Chcete konečně poznat Linux? Kupte si knížku

komercni.png V nedávné době se na knižním trhu objevily dvě originální knihy o Linuxu. Jedna z nich se věnuje distribuci Ubuntu a druhá distribuci Mandriva Linux. Jsou určeny především uživatelům, kteří Linux poznávají. Obě obsahují instalační DVD s popisovaným systémem, takže cesta k vyladěnému Linuxu je maximálně zkrácena.  

Ubuntu 8.10 CZ

Ubuntu 8.10 CZUbuntu 8.10 CZ

Kniha Ubuntu 8.10 CZ je určena uživatelům, kteří chtějí zjistit, „co to ten Linux je" a jak s ním pracovat. Ubuntu je přátelský systém s nenáročným a přehledným prostředím, které je vybaveno potřebnými aplikacemi - kancelářským balíkem OpenOffice.org, prohlížečem Mozilla Firefox, přehrávači hudby a filmů a mnoha dalšími. Celé prostředí je česky a hodí se na domácí počítač, kde pracujete s fotkami, internetem či chcete telefonovat pomocí Skype nebo chatovat přes Jabber či ICQ.

Přečtěte si recenze na LinuxEXPRESu: Recenze knihy Ubuntu 8.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu, Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex.

Kniha provádí čtenáře krok za krokem instalací a nastavením systému, představuje mu dostupné aplikace včetně her a zodpovídá nejčastěji kladené dotazy. Součástí knihy jsou DVD se samotným systémem Ubuntu 8.10, ten lze podle podle instrukcí snadno nainstalovat. Již po instalaci obsahuje ovladače pro zvukové karty, grafické karty, ADSL modemy, wifi karty, tiskárny a další periférie.

Webové stránky knihy, koupit knihu

Mandriva Linux 2009 CZ

Mandriva Linux 2009 CZMandriva Linux 2009 CZ

Další aktualizovaná verze knihy, která má za sebou několikaletou historii, si ponechává to, co na ní její čtenáři oceňují a přináší nové informace. Autorský kolektiv se držel osvědčeného konceptu, který provází uživatele instalačním procesem a věnuje pozornost také poinstalačním doporučením.

Mandriva Linux 2009 má jako předvolené prostředí nové KDE4, proto se zcela nová kapitola věnuje právě této technologické novince. Zároveň je nové prostředí na adekvátních místech srovnáváno se starším KDE řady 3 - to lze nainstalovat z druhého Extra DVD - a mnohem větší pozornost byla věnována také prostředí GNOME, které je nyní postaveno na stejnou úroveň. Uživatel tedy jasně vidí rozdíly a věci společné všem prostředím.

Velmi důležitou náplň tvoří texty věnované aplikacím - přibyly zcela nové (OpenOffice.org 3, Firefox 3, programy z KDE4), mnohé byly aktualizovány (applety, widgety na plochu, 3D desktop) a nově je k dispozici také srovnání GNOME a KDE aplikací. Aktualizovány byly také části věnující se Ovládacímu centru Mandriva Linuxu včetně správy softwaru.

Přečtěte si recenzi Kniha o Mandriva Linuxu 2009 nebo krátký pohled na systém v zápisku Jak vypadá Mandriva Linux 2009 s KDE4?

Uživatelé vždy oceňovali odpovědi na klasické otázky (FAQ) - ty byly revidovány, částečně zaneseny přímo do textu, částečně upraveny pro nové verze a stav programů. Nyní je v knize tedy čtyřicet jasně napsaných řešení na časté otázky uživatelů Mandriva Linuxu.

Součástí knihy jsou dva disky pro 32bitovou architekturu a dva pro 64bitovou architekturu, jeden z dvojice je instalační, druhý Extra - obsahuje přídavné zdroje softwaru, ve kterých je k dispozici 16 GB softwaru pro všechny typy práce a zábavy. Kancelářský software, přehrávače multimédií, aplikace pro práci s internetem, systémové nástroje, hry a stovky dalších programů. Samozřejmou součástí jsou ovladače pro síťové karty, modemy, tiskárny a další periférie.

Webové stránky knihy, koupit knihu

O autorech

Mezi členy autorského týmu obou knih patří redaktoři linuxového magazínu LinuxEXPRES.cz. Vede je Ivan Bíbr, který se Linuxu a jeho propagaci věnuje bezmála deset let a je autorem více než dvanácti knih. Kniha Ubuntu 8.10 CZ vznikla v úzké spolupráci s Občanským sdružením Ubuntu pro Českou republiku a lze ji považovat za oficiální českou příručku k tomuto systému.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 
 
 
woo jaw demo hz