Ako hromadne vkladať vzorce?

calc.png Potrebujete vkladať rovnaký vzorec do veľkej oblasti zošita v module Calc? A potrebujete túto oblasť jednoducho a rýchlo označiť? Pozrime sa na to, ako to jednoducho urobíte.  

Pokiaľ máte v zošite tabuľkového procesora Calc údaje na stovkách až tisíckach riadkov či stĺpcov, je prácne vkladať alebo meniť vzorce metódou ťahania myši. Vtedy je jednoduchšie, ak si celú oblasť označíte a vzorec vložíte naraz. Ako to urobiť?

Pôvodný vzorec, ktorý je potrebné opraviťPôvodný vzorec, ktorý je potrebné opraviť

Opravený vzorec v bunke B1Opravený vzorec v bunke B1

Povedzme, že chcete v stĺpci B, riadkoch 11758, zmeniť vzorec =A1*1,15 na =A1*1,19=A1758*1,15 na A1758*1,19. Najprv do bunky B1 vložíte nový vzorec =A1*1,19. Potom na tejto bunke stlačíte klávesovú skratku Ctrl+C, čím si vložený vzorec odpamätáte do systémovej schránky.

Zápis adresy bunky, na ktorú sa presúvate (B1758)Zápis adresy bunky, na ktorú sa presúvate (B1758)

Automatický presun na bunku B1758Automatický presun na bunku B1758

Teraz prejdete na bunku B1758. Aby ste nemuseli prechádzať oblasť myšou, napíšte túto hodnotu priamo do políčka pre zadanie adresy (vypisuje sa v ňom pomocný text „Vybrat buňku“) a stlačte klávesu Enter. Tým sa na ňu ihneď presuniete. Teraz stlačte klávesy Ctrl+Shift a nakoniec stlačte šípku hore. Tým označíte potrebné bunky. Nakoniec vložíte odpamätaný vzorec cez klávesovú skratku Ctrl+V. Vložený vzorec sa vloží do všetkých označených buniek s tým, že sa v ňom, samozrejme, automaticky upravia hodnoty čísiel riadkov.

Označené riadky 1 až 1758 stĺpca BOznačené riadky 1 až 1758 stĺpca B

Opravený vzorec v ďalších riadkochOpravený vzorec v ďalších riadkoch

Ešte jednoduchšie je označiť príslušnú oblasť priamym zápisom jej krajných buniek. V políčku pre zadanie adresy teraz zadáte údaj B1:B1758 (v políčku sa bude vypisovať v tomto prípade pomocný text „Vybrat oblast“).

Priame zadanie príslušných riadkov stĺpca BPriame zadanie príslušných riadkov stĺpca B

Samozrejme, takýmto spôsobom nemusíte vkladať vzorce iba do stĺpca, ale aj riadku alebo aj do matice buniek. V prípade riadku (ak nevypíšete adresu krajných buniek priamo) po prejdení na poslednú bunku pre jej označenie použite klávesy Ctrl+Shift a šípku vľavo.

Výber celého stĺpca BVýber celého stĺpca B

Výber celého riadku 5Výber celého riadku 5

Pokiaľ chcete vložiť vzorec úplne do všetkých buniek príslušného stĺpca alebo riadku, vtedy stačí, ak kliknete na jeho označenie (teda napríklad písmeno B v názve stĺpca alebo číslo 5 v názve riadku). Všimnite si, že v políčku pre zadanie adresy je v tomto prípade pri výbere stĺpca uvedený rozsah B1:B65536 a pri výbere riadku údaj A5:AMJ5. Upozorňujeme, že takéto vkladanie je časovo náročnejšie.

Príklad vytvorenia tabuľky násobenia po zadaní oblastiPríklad vytvorenia tabuľky násobenia po zadaní oblasti

Pokiaľ chcete označiť určitú oblasť, vtedy je najlepšie zadať krajné adresy priamo, napríklad B2:K11. Ako príklad, ktorý je na zosnímanej obrazovke je rýchle vytvorenie tabuľky malej násobilky (aj keď v tomto prípade vzhľadom na veľkosť vystačíte aj s ťahaním myši).

Pokiaľ označíte bunky cez klávesy Ctrl+Shift a v skutočnosti chcete označiť menej buniek, môžete zbytočne označené okrajové bunky odznačiť aj pomocou kláves Shift a šípky nadol alebo šípky vľavo.

(Jako ve škole) Průměr: 2.14 | Hodnotilo: 7
 

Komentáře

user avatar Roman Patocka
Odpovědět
Ako hromadne vkladať vzorce?
28. 12. 2008, 10:05:43
Ahoj. Jsem novacek v O.O. a nevim jestli se tady ptam spravne. proste nevim kde zadat dotaz kdyz si nevim rady. Mam problem s vypoctem mzdy na hodinu. Napr:
Odpracovany cas 32 hodin krat 9 liber na hodinu. Nevim jaky zadat vzorec. 32 hodin je ve formatu casu 32:00:00 a kdyz to vynasobim 9 tak je to nesmysl. Problem bude asi ve formatu casu, ale chtel bych ho zachovat, protoze vsechny vypocty v tabulce ( prace od - do = celkem za den a = za tyden ) mam v casovem formatu take. Snad mi poradis. Nejlepe pres email. Poslal bych tu tabulku :) Dik Roman
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Ako hromadne vkladať vzorce?
30. 12. 2008, 16:17:41
Funkcia "HOUR" vytiahne z časového údaje hodiny, ale iba v rozsahu 0-23. Preto treba hodiny vyťahovať denne do pomocnej bunky, napríklad funkciou =HOUR(a1)+MINUTE(a1)/60 a tieto údaje sčitovať a násobiť 9.
user avatar Tomáš Kapler
Odpovědět
Ako hromadne vkladať vzorce?
8. 01. 2009, 17:49:34
Dá se nějak v Calcu dělat "Jít na" jako v Excelu (CTRL+G), tj. např. snadné označení všech prázdných polí, nebo polí obsahujících vzorec (a následně můžu třeba dát "0", kliknout na ctrl+enter a všude se mi vypíše nula, nebo =A1 (kde A1 je buňka nad aktuální) a pak se mi všude vyplní hodnoty nad buňkou, což používám dnes a denně)
A druhý dotaz - umí Calc podmíněné formátování? Tj. nastavit (bez maker) alespoň až 3 (jako v Excelu) podmínky, které když daná buňka splňuje, tak bude nějak naformátovaná
Tohle byly snad poslední 2 věci, které mi v Calcu nepřekonatelně chyběly (kromě tuny dalších, bez kterých se se zatnutím zubů obejdu) a bez kterých zůstávám u Excelu, i když stojí těch pár stovek navíc.
user avatar lp
Odpovědět
Re:Ako hromadne vkladať vzorce?
9. 04. 2010, 11:25:15
Část hledání lze vyřešit regulárními výrazy - neprázdné: .*, vzorec: ^=
konstanta: ^[^=], prázné buňky vyhledat nelze - použijte makro nebo doplněk. Např. Něco je na:

http://sourceforge.net/projects/ooomacros/files/SpecialCells/
user avatar redakce portálu
Odpovědět
Ako hromadne vkladať vzorce?
8. 01. 2009, 19:50:37
Druhé téma je zpracováno:
http://www.openoffice.cz/videa/calc-podminene-formatovani-bunek

Zkuste ve fóru napsat, co vám ještě chybí, třeba je to řešitelné.

http://forum.openoffice.cz/viewforum.php?id=4
user avatar noname
Odpovědět
Ako hromadne vkladať vzorce?
8. 01. 2009, 20:53:13
děkuji, to podmíněné formátování mě potěšilo a přesvědčilo, že to s OO opět asi po desáté zkusím - problém je, že MS používám od verze 1.0, ještě z dosu, jsem certifikovaný profi a běžně používám tunu funkcí, o kterých málokdo tuší že vůbec existují ;) ale schválně to zkusím a dám vědět
user avatar redakce portálu
Odpovědět
Re:Ako hromadne vkladať vzorce?
9. 01. 2009, 10:26:37
Prosím, neurazte se - ale vidíte sám, že i certifikovaný profi určité věci nezná. Nesvaloval bych vinu automaticky na OOo. Radši do fóra napište, jaké tuny funkcí používáte, abychom se ujistili, že to v OOo jde, nebo nejde. Jinak je to jen takové povídání, že OOo neumí to nebo ono. Ale kvalifikované praktické srovnání zatím chybí.

Díky za ochotu.
user avatar PetrV
Odpovědět
Re:Ako hromadne vkladať vzorce?
28. 02. 2009, 23:07:07
Mám dojem, že Calc zvládne už od verze 2 snad víc funkcí než Excel 2007, pamatuji-li se dobře... ve verzi 3 asi žádné nové funkce nepřibyly, ale pokud to je pravda, pak kde jsou ty tuny funkcí z Excelu oproti Calcu?
Nemám rád, posuzuje-li se soft na základě emocí a domněnek.
user avatar PetrV
Odpovědět
Ako hromadne vkladať vzorce?
28. 02. 2009, 23:04:44
Právě jsem si článek přečetl a i když to není žádný high-topic brutal, musím opravdu uznat, pan Pastierik, to je koryfej... každý jeho článek je dobře a srozumitelně napsaný, mám dojem, že jsem nikde nikdy nenašel žádnou chybu a navíc dokáže rozumně odpovídat na případné dotazy, buď k jeho článkům, či na fóru. Skvělé, jen tak dál, díky a gratuluji.
user avatar lp.
Odpovědět
Ako hromadne vkladať vzorce?
9. 04. 2010, 11:31:30
Ještě bych zmínil Alt-Enter - vyberu oblast, F2, opravím/vložím vzorec/číslo, Alt-Enter a oblast je vyplněna.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Július Pastierik

Július Pastierik

 
 
 
woo jaw demo hz