Nové ikony na webu OpenOffice.cz

novinky.png Všimli jste si nových ikon, které se objevily po redesignu webu OpenOffice.cz? Všechny ikony jsou jasné a pochopitelné, ale přesto bychom vám chtěli upřesnit jejich význam.  

V polovině ledna roku 2012 proběhl redesign webu OpenOffice.cz. Se změnou vzhledu přišla i změna rubrik, sekcí apod. Změn je mnoho a mezi nimi jsou i jiné ikony. Přinášíme vám jejich krátký popis.

Nejpoužívanější

OO.png

Ikona OpenOffice.org, kancelářského programu, který je momentálně pozastaven v inkubátoru Apache Software Foundation a zajímá se o něj firma IBM. Poslední verze OpenOffice.org je v současnosti 3.4. Jedná se o návody, které autoři psali v tomto programu a které se mohou do určité míry lišit od ostatních klonů tohoto kancelářského balíku.

LO.png

LibreOffice je odnož kancelářského balíku OpenOffice.org a následník verze Go-oo. Momentálně je k dispozici verze 3.5, která se rychle vyvíjí a nad níž drží záštitu mnoho známých firem. Ikonu LibreOffice mají články, které autoři psali přímo v tomto kancelářském balíku a je určen pro něj. Návod se do určité míry může lišit od jiných, podobných programů, např. od OpenOffice.org.

writer.png

Mnoho lidí ví, že se Writer vyrovná svými funkcemi známému Wordu z Microsoft Office. Proto vychází mnoho článků na ovládání, popis funkcí, tipy a triky apod. Pro Writer existuje veliká škála šablon, doplňků i rozšíření, které práci s ním zrychlují a zefektivňují.

calc.png

Calc je tabulkový kalkulátor, který usnadňuje jednodušší i velmi složité výpočty, zobrazuje jejich grafy apod. Podobá se Excelu z kancelářského balíku Microsoft Office.

doplnek.png

Tvar puzzle této ikony evokuje představu skládačky. To je správný pocit, protože každý doplněk nebo rozšíření přidává ke stávajícím funkcím programu další, které usnadňují jeho ovládání. Mohou to být typografická rozšíření, oprava chyb v hypertextových odkazech, vylepšené barevné palety, formátování čísel, PDF import, hledání a nahrazování textu atd. V mnoha případech jsou ke stažení na našem webu v sekci Doplňky.

novinky.png

Ikona značí začáteční písmeno – i – jako informace, která je k přečtení v sekci novinky. Jedná se o žhavou novinku nebo, chcete-li, zprávičku. Ta se týká především aktuálního dění okolo svobodných kancelářských programů s otevřeným kódem. Např. LibreOffice, OpenOffice.org, Lotus Symphony, linuxových distribucí apod. Zprávička se může týkat také firem, které se o software starají. Např. Oracle, IBM, Apache Software Foundation atd.

programovani.png

Články o programování, makrech apod. Článek je určen hlavně pro pokročilé uživatele, kteří si vytvářejí vlastní makra a rozumí pokročilému ovládání kancelářských balíků LibreOffice | OpenOffice.org. Rozumí programování a není jim cizí.

openMagazin.png

E-zin o open-source softwaru a jeho nasazení v různých úřadech, školách, firmách apod. OpenMagazin vychází jednou za měsíc ve formátu PDF i ePub a ukazuje, že nejrůznější instituce nemusí používat drahý a placený program, ale mnohdy jim stačí open source.

Ty méně používané

ikona_linux.png

Logem a maskotem Linuxu obecně je tučňák. Na našem webu používáme jeho upravenou podobu. Ikona má představit články z partnerského portálu LinuxEXPRES. Jeho obsah rovněž spravuje Liberix.

impress.png

Impress je modul kancelářského balíku OpenOffice/LibreOffice pro jednoduché i složitější prezentace. Na výběr má řadu šablon, animačních prvků a přechodových efektů. Je podobný PowerPointu z Microsoft Office.

draw.png

Draw hraje roli kreslicího programu a je určen pro vektorovou grafiku. Pomocí čar, křivek, ploch a dalších objektů ve 2D i 3D vytvoříte dílo, které můžete kdykoli editovat.

base.png

Base je databázový nástroj, který nahrazuje Access z Microsoft Office. Můžete přistupovat k různým databázovým formátům a měnit je, Některé ale lze pouze číst a jejich data v Base nelze změnit. Slouží pro vytváření databázových sestav, komplexních formulářů a sběr dat. Slouží pro práci s databázemi a prezentaci dat, která jsou v nich uložena.


komercni.png

Ikona naznačuje, že se jedná o komerční nebo tiskový článek, který se týká nejrůznějších výstav, konferencí, setkání, seminářů, podpisů smluv, změn ve firmách apod.

blog.png

Blok s tužkou naznačuje zápisek některého z autorů. Redakce mu umožnila vložit článek a vyjádřit jeho tipy, návody a postřehy vydáním blogového zápisku, ale ne vždy je s ním ztotožněna. Článek je vyjádřením autora a je v něm napsán jeho soukromý názor. Taktéž neprochází korekturou redakce (technická stránka) ani jazykovou korekturou.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 
 
 
woo jaw demo hz