Styly stránek – proč si máte zalamovat stránky?

writer.png Nepravidelný seriál s názvem Styly stránek měl napovědět, jak se s nimi dá pracovat. Naznačit, jaká je jejich filozofie v OpenOffice.org, kde a proč zalamovat stránku a co tím získáte. Dnes si seriál shrneme a ukážeme si na obecné principy.    

První stránka v dokumentu a ten zbytek

Píšete diplomovou práci nebo nějaký podobný dokument. Je jasné, že první stránka nebude mít viditelné číslování, ale přesto bude zahrnutá do celkového počtu. Zbytek dokumentu je nutné viditelně očíslovat a napsat do záhlaví název kapitoly.

Po prvních stránkách následuje styl stránky Výchozí. K jejich oddělení je nutné zalomit stránku.

Princip je viditelný z obrázku

 

Princip oddělení stylu První stránka a VýchozíPrincip oddělení stylu První stránka a Výchozí

 

Po stylu s názvem První stránka následuje zalomení stránky a pak Výchozí styl. Prvních stránek může být, samozřejmě, několik. Není nutné mít jen jednu. Takovým způsobem si můžete zvolit, co na prvních stránkách budete mít, a co na nich mít nechcete. Nechcete mít na této stránce viditelné číslování, záhlaví nebo zápatí. Na stránkách se stylem s názvem Výchozí budou tyto volby viditelné. Proto je nutné stránky oddělit jejich zalomením.

Pokud máte pouze jednu stránku se stylem První stránka, po ní (na druhé stránce a dále) následuje automaticky styl s názvem Výchozí i bez zalomení stránky.

Vložíte-li záhlaví, zápatí, název kapitoly nebo číslo stránky, bude se opakovat na všech stránkách s daným stylem. Budete-li chtít změnit vlastnosti pouze některých stránek svého dokumentu, musíte zalomit stránku.

Pravé a levé stránky

Podobný princip platí také tehdy, pokud chcete mít styl s názvem První stránka a pak následují dva styly – Levá a Pravá stránka. Je to vidět z následujícího obrázku.

 

Princip zalomení stránek platí i tadyPrincip zalomení stránek platí i tady

 

Zalomená šipka okolo levé a pravé stránky naznačuje střídání stylu do té doby, než ho ukončíte dalším zalomením stránky.

O pravých a levých stránkách bylo napsáno v článku Styly stránek – očíslujte si pravé a levé stránky a vložte nadpis kapitol.

Další možnosti zalomení stránky

Platí nějaké obecné doporučení kde a proč zalamovat stránky? Určitě ano.

 

Princip kdy zalamovat stránkyPrincip kdy zalamovat stránky

 

Z obrázku je patrné, že po prvních stránkách musíte vložit zalomení. Následuje stránka otočená na šířku, například pro tabulku.

Je to popsáno v článku Styly stránek – jak vložit jednu stránku na šířku?. Jak do takové stránky vložit název kapitoly a číslo stránky je popsáno v článku Styly stránek – vkládáme čísla stránek a názvy kapitol.

Samotný dokument je napsaný na stránkách se stylem Výchozí, otočené na výšku. Také před a po stránkách se stylem Výchozí je nutné vložit zalomení, jinak by všechny stránky byly na šířku, protože by přebíraly styl předchozí stránky.

Na konci dokumentu budete mít, například, rejstřík. Celou stránku je nutné mít rozdělenou na sloupce z nabídky Formát | Sloupce. Musíte ji také oddělit zalomením, aby se vám při vložení sloupců nestalo, že budete mít celý dokument s několika sloupci.

Pokud byste vkládali sloupce z nabídky Vložit | Sekce karta Sloupce, vložila by se pouze sekce s několika sloupci. V tomto případě není nutno vkládat zalomení stránky, protože se vkládání netýká stylu stránky.

Chcete-li si vložit na pozadí některých stránek vodoznak, můžete se inspirovat článkem Styly stránek – vložte si vodoznak na pozadí stránky. Také v prvním z příkladů, popsaných v článku, je nutné vložit zalomení.

Jak poznáte, kdy je zalomená stránka?

Správná otázka. Taky se mi zdálo velmi nevýhodné, že tato volba není viditelná tak, jako v konkurenčním balíku. Zdálo se mi, že zalomení není nijak vidět. Můj omyl je vidět na následujícím obrázku.

 

Viditelné zalomení stránkyViditelné zalomení stránky

 

 

Porovnejte okraj stránky v červeném obdélníku s okrajem stránky vedle. Vidíte, že čára je trochu silnější. To značí, že stránka je zalomená a opticky je to vidět na první pohled. Nemusíte hádat, kde jste si stránku zalamovali.

K zapamatování

Popsaný postup platí vždy, když chcete mít vzhled některých stránek jiný, než zbytek dokumentu. Je nutné zalomit stránku a tím ji oddělit od ostatních. Pak si na stránkách zvolíte vlastnosti takové, jaké vám vyhovují.

 

(Jako ve škole) Průměr: 2.08 | Hodnotilo: 12
 

Komentáře

user avatar MartinezZ
Odpovědět
Styly stránek – proč si máte zalamovat stránky?
7. 12. 2009, 02:03:22
Díky za článek, zrovna nyní toho hned využiji :)
user avatar Honzík
Odpovědět
Re:Styly stránek – proč si máte zalamovat stránky?
10. 09. 2010, 16:52:57
Zdravím,
přečetl jsem si článek, protože mě zalamování nějak zlobí. Zjistil jsem, že vše dělám správně, přesně podle návodu, ale dokument si dělá, co chce. Zalomení naprosto ingnoruje. Vložím zalomení, změním styl stránky a změní se vše před i po zalomení. Nebo nadefinuji první sránku na požadovaný styl, např. První stránka, nedám zalomení, a druhá stránka nic "nedědí", i když ji dám stejného stylu jako tu první, je prostě jiná. Přesvědčuji to tady ze všech stran, ale zalomení stránky je naprosto ignorováno. Pak je taky velmi dobrá fáze, kdy první stránka má styl První stránka, druhá Výchozí, třetí zase styl První stránka, čtvrtá Výchozí a tak pořád dokola. Bez ohledu na to, že mu vnutím zalomení. Pokud někdo ví, čím to, děkuji předem za radu.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Re:Re:Styly stránek – proč si máte zalamovat stránky?
10. 09. 2010, 17:05:06
Reagujete na článok starý 3/4 roku a Vašu otázku si tu už všimne málokto. Zopakujte ju, prosím, vo fóre.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz