Technické výpočty v Calcu

doplnek.png Představení mnoha  maker pro technické výpočty, které dokazují, že Calc je plnohodnotný nástroj vhodný pro libovolné výpočetní operace.  

Technické výpočty v Calcu

Prakticky každý využívá funkce zabudované v tabulkových kalkulátorech, ať již se jedná o Excel z MS Office nebo Calc z OpenOffice.org, případně o další obdobný produkt. Mnohem méně uživatelů využívá možnosti vytváření vlastních funkcí, přestože k tomu mají k dispozici velmi mocný programovací jazyk, v případě Excelu je to VBA (Visual Basic for Applications) a v Calcu je to Basic. Oba programovací jazyky jsou velmi podobné, ač nejsou stoprocentně kompatibilní, tudíž zatím nelze přímo importovat funkce z VBA do Basicu. I když zde byl v poslední době učiněn velký pokrok, zejména ve verzi OpenOffice.org od firmy Novell a nyní se zdá, že import a export funkcí a maker bude vyřešen již v blízké budoucnosti.

Nicméně pro zkušenějšího uživatele není velký problém přenést program vytvořený ve VBA do Basicu, stačí funkci překopírovat do editoru maker v OpenOffice a patřičně upravit. Je tedy možné doplnit funkce přímo zabudované v tabulkové kalkulátoru libovolnými vlastními, což je velmi cenné, například při řešení konkrétních technických problémů. Na Internetu lze najít velké množství doplňkových funkcí pro Excel i pro OpenOffice.org, některé ve formě freeware, ale většinou jako shareware, zejména pro Excel. Zde bych rád zmínil i možné využití funkcí Calcu (zabudovaných i vlastních) v technické praxi.

Autor článku byl před časem postaven před problém, jak co nejjednodušeji provádět inventury kapalin ve skladovacích nádržích nejrůznějších tvarů – např. koule, hranolu, válce ležatého nebo stojícího, případně i se zaoblenými dny apod. tak, aby stačilo zadat pouze základní geometrické rozměry nádrže a výšku hladiny kapaliny v nádrži a vyšel z toho objem kapaliny. Funkce umožňující výše zmíněné výpočty byly vytvořeny v Basicu, v podstatě se jednalo o prosté využití numerické integrace, poté byly exportovány i do Excelu, aby byly přístupné i uživatelům MS Office. Tímto lze i demonstrovat skutečnost, že možnosti obou konkurenčních balíků jsou v této oblasti prakticky ekvivalentní. Výpočty jsou volně k dispozici ve verzích pro OpenOffice.org i Excel na webové stránce http://jfajkus.aspone.cz.

J. F.  (také Fajkie)

Stáhněte si všechna makra v jednom souboru: Technické výpočty.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 8
 

Komentáře

user avatar jiří novák
Odpovědět
Technické výpočty v Calcu
27. 03. 2010, 18:51:26
Stáhl jsem si technické výpočty, neboť jsem měl zájem o to, jak vypočítat závislost objemu válcové nádrže s hluboce klenutými dny. Toto jsem tam sice nenašel, ale objevil jsem tam výpočet pro válcovou nádrž s eliptickými dny. Překvapilo mě, že autor používá poměrně zdlouhavý iterační (a tedy i méně přesný) výpočet, když jde problém řešit snadno a přesně jednoduchým a rychlým vzorcem, který dává jednoznačnou a přesnou hodnotu.
Ostatní výpočty jsem nezkoumal.
user avatar jiří novák
Odpovědět
Technické výpočty v Calcu
28. 03. 2010, 00:51:51
Pokud by někdo měl zájem o jednodušší výpočet objemu horizontální válcové nádrže s eliptickými čely, tak jsem to narychlo "spíchl" a dal volně k dispozici na web "Ulož.to":
http://uloz.to/4393388/objem-nadrze-s-eliptickymi-cely.ods
Bezchybnost jsem nekontroloval, ale myslím, že zásadní chyby tam nebudou. Vzhledem k tomu, že tento tvar nádrže je běžně používaný, pak myslím, že výpočet se někomu bude hodit.
user avatar jiří novák
Odpovědět
Technické výpočty v Calcu
30. 03. 2010, 12:25:33
Tady je k tomu ještě popis (odvození vzorců dvěma způsoby):
http://uloz.to/4405496/objem-horizontalni-nadrze-s-eliptickymi-cely.zip

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz