Inzerce

Osmý ročník finského projektu Valo­‑CD pro podporu open source

novinky.png Na stránkách finského projektu Valo-CD je už poosmé ke stažení médium plné open-source aplikací. Je předem nakonfigurováno pro spuštění na systémech Linux a Windows a klade si za cíl přispět k podpoře open-source softwaru.  

CD plné open-source softwaru

Médium Valo-CD je ke stažení od 22.2.2012 a obsahuje rozsáhlou sbírku programů, za které nemusí uživatel platit. Jsou z oblasti kreslení, kancelářského vybavení, internetu, multimédií, oddychových programů a v neposlední řadě také nástrojů, které usnadňují práci na počítači. Jedná se např. o LibreOffice, Gimp, Inkscape, Dia, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, Pidgin, Stellarium, VLC, Audacity, PDFCreator, Evince, KeePass, InfraRecorder a další. Dále je na CD uloženo několik manuálů ve finštině, které jsou napsány ministerstvem spravedlnosti, Národní radou pro vzdělání a dobrovolnickou skupinou pracující na překladech svobodných a open-source manuálů. Valo-CD s open-source softwarem se vyrábí ve společném podniku finského Centra pro Open Source řešení (COSS), sdružení Vapaa Suomi, vydavatelské firmy Suomi Média a poskytovatele open­ source IT služeb firmy Seravo. CD bylo původně k dispozici pouze ve finštině. První anglické vydání bylo zveřejněno loni v září.

Někteří lidé o svobodném softwaru nikdy neslyšeli

Nutnost podporovat open source potvrdil i průzkum, který na jaře roku 2011 provedla Tampere University of Technology, vysvětluje se v prohlášení o vydání CD. „Univerzita došla k závěru, že jedna třetina populace ještě neslyšela o open source.“ Matti Saastamoinen, jeden z odborníků COSS, říká, že dostupnost všech aplikací na CD ve finštině je velkou pomocí pro propagační činnost. „Návyky se mění pomalu a je velmi časově náročné, aby lidé získali povědomí o alternativách k proprietárnímu softwaru.“ Tvůrci tvrdí, že díky Valo­-CD bude pro uživatele přechod na software založený čistě na open source daleko snazší. Mnoho žádosti o CD je nejen pro operační systém Windows, ale i pro počítače běžících na Linuxu.
(Jako ve škole) Průměr: 2.00 | Hodnotilo: 4
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
ABSL MP
Daniel Sedláček

Daniel Sedláček

Amatérsky se věnuji programování maker od podzimu 2010.
Aktivní jsem na fóru od ledna 2011.
Od července 2011 spolupracuji i jako moderátor fóra.

Využívám pouze OpenOffice.org (LibreOffice nemám nainstalován).

 
GFI Unlimited
 
 
woo jaw demo hz