Analýza formátu Microsoft OpenXML a jeho problémů

Na server Groklaw vyšel článek s analýzou formátu OpenXML a jeho problémů. Formát MS OpenXML (po schválení Ecma přejmenovaný na Ecma OpenXML) byl navržen organizaci ISO ke schválení ve zkráceném 30denním řízení, proti tomuto mohou vznést námitky do 5. února pouze standardizační organizace členských států technického výboru JTC-1 ( seznam , u nás ČNI ).  

Na server Groklaw vyšel článek s analýzou formátu OpenXML a jeho problémů. Formát MS OpenXML (po schválení Ecma přejmenovaný na Ecma OpenXML) byl navržen organizaci ISO ke schválení ve zkráceném 30denním řízení, proti tomuto mohou vznést námitky do 5. února pouze standardizační organizace členských států technického výboru JTC-1 (seznam, u nás ČNI). Třicet dní je na kvalifikované schválení 6000 tisíc stran dokumentace trochu krátká doba. Server Groklaw také na své wiki vytvořil stránku s přehledem všech námitek proti OpenXML. Podle článku OpenXML ignoruje stávající standardy ISO (např. požaduje chybnou práci s datem z důvodu kompatibility se staršími verzemi MS Excel), vyžaduje použití proprietárních technologií (Windows Metafile) a ve dvou případech porušuje pravidla ISO, protože využívá patentované technologie (Microsoft musí tyto technologie dát k volnému použití). Cílem specifikace OpenXML je kompatibilita se starými formáty MS Office, jejich popis však nikde není zveřejněn, takže nikdo jiný než Microsoft nemá šanci případný budoucí standard správně implementovat. Tato kompatibilita je také jediným důvodem, proč by měl být schválen další standard pro formát kancelářských aplikací, když už je schváleným standardem OpenDocument. Jsou zmíněny také "zajímavé" příklady funkcí a elementů, které by podle standardu musely být implementovány.

  • autoSpaceLikeWord95 (Emulate Word 95 Full Width Character Spacing) - strana 1378-1379
  • footnoteLayoutLikeWW8 (Emulate Word 6.x/95/97 Footnote Placement) - strana 1416-1417
  • lineWrapLikeWord6 (Emulate Word 6.0 Line Wrapping for East Asian Text) - strana 1426-1427
  • mwSmallCaps (Emulate Word 5.x for Macintosh Small Caps Formatting) - strana 1427-1429
  • shapeLayoutLikeWW8 (Emulate Word 97 Text Wrapping Around Floating Objects) - strana 1442-1443

Co se také dalo čekat, když cíl Ecma byl od počátku takovýto:
Cílem Technického výboru je vytvořit v rámci standardizačního procesu Ecma International formální standard pro kancelářské aplikace, který bude plně kompatibilní s formáty (Microsoft) Office Open XML. Díky abclinuxu.cz za odkaz na článek.

Komentáře

user avatar Christof
Odpovědět
podrobněji
24. 01. 2007, 18:46:31
včera vyšla mnohem podrobnější analýza http://www.groklaw.net/article.php?story=20070123071154671
user avatar bibri
Odpovědět
re: podrobněji
25. 01. 2007, 13:45:21
Pěkný, jen doufám, že to ta standardizační komise nenechá bez povšimnutí...

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz