Osmý ročník finského projektu Valo­‑CD pro podporu open source

novinky.png Na stránkách finského projektu Valo-CD je už poosmé ke stažení médium plné open-source aplikací. Je předem nakonfigurováno pro spuštění na systémech Linux a Windows a klade si za cíl přispět k podpoře open-source softwaru.  

CD plné open-source softwaru

Médium Valo-CD je ke stažení od 22.2.2012 a obsahuje rozsáhlou sbírku programů, za které nemusí uživatel platit. Jsou z oblasti kreslení, kancelářského vybavení, internetu, multimédií, oddychových programů a v neposlední řadě také nástrojů, které usnadňují práci na počítači. Jedná se např. o LibreOffice, Gimp, Inkscape, Dia, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, Pidgin, Stellarium, VLC, Audacity, PDFCreator, Evince, KeePass, InfraRecorder a další. Dále je na CD uloženo několik manuálů ve finštině, které jsou napsány ministerstvem spravedlnosti, Národní radou pro vzdělání a dobrovolnickou skupinou pracující na překladech svobodných a open-source manuálů. Valo-CD s open-source softwarem se vyrábí ve společném podniku finského Centra pro Open Source řešení (COSS), sdružení Vapaa Suomi, vydavatelské firmy Suomi Média a poskytovatele open­ source IT služeb firmy Seravo. CD bylo původně k dispozici pouze ve finštině. První anglické vydání bylo zveřejněno loni v září.

Někteří lidé o svobodném softwaru nikdy neslyšeli

Nutnost podporovat open source potvrdil i průzkum, který na jaře roku 2011 provedla Tampere University of Technology, vysvětluje se v prohlášení o vydání CD. „Univerzita došla k závěru, že jedna třetina populace ještě neslyšela o open source.“ Matti Saastamoinen, jeden z odborníků COSS, říká, že dostupnost všech aplikací na CD ve finštině je velkou pomocí pro propagační činnost. „Návyky se mění pomalu a je velmi časově náročné, aby lidé získali povědomí o alternativách k proprietárnímu softwaru.“ Tvůrci tvrdí, že díky Valo­-CD bude pro uživatele přechod na software založený čistě na open source daleko snazší. Mnoho žádosti o CD je nejen pro operační systém Windows, ale i pro počítače běžících na Linuxu.
(Jako ve škole) Průměr: 2.00 | Hodnotilo: 4
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Daniel Sedláček

Daniel Sedláček

Amatérsky se věnuji programování maker od podzimu 2010.
Aktivní jsem na fóru od ledna 2011.
Od července 2011 spolupracuji i jako moderátor fóra.

Využívám pouze OpenOffice.org (LibreOffice nemám nainstalován).

 
 
 
woo jaw demo hz