Jak pracovat s poli ve Writeru – Informace o dokumentu

writer.png Dnes se podíváme, jaké Informace o dokumentu si můžete přidat jako pole.    

Pole Celková doba úprav v sekci Typ – jak název napovídá – přidá pole s celkovým časem úprav vašeho dokumentu. Stačí otevřít nabídku Vložit | Pole | Jiné [Ctrl+F2] a přepnout se na kartu Informace o dokumentu.

 

Pole Celková doba úpravPole Celková doba úprav

 

Vzhled pole s časem si můžete zvolit v sekci Formát. Pokud vám nebude vyhovovat ani jedna z nabízených možností, zvolte si Další formáty . . . V otevřeném okně si můžete navolit jakýkoli vzhled času pro váš dokument.

Typ pole Číslo verze žádné volby nemá. Pouze vloží číslo verze vašeho dokumentu na pozici kurzoru.

Další možnost - Klíčová slova - také nemají žádnou volbu. Pokud chcete pole použít, musíte si klíčová slova zapsat do vlastností dokumentu v nabídce Soubor | Vlastnosti.

 

Vlastnosti dokumentu – Klíčová slovaVlastnosti dokumentu – Klíčová slova

 

Na kartě Popis si můžete do pole Klíčová slova zapsat. Pak otevřete Vložit | Pole | Jiné [Ctrl+F2] a v sekci Typ zvolte Klíčová slova.

Naprosto stejná situace je u Typu pole Komentář. Abyste ho mohli vložit, musí být Komentář zapsán nabídce Soubor | Vlastnosti na kartě Popis.

Pro někoho bude potřebné zjistit kdy a kým byl dokument tištěn. To lze ve volbě Naposledy tisknuto v sekci Typ na kartě Informace o dokumentu. V sekci Vybrat si pak můžete zvolit Autora, Čas nebo Datum posledního tisku dokumentu.

 

Volba pole Naposledy tisknutoVolba pole Naposledy tisknuto

 

Také Typ pole Název a Předmět se používá naprosto stejně, jako Klíčová slova nebo Komentář.

Dostali jsme se k dalšímu poli – Vlastní. Má rozbalovací tlačítko, kde jsou možnosti Informace 1 až 4. Informace se zapisují do nabídky Soubor |Vlastnosti a na kartě Uživatelsky definované si můžete jednotlivé Informace zapsat. Pak je přidáte jako pole z nabídky Vložit | Pole | Jiné, karta Informace o dokumentu.

 

Pole s Informacemi si můžete zaplnit dle svých potřebPole s Informacemi si můžete zaplnit dle svých potřeb

 

Lze si velmi dobře přestavit, k čemu pole slouží. Například máte neměnné, dlouhé fráze, které se v dokumentu opakují. Stačí si je zapsat do nabídky Soubor |Vlastnosti, zvolit kartu Uživatelsky definované a pak jednotlivé Informace vkládat jako pole z nabídky Vložit | Pole | Jiné, karta Informace o dokumentu, Typ pole Vlastní, Informace 1 až 4. Jedna veliká nevýhoda je, že informačních polí nemůže být libovolné množství, ale pouze čtyři. Někomu tento počet nemusí stačit.

Dostáváme se k posledním dvěma polím a to jsou Vytvořeno a Změněno. Jejich název je dostatečně výmluvný a mají stejné volby jako Typ pole Naposledy tisknuto, tedy Autor, Čas a Datum.

Na této kartě dole je zaškrtávací box Pevný obsah. Slouží k tomu, že obsah pole, které vkládáte, se při jeho zaškrtnutí nebude měnit.

Okno Pole má další karty a na ty se podíváme příště.

 

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar Petr
Odpovědět
Jak pracovat s poli ve Writeru – Informace o dokumentu
15. 09. 2009, 08:07:36
Nožná to nesouvisí s tímto článkem,je výborný , ale já mám tak trochu pocit, že chybí popis "něčeho" co je ve MS sjednocujícím prvkem. Mám na mysli VB. Vím, že zde je to JAVA, ale lehký úvod , jak s tím pracovat by byl príma.

díky

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Irena Šafářová

Irena Šafářová

Irena Šafářová

 
 
 
woo jaw demo hz