Výber správ zo sveta OpenOffice.org za 7. až 8. týždeň 2010

obecna.png Prehľad článkov o OpenOffice.org od 15.2.2010 do 28.2.2010.  

Pokročilé typografické úpravy s pomocou TypoJTB

Rozšírenie kancelárskych balíkov prinieslo fakt, že veľká väčšina dokumentov sa pripravuje v nich a bez akejkoľvek ďalšej úpravy v DTP programoch sú odovzdávané ďalej a preto si poukážme na to, ako pri ich písaní dokážete dodržiavať storočiami overené typografické pravidlá. (openoffice.cz, 15.2.2010)

Nová verze OOo4Kids je na světě

Vyšla další verze OOo4Kids tentokrát 0.8. Není od věci připomenout, že se jedná o kancelářský balík, který je vyvíjený pro školní děti ve věku 7-12 let. (openoffice.cz, 15.2.2010)

Co schází OpenOffice.org 3.2 k dokonalosti?

O výhodách a možnostech tohoto kancelářského balíku bylo napsáno mnohé. V Německu jeho podíl na trhu představuje asi 21% a sám Microsoft jej považuje za vážnou konkurenci. Čím si ale kancelářský balík škodí a v čem zaostává za řešeními od konkurence? I na to se pokusíme najít odpověď v následujícím článku. (dsl.cz, 16.2.2010)

OpenOffice.org vo výrobnej firme 20 – výrobné výkresy pomocou Draw 1

Doteraz sme sa v seriáli venovali prevažne práci v Calcu + makrá, v minulom diele sme okrajovo nazreli na využitie Writeru a Base a dnes sa pozrieme, ako sa dá vo firme využiť Draw. (openoffice.cz, 17.2.2010)

Makrá v OpenOffice.org – zobrazenie priebehu vykonávania

Potrebujete opticky vidieť, koľko bude vaše makro ešte asi pracovať? Zobrazte si priebeh jeho vykonávania. (inet.sk, 17.2.2010)

Oracle už má Sun v kapse, odnese to asi OpenSolaris

Oracle plánuje propustit "jen" asi 1000 zaměstnanců odkoupeného Sunu. Spekuluje se o tom, že to nejvíce pocítí skupiny zabývající se open source projekty Sunu. Protože ostře sledovaného MySQL se Oracle jen tak zbavit nemůže a OpenOffice.org se mu hodí, tak Steven J. Vaughan-Nichols odhaduje, že zbude černý Petr na OpenSolaris pro x86. (abclinuxu.cz, 17.2.2010)

Oprava špatné asociace souborů pro OpenOffice

Pokud máte chybně asociovány přípony souborů nebo některé asociace úplně chybí, tak lze použít malý prográmek, který obnoví asociace podle CSV souboru (je taktéž v archívu viz níže). Získal jsem ho z nějakého fóra, když jsem tento problém řešil a tímto děkuji neznámému autorovi (nick Zvedavec). (radim.posterous.com, 17.2.2010)

Nová šablona v sekci Ke stažení – Návrh na nařízení exekuce VZOR

Do placené sekce Ke stažení byla přidána nová šablona a to konkrétně vzorový návrh na nařízení exekuce, jenž je tvořen v programu Writer na formát stránky A4. Dokument stačí jen poupravit podle vašich potřeb, vytisknout a poslat. (602office.cz, 17.2.2010)

Kongres OpenOffice.org pro hospodářství a samosprávu na podzim v Mnichově

Na podzim, 16. a 17. listopadu 2010, se v Mnichově koná druhý kongres zaměřený na používání OpenOffice.org v (německých) firmách a úřadech samosprávy. (openoffice.cz, 18.2.2010)

Ballot screen také v Office 2010: chcete používat ODF nebo OpenXML?

Už během několika týdnů se uživatelům operačního systému Windows začne objevovat tzv. ballot screen – obrazovka, která dá na výběr jednoho z 12 internetových prohlížečů. Tento krok by měl vyrovnat konkurenční prostředí a zbavit Microsoft určitého monopolního postavení. Jak nyní vyšlo najevo, podobný krok se chystá i v rámci připravovaných Office 2010, které se na trh dostanou už v červnu tohoto roku. (zive.cz, 19.2.2010)

Nová verze OpenOffice.org 3.2.0 je na světě

11. února 2010 spatřila světlo světa nová verze OpenOffice.org 3.2.0, která je opět o něco lepší, rychlejší, kvalitnější a mnoha dalšími přívlastky ověnčená. Na tato vylepšení se určitě podíváme v některém z příštích článků. Dnes se pojďme na tuto verzi podívat pouze jen ve zkratce. Takže na co se hlavně můžeme těšit? (602office.cz, 19.2.2010)

UNR přijde o Mono, ale o OpenOffice ne

Zhruba před dvěma týdny proběhla webem zpráva, že výchozí instalace Ubuntu Netbook Remix (speciální edice Ubuntu pro netbooky) již nebude obsahovat OpenOffice.org. Toto rozhodnutí vyvolalo kritiku a po debatě mezi vývojáři bylo zrušeno. Bylo ale rozhodnuto o odstranění aplikací závislých na Mono. Informuje MyBroadband.co.za. (abclinuxu.cz, 20.2.2010)

Kampaň Microsoftu proti OpenOffice.org a Google

Microsoft asi pociťuje OpenOffice.org a Google ako silnú konkurenciu, pretože vytiahol do boja proti týmto svojim konkurentom ďalšiu zbraň – videá, ktoré uložil na youtube.com. (inet.sk, 21.2.2010)

Ostatné funkcie rozšírenia TypoJTB

V prvom dieli článku o typografických úpravách textu v OpenOffice.org sme sa zľahka dotkli niektorých typografických problémov a začali sme s predstavením rozšírenia TypoJTB, ktoré v dnešnej časti dokončíme. (openoffice.cz, 22.2.2010)

Ukázka několika novinek OpenOffice.org 3.2.0

V pátek jsem informoval o tom, že byla uveřejněna nová verze OpenOffice.org 3.2.0 a také jsem zmínil, že se někdy podíváme na novinky této verze, které mě nějakým způsobem zaujaly. Pokud se chcete podívat na kompletní list novinek, tak pokračujte SEM. To bychom měli na úvod prakticky vše a nyní se již můžeme podívat na konkrétní ukázky novinek v OpenOffice.org 3.2.0. (602office.cz, 22.2.2010)

Tipy, ktoré majú pomôcť používateľom migrovať na OpenOffice

Stránka www.ghacks.net pre Vás pripravila súhrn niekoľkých rád a tipov, ktoré Vám majú pomôcť prejsť na kancelársky balík OpenOffice, alebo iné open-source riešenie. Dozviete sa napríklad ako zmeniť predvolený typ súboru, ako sa orientovať v menu a medzi funkciami, ako zistiť kde je náhľad a iné. V skutočnosti táto migrácia nie je ťažká. (linuxon.sk, 22.2.2010)

Makrá v OpenOffice.org – jazykovo lokalizované vkladanie dátumu a času

Potrebujete jazykovo lokalizovať svoje makro? V prvom dieli článkov o makrách, ktoré budú venované jazykovým lokalizáciám, si ukážeme, ako zistíte aktuálny jazyk znaku v textovom dokumente či jazyk bunky v module Calc v makre pre vkladanie dátumu a času. (inet.sk, 24.2.2010)

Analýza: Mohou vládní instituce nasadit OpenOffice.org bez obav?

Software Improvement Group je společnost sídlící v Nizozemí, která si klade za cíl provádět hloubkové analýzy systémového softwaru. Stále více zákazníků se na ni obrací ve věcech hodnocení systémů, programů či projektů. Nezáleží na tom, zda jde o úplně nový portál nebo desítky let starý systém. Hloubkové analýze byla nedávno podroben i kancelářský balík OpenOffice.org. (openoffice.cz, 24.2.2010)

Nová šablona v sekci Ke stažení – Nákupní lístek

Do placené sekce Ke stažení byla přidána nová šablona a to konkrétně nákupní lístek. Tato šablona je tvořena v programu Calc na formát stránky A4. Jedná se o velice dobrou pomůcku pro každého, kdo chodí nakupovat a vrací se s nákupem buď polovičním nebo naopak dvoj až trojnásobným než původně zamýšlel. Nákupní lístek je rozdělen do několika skupin jako například pečivo, ovoce a zelenina, atd. Tento dokument stačí jen vytisknout, rozstřihnout na dvě poloviny, vyplnit a můžete vyrazit na nákup. Jediné, na co musíte pamatovat, je vzít si tento lístek ze stolu před odchodem do prodejny. (602office.cz, 25.2.2010)

Nový příkaz pro programátory Rozšíření

V současné době programátoři Rozšíření nemají přístup k zavádění procesů do rozšíření. Díky CWS tkr35, kde došlo k představení nového interface XDeploymentHooks, se tento problém eliminuje. Pomocí tohoto rozhraní můžete vydat oznámení a poté spustit vlastní kus kódu v průběhu zavádění ,či ukončování procesu. (602office.cz, 26.2.2010)

Článok vyšiel za podpory 602office.cz, Liberix, o.p.s., inet.sk a pc.sk.

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz