotroluje si totiž, zda je dokument podepsán od některých placených programů firmy Adobe. Bylo by krásné používat PDF formuláře z OpenOffice, jen kdyby všichni neměli ten Adobe Reader...
user avatar Jarek
Odpovědět
Hromadna konverze
28. 01. 2009, 18:46:03
Potreboval bych plno dokumentu v OTD previst do PDF, existuje nejaka hromadna konverze pro windows ?
user avatar Martina
Odpovědět
Re:Hromadna konverze
28. 01. 2009, 21:17:59
Našla jsem potřebný nástroj, můžete se těšit na článek.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Re:Hromadna konverze
31. 01. 2009, 08:56:23
Umožňuje to napríklad rozšírenie Dmaths. Určite existujú aj iné nástroje, tento mi prišiel na um prvý, lebo som o ňom písal: http://www.inet.sk/clanok/4741/makra-v-openofficeorg-6-ii-dmaths-2
user avatar Petr V.
Odpovědět
Re:Re:Hromadna konverze
1. 02. 2009, 16:20:30
Koukal jsem na Váš článek, na který odkazujete, je zajímavý a ledasco dalšího jsem se dověděl (já Dmaths používám, protože sekám vzorce jak Baťa cvičky), ale obávám se, že je tam buď popisována nějaká starší verze anebo jiný os (třeba se tento modul chová pod různými os různě). Netvrdím, že Dmaths znám nějak dokonale, ale prostě takové věci jako spuštění Dia nebo batch conversion, to tam jaksi (zřejmě) není.
user avatar dandak
Odpovědět
Jak exportovat dokument do PDF
25. 03. 2009, 08:55:12
Mohu se zeptat - pokud chci vždy mít nastavené heslo (Soubor -> Exportovat do PDF ... -> Bezpečnost -> Omezit oprávnění -> Nastavit heslo pro oprávnění...), dá se nějak zařídit, aby to bylo nastaveno implicitně pod klávesou Přímý export do PDF ?
user avatar gomel600@atlas.cz
Odpovědět
nejde mi stahovani
14. 07. 2012, 15:07:04
když chci neco stahnou do pc,tak mi to pise,že nejsem opravnen menit adresař .proste nemužu ani nic otevřit z emailu,třeba vykres,nebo cokoliv obrazek nic.dekuji za pomoc niksa

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Martina Kyksová

Martina Kyksová

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz