Výber správ zo sveta OpenOffice.org za 21. až 22. týždeň 2010

obecna.png Prehľad článkov o OpenOffice.org od 22.5.2010 do 4.6.2010.  

Střední škola používá OpenOffice.org – Obchodní akademie, ulice Hovorčovická v Praze

Na této obchodní akademii používají vedle kancelářského balíku od konkurenční firmy také OpenOffice.org. Žáci se učí hlavně principu práce s textem, tabulkami, prezentacemi i databází. Na OpenOffice.org si cení srozumitelnější nápovědy, vektorového modulu Draw a ceny. Vadí jim problematičtější práce s databází a nedokonalý převod s formátem ppsx. (openoffice.cz, 24.5.2010)

Jak vytvořit dokument PDF se zakázaným kopírováním a/nebo tiskem?

Jak vytvořit dokument PDF, ze kterého by nemělo být možné kopírovat text, ani ho tisknout? (blog.zarohem.cz, 24.5.2010)

Dvě ukázky na funkci Podmíněné formátování

Dnešní článek bych chtěl ještě jednou věnovat funkci Podmíněné formátování, jelikož ji shledávám jako velice užitečnou funkci OpenOffice.org. Dnes bych vám rád nejprve ukázal, jak nastavit podmíněné formátování, aby se nám vyznačená oblast naformátovala tak, že se nám pozadí buněk bude zvýrazňovat na přeskáčku. Toto nastavení jistě využijeme při tvorbě delších tabulek, kde chceme dosáhnout lepší čitelnosti a zmenšení pravděpodobnosti přehlednutí se o řádek. Druhou věcí, na kterou bych rád upozornil, je použití vzorců u funkce Podmíněné formátování. (602office.cz, 24.5.2010)

IBM Lotus Symphony, stále se má co učit

Mezi bezplatnými kancelářskými balíky jednoznačně vládne OpenOffice.org. V poslední době se však stále častěji mluví o IBM Lotus Symphony. Blíží se také finální vydání nové řady, od které si IBM slibuje především lepší podporu formátů. Chce tak zaútočit proti Microsoftu a to především ve firmách. (tuxworld.blog.zive.cz, 25.5.2010)

Gymnázium Jevíčko používá OpenOffice.org

Studenti i zaměstnanci Gymnázia Jevíčko používají kancelářský balík OpenOffice.org. Vyučující IVT chválí jeho rozhraní, cenovou a licenční politiku, rozsáhlou podporu různých formátů dokumentů a přenositelnost mezi používanými operačními systémy Windows a Linux. (openoffice.cz, 26.5.2010)

Makrá v OpenOffice.org – programovo lokalizované dialógové okná (4)

V poslednom pokračovaní návodov o jazykovo lokalizovaných makrách si uvedieme zvyšné funkcie a procedúry pre makro, ktoré spočítava znaky v dokumente a vo vybranej textovej oblasti. (inet.sk, 26.5.2010)

Nová šablona v sekci Ke stažení - Pozvánka na Mezinárodní den děti (plakáty)

Do placené sekce Ke stažení byla přidána nová šablona. Tato šablona je tvořena v Draw na formát stránky A3 a A4 na šířku. Tyto plakáty stačí pouze doplnit o informace o místě konání, datu, čase, případně vstupném plus případné doplňující informace. Poté stačí jen vytisknout a vyvěsit nebo pouze elektronicky rozeslat. Mezinárodní den dětí se slaví 1.6. 2010. (602office.cz, 26.5.2010)

Video chystaných změn v OpenOffice.org Impress

Poměrně dlouhou dobu běží v rámci vývoje OpenOffice.org projekt Renaissance, který má za cíl vylepšit uživatelské rozhraní balíku. První na řadě je program Impress. Nyní lze zhlédnout zajímavé video, které představuje některé chystané změny. (abclinuxu.cz, 26.5.2010)

Blíží se konec OpenOffice.org?

Nedávné pohlcení společnosti SUN firmou Oracle vzbudilo vlnu obav o budoucnost tohoto populárního kancelářského balíku, který užívá přibližně 20% uživatelů. A podle všeho jsou tyto obavy oprávněné a žádného zásadního rozvoje hlavní vývojové větve se nedočkáme. (dsl.cz, 26.5.2010)

Rozšíření: Zahrajte si v Calcu sudoku

V tomto článku se můžete seznámit s rozšířením pro kancelářský balík OpenOffice.org, přesněji pro tabulkový procesor Calc. Po jeho nainstalování si můžete v Calcu snadno zahrát sudoku - v posledních letech populární matematickou hru s doplňováním číslic od 1 do 9. (openoffice.cz, 28.5.2010)

Project Renaissance má na You Tube video

Project Renaissance si dal za cíl zlepšit uživatelské prostředí OpenOffice.org. Vývojáři začali s modulem Impress. Podívejte se na You Tube, jakým směrem se projekt ubírá. (openoffice.cz, 28.5.2010)

Makro: Vzestupné seřazení listů podle abecedy

Dnes opět zabrouzdáme do luhů a hájů maker a ukážeme si, jak naprogramovat makro tak, aby nám po jeho spuštění OpenOffice.org seřadil jednotlivé listy podle abecedy. Pro demonstraci tohoto makra využiji dokument, který registrovaní uživatelé naleznou v přílohách pod článkem. V tomto souboru je vytvořeno 13 listů s různými tří písmennými zkratkami, které jsou různě proházeny. V tomto souboru je i zmiňované makro, abyste se s ním nemuseli psát. (602office.cz, 28.5.2010)

Nadpisy kapitol v záhlaví dokumentu

Vytvárate dokument (napríklad knihu poviedok), pričom chcete, aby sa v záhlaví zobrazoval nadpis aktuálnej kapitoly (poviedky)? Skúste použiť postup, ktorý je uvedený v nasledujúcom návode. (openoffice.cz, 31.5.2010)

Dvě nové vývojové verze jsou dostupné

Opět bych vás chtěl po nějaké době seznámit s novými vývojářskými verzemi, které jsou právě dostupné. Nejprve se podíváme na OOo-DEV 3.x Developer Snapshot a poté si něco málo napíšeme o OpenOffice.org 3.2.1 Release Candidate 2. (602office.cz, 31.5.2010)

Vývojová verze OOo 3.2.1 RC2 ke stažení

Čtenáři tohoto portálu si jistě všimli, že na adrese http://download.openoffice.org/all_rc.html se již delší čas objevují testovací verze k nové verzi kancelářského programu OpenOffice.org. Tentokrát s pořadovým číslem 3.2.1 (openoffice.cz/blogy, 1.6.2010)

Základní a mateřská škola v Ondřejově používá OpenOffice.org

Škola chválí kancelářský balík OpenOffice.org za to, že splňuje vše, co by měl program tohoto typu umět. Líbí se jim i jeho cena a licence. Vadí jim, že se občas rozhází formátování při znovuotevření dokumentu. (openoffice.cz, 2.6.2010)

Nová šablona v sekci Ke stažení - Plakát na koncert k příležitosti oslav Evropského dne hudby

Do placené sekce Ke stažení byla přidána nová šablona. Tato šablona je tvořena v Draw na formát stránky A4. Do plakátu lze zapsat datum, čas, místo konání a výše vstupného. Také je zde implementováno pole, do kterého se zapisuje program včetně času konání. Evropský den hudby připadá na pondělí 21. června 2010. Samozřejmě, že lze tento plakát využít i na jiné hudební akce, koncerty, vystoupení... (602office.cz, 2.6.2010)

Pokud upravujete dokumenty nebo ladíte web, používejte barvy – poznáte rozdíly

Píšeme knihu o OpenOffice.org a používáme v dokumentu styly na všechno možné (fakt to mám rád, skvěle se s tím pracuje). Jako autor jsem donucen je používat opravdu přesně, není tam prostor na chybu. Jenže i když mám styly rád, jak si pojistit, že jsem někde nenechal styl Výchozí nebo Tělo textu, které mají jiné odsazení a působily by problémy? (e-ott.info, 2.6.2010)

OpenOffice.org 3.2.1

Nedočkavo čakáte na novú verziu OpenOffice.org? Na serveri download.services.openoffice.org sa začínajú objavovať jeho finálne verzie. (inet.sk, 3.6.2010)

Vydána verze 3.2.1 - start!

Nové logo, nové ikony, aktualizovaný vzhled, drobné změny a opravy chyb. První verze pod taktovkou Oraclu je na světě. (openoffice.cz, 4.6.2010)

Funkce Posloupnosti

Asi každý z nás zná z Calc funkci Řady, kde napíšete například jedničku, poté uchopíte myší malý čtverec v pravém dolním rohu a táhnete nějakým směrem a po puštění levého tlačítka se vám ukáže řada číslic po sobě jdoucích. V dnešním článku bych vám rád ukázal něco podobného, jen s tím rozdílem, že tato funkce lze na rozdíl od řad modifikovat a přizpůsobovat k obrazu svému. Ovládání této funkce je velice jednoduché, takže se vám hned zaryje do paměti a rozhodně naleznete mnoho příležitostí, kdy tuto funkci využít a ušetřit tak pár vteřin, minut... (602office.cz, 4.6.2010)

Článok vyšiel za podpory 602office.cz, Liberix, o.p.s., inet.sk a pc.sk.

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz