Maďarská vláda sponzoruje vývoj nástrojů ODF

novinky.png Maďarsko investuje do vylepšení aplikací, které používají Open Document Format (ODF). Cílem je zajistit kvalitní nástroje ODF, např. vylepšit spolupráci na dokumentech a v neposlední řadě zkvalitnit nástroje pro mobilní počítačová zařízení.  

Cíle projektu

Maďarská vláda investuje 370 milionů HUF (maďarských forintů, tj. asi 1,23 milionu eur) do tříletého projektu na zlepšení aplikací, které používají Open Document Format (ODF). Finanční prostředky jsou rozděleny mezi katedru softwarového inženýrství na univerzitě v Szegedu a společnost Multiráció, která rozvíjí open­-source program EuroOffice – kancelářské aplikace založené na LibreOffice a OpenOffice.org. O společnosti Multiráció jste se na tomto webu již mohli dočíst v článcích Jak simulovat pohyb planet kolem Slunce a Pluginy EuroOffice – vzorce na rastry, převod mezi fyzikálními jednotkami, čárové kódy a redukce dat.

„Cílem projektu je zajistit kvalitní nástroje ODF, najít nové způsoby, jak spolupracovat na dokumentech pomocí tohoto otevřeného standardu formátu souborů a vylepšit nástroje pro mobilní počítačová zařízení, které mohou vytvářet a používat ODF,“ vysvětluje Kázmér Koleszár, jeden z vývojářů softwaru v Multiráció. „Szegedská univerzita bude zajišťovat kvalitu a použitelnost souvisejících výzkumů a vývoj nástrojů. Multiráció bude vyvíjet aplikace pro kancelářské balíky a pracovat na několika rozšířeních.“

Konkrétně bude univerzita pracovat na zlepšení metody, jak analyzovat zdrojové kódy softwaru, a bude přicházet se způsoby, jak zobrazit a informovat o kvalitě kódu. Další výzkumné téma je vývoj nástroje pro testování použitelnosti uživatelského rozhraní. Multiráció začne pracovat na verzi EuroOffice pro tablety a chce zlepšovat jeho funkce.

Budoucí vývoj

Dotace umožňuje specialistům ODF, jako je Koleszár, účast v mezinárodních sítích na vývoj tohoto formátu, včetně jednání pořádaných organizací pro normalizaci OASIS a ODF Plugfests. Na těchto akcích mohou otestovat své implementace ODF a pracovat na nových specifických funkcích. Jeden z ODF Plugfestů se konal v Bruselu ve dnech 19.–20. 4. 2012.

Koleszár zde představil nadcházející verzi EuroOffice. Společnost Multiráció vyvíjí několik specializovaných komerčních rozšíření, včetně nakládání s různými jazyky pomocí vzorců a správě mapových diagramů. „Většina našich zákazníků pochází z Německa a USA, ale máme klienty po celém světě.“

Všechny maďarské veřejné správy musí do konce tohoto roku změnit své elektronické dokumenty na otevřené standardy. „Tato politika nám dává velkou naději,“ říká Koleszár „Ústřední vláda velmi usiluje o otevřené standardy.“

(Jako ve škole) Průměr: 1.57 | Hodnotilo: 7
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Daniel Sedláček

Daniel Sedláček

Amatérsky se věnuji programování maker od podzimu 2010.
Aktivní jsem na fóru od ledna 2011.
Od července 2011 spolupracuji i jako moderátor fóra.

Využívám pouze OpenOffice.org (LibreOffice nemám nainstalován).

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz