OpenOffice.org ve společnosti Seco GROUP a.s.

obecna.png Společnost je výrobcem odlitků z litiny a malé zemědělské mechanizace. Nosným výrobním programem strojírny je žací a půdní technika. 95% produkce je exportováno do zemí EU. Ve firmě je nasazeno cca 200 PC, na všech se používá kancelářský balík OpenOffice.org, na zhruba třetině z nich běží v linuxovém operačním systému. OpenOffice.org tak našel uplatnění u všech zaměstnanců a uplatňují se jeho všechny moduly a součásti.  

Proč používáte OpenOffice.org?

OpenOffice.org používáme, protože dělá vše, co k práci potřebujeme. Nemalou výhodou je rovněž relativní nezávislost na operačním systému, přímý export dokumentů do formátu PDF. Otevřený formát je zatím výhodou do budoucnosti a samozřejmě argument. OpenOffice.org jsme začali používat od verze 1.0, chtěli jsme se zbavit závislosti na monopolu a bludného kruhu neustálého kupování nových verzí majoritního balíku, operačního systému a hardwaru. Naše společnost je česká, bez podílu zahraničního kapitálu a velké nárazové inovace, tak jak to dělají např. banky případně některé úřady, opravdu nepřipadají v úvahu.

Tehdejší informační systémy společnosti byly postaveny na textovém rozhraní a nebyl důvod zhoršovat jejich stabilitu grafickým rozhraním. Inovace hardwaru probíhala po zavedení nového informačního systému postupně a vybavování stanic balíkem OpenOffice.org bylo velmi výhodné cenově i koncepčně. Ve společnosti samozřejmě zůstávají i MS Office, ale z velké části tam, kde je to nezbytné, např. tvrdá vazba na cizí aplikaci nebo striktní požadavek majitelů.

Jací uživatelé, na kolika počítačích a kolik jich je?

Seco GROUP a.s.

V naší organizaci je asi tak 200 PC, zhruba na dvou třetinách jsou instalovány různé verze MS Windows, zbytek tvoří stanice a terminály s GNU/Linuxem. Všechny stanice mají OpenOffice.org nainstalovány. Naše organizace se zabývá strojírenskou a slévárenskou výrobou a v menší míře i dopravní činností. Uživatelé jsou zpravidla technicko-administrativní pracovníci (tedy konstruktéři, technologové, mistři provozů, referenti nákupu i prodeje) a samozřejmě i účetní a sekretářky. I majitelé společnosti z větší části OpenOffice.org používají.

Na jakých operačních systémech OpenOffice.org provozujete?

 1. Windows
 2. GNU Linux

Popište typ dokumentů, které obvykle vytváříte nebo zpracováváte.

Uživatelé tvoří zpravidla jen jednoduché textové dokumenty a tabulky, grafy a prezentace pouze výjimečně. Úspěšně se využívá modul Base jako klient databáze Informix pro přístup k informačnímu systému. Uživatelé mají předem připravené tabulky s dotazy a dále zpracovávají získané výsledky. Pro komunikaci mimo společnost se přednostně používá formát PDF, v některých případech je nutný .XLS nebo .DOC. Zde nutno podotknout, že zejména zahraniční partneři nemají o ODF žádnou povědomost.

Máte problémy při výměně dat, např. v případě souborů MS Office?

Problémy jsme samozřejmě zaznamenali, ale myslím, že ve všech případech byly řešitelné. Rozházené soubory .DOC jsou zpravidla způsobeny autorem dokumentu, který neumí používat styly nebo textová okna, občasné problémy jsou s dokumenty .XLS obsahující makra a víme i o nesprávně zobrazených prezentacích .PPT.

Pro výměnu dat používáme uvnitř firmy OpenDocument Format i formát MS Office. Pro dokumenty odesílané mimo firmu je přednostně používán formát .PDF případně prostý text. Ve zvláštních případech (většinou požadovaných zákazníkem) používáme formát .XLS.

Zhodnoťte kvalitu práce s kancelářským balíkem OpenOffice.org.

Práce s OpenOffice.org je docela normální, běžné funkce zvládá naprosto v pohodě, některé věci se tam prostě dělají jinak než v MS Office. V žádné případě není proti MS Office méněcenný a je chybou tvrdit, že „na tohle stačí...“ Znám asi tak dva lidi, kteří dokážou využít toho, co dovede MS Excel navíc a naopak se domnívám, že jsou věci, které umím řešit lépe právě v OpenOffice.org.

Doporučil bych ho, protože je funkční, multiplatformní a volně dostupný.

Vadí nám ovšem pomalejší start, v současné verzi problémy s nastavením tisku a nedostatek dokumentace.

Klady

 • funkčnost
 • dostupnost
 • využití ve více operačních systémech
 • kompatibilita formátů

Zápory

 • hardwarová náročnost
 • dokumentace

Je podle vás literatura a dokumentace k OpenOffice.org dostačující? Chybí vám některý typ dokumentace? Jaké zdroje používáte?

 • Webové zdroje: www.openoffice.cz a kde se dá...
 • Nápověda v programech
 • Pro uživatele máme k dispozici elektronické kurzy OpenOffice.org od firmy Datron

Byli byste ochotni věnovat finanční prostředky na úpravu vlastností OpenOffice.org nebo na vytvoření speciálního rozšíření?

Neuvažovali jsme zatím o tom, ale asi ano.

Uveďte prosím informace o vaší organizaci a nezapomeňte také napsat své jméno a pozici či funkci.

Seco GROUP a.s.
Jungmannova 11
Petr Kloutvor
vedoucí analytik, kloutvor zavináč secogroup.cz
www.seco-group.cz

Používáte ve firmě, škole či organizaci kancelářský balík OpenOffice.org? Stáhněte si dotazník Používáte OpenOffice.org?, vyplňte jej a pošlete nám jej (redakce@openoffice_cz). Budeme rádi, když se v rubrice Používají OpenOffice.org objeví další příspěvky. A k tomu potřebujeme vaši spolupráci. Děkujeme.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 7
 

Komentáře

user avatar
Odpovědět
OpenOffice.org ve společnosti Seco GROUP a.s.
1. 04. 2009, 09:05:32
Zajímavý článek. Díky za něj.
user avatar petr
Odpovědět
OpenOffice.org ve společnosti Seco GROUP a.s.
10. 04. 2009, 16:52:31
Takhle si představuji fungující IT oddělení. Není umění mít neomezený rozpočet a utrácet za nepotřebný HW a SW. To co děláte považuji za správnou cestu. U nás se snažíme postupovat podobně.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz