Přehled novinek v Collabora Office 21.06

Collabora Společnost Collabora Productivity oznamuje vydání nové verze kancelářského balíku Collabora Office 21.06.   

Společnost Collabora ve svém blogu zveřejnila přehled novinek v nově vydané verzi Collabora Office 21.06. Všechny zde uvedené novinky s jednou výjimkou se již dříve objevily v LibreOffice 7.0 a 7.1, některé i v Collabora Online 6.4.8.

Collabora Office 21.06 Collabora Office 21.06

Výběr preferovaného uživatelského rozhraní

Collabora Office 21.06, stejně jako LibreOffice, umožňuje výběr uživatelského rozhraní. krom standardního v podobě tlačítkových lišt je připraveno několik doplňkových rozhraní, tzv. Notebookbar. Novinkou v Collabora Office 21.06 je výběr rozhraní prostřednictvím dialogového okna, které poskytuje i náhledy na vybraná rozhraní. Tato funkce je známa uživatelům LibreOffice, kde byla implementována ve verzi 7.1.

Výběr uživatelského rozhraní Výběr uživatelského rozhraní

Inspektor stylů

Inspektor stylů je velmi zajímavá pomůcka, rovněž implementovaná do LibreOffice, která poskytuje uživatelům přehled o použitém formátování v dokumentu, ať už prostřednictvím stylů, či přímo. Jak už jsme připomínali v přehledu novinek pro LibreOffice 7.1, jde o jeden z výsledků loňského letního Google Summer of Code.

Inspektor stylů Inspektor stylů

Náhled stylů

Notebookbar v podobě Karty poskytuje náhled na definované styly se zvýrazněným aktuálně použitým stylem. Lze tak snadno pouhým klepnutím textu přiřadit jiný styl.

Vylepšený import PPTX

Aktuální verze Collabora Office 21.06 korektně zobrazuje obrázky, ořezaného do vlastních tvarů. U importovaných oříznutých obrázků se nyní též podporují úpravy typu zrcadlení a převod do stupně šedi.

Efekty Záře a Měkký okraj

Další efekty, které uživatelé již rok znají z LibreOffice. Záře přidá objektu okraj, který prolne na velikost a barvu, určenou uživatelem. Efekt Měkký okraj zachovává rozměry objektu, ale jeho okraj prolne (při zvětšování hodnoty okraje se vytváří iluze, že se objekt zmenšuje).

Efekty Záře a Měkký okraj Efekty Záře a Měkký okraj

Podpora pro vkládání hřbetu

Collabora Office nyní disponuje funkcionalitou vkládání hřbetu, která byla implementována do její online verze. Jak se s ní pracuje a k čemu slouží, jsme popisovali v přehledu novinek pro Collabora Online 6.4.8. Je to také jediná novinka, která na svou premiéru v LibreOffice teprve čeká, konkrétně v LibreOffice 7.2.

Calc zlepšuje interoperabilitu s Excelem a přidává nové funkce

  • Funkce INDIRECT nyní podporuje místní názvy s rozsahem listu.

  • Funkce TEXT a OFFSET byly upraveny tak, aby se v určitých případech chovaly jako stejné funkce v Excelu.

  • Funkce TEXTJOIN a CONCAT zpracovávají pole a argumenty matic po řádcích, opět kvůli zlepšení kompatibility. Funkce používající regulární výrazy správně respektují příznaky citlivosti na malá a velká písmena.

Kontrola přístupnosti při exportu do PDF

Do nové verze byla implementována podpora pro formát PDF/UA. Tato specifikace definuje požadavky na přístupnost v dokumentu PDF. prostřednictvím testu, který spustíte z nabídky Nástroje, můžete spustit kontrolu přístupnosti podle standardu Universal Accessibility. Obě funkce se objevily již v LibreOffice 7.0. V blogu Tomaže Vajngerla najdete informace o test, které se při kontrole přístupnosti provádějí.

Zlepšení výkonu

Nová verze vylepšuje výkon Writeru a Calcu v několika ohledech:

  • Funkce Najít a nahradit ve Writeru byla urychlena o 50 procent.

  • Otevření a posouvání velkých souborů XLSX bylo urychleno.

  • Kontrola překlepů v Calcu byla revidována a strukturálně změněna, což se projevuje zlepšením výkonu a rychlosti.

  • Vyhledávání v Automatickém filtru bylo vylepšeno pro vyhledávání velkého počtu jedinečných hodnot.

Barvy písma v Math

Aplikace Math nyní umožňuje použít libovolnou barvu z palety HTML barev. Byla také doplněna paleta barev.

Lepší práce s jazykovým nastavením souborů

Pokud dříve uživatel vytvořil dokument vytvořený nějakém místním jazyce bez další specifikace a jiný uživatel jej otevřel s jiným nastavením místního jazyka, ve stavovém řádku se objevilo jazykové přiřazení Více jazyků. Nyní Writer v případě, že nebyl definován žádný jazyk dokumentu, resetuje na národní prostředí uživatele podle jeho uživatelského rozhraní.

Writer tak doplňuje Calc a Impress, kde podobná funkce byla již dříve.

Realističtější stínování

Stíny nyní nejsou uniformní, ale na okrajích prolnuté, vypadají více realisticky.

Nové realistické stíny Nové realistické stíny

Stínované tabulky v Impressu

Nově lze stíny použít i na tabulky v Impressu. Stín se přidá v okně Vlastnosti, které spustíte z místní nabídky. V okně pak můžete nastavit i délku stínu, velikost rozostření a průhlednost.

Snadnější instalace rozšíření

I v nové verzi Collabora Office lze snadněji instalovat rozšíření. Do balíku totiž byla implementována stejná funkcionalita jako do LibreOffice 7.1, o níž jsme psali v přehledu novinek k tomuto vydání.

Jak získat

Novou verzi balíku Collabora Office 21.06 si lze vyzkoušet jako demo na této stránce.

Všechny obrázky byly převzaty z blogu Collabora Office.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz