Technické výpočty v Calcu

doplnek.png Představení mnoha  maker pro technické výpočty, které dokazují, že Calc je plnohodnotný nástroj vhodný pro libovolné výpočetní operace.  

Technické výpočty v Calcu

Prakticky každý využívá funkce zabudované v tabulkových kalkulátorech, ať již se jedná o Excel z MS Office nebo Calc z OpenOffice.org, případně o další obdobný produkt. Mnohem méně uživatelů využívá možnosti vytváření vlastních funkcí, přestože k tomu mají k dispozici velmi mocný programovací jazyk, v případě Excelu je to VBA (Visual Basic for Applications) a v Calcu je to Basic. Oba programovací jazyky jsou velmi podobné, ač nejsou stoprocentně kompatibilní, tudíž zatím nelze přímo importovat funkce z VBA do Basicu. I když zde byl v poslední době učiněn velký pokrok, zejména ve verzi OpenOffice.org od firmy Novell a nyní se zdá, že import a export funkcí a maker bude vyřešen již v blízké budoucnosti.

Nicméně pro zkušenějšího uživatele není velký problém přenést program vytvořený ve VBA do Basicu, stačí funkci překopírovat do editoru maker v OpenOffice a patřičně upravit. Je tedy možné doplnit funkce přímo zabudované v tabulkové kalkulátoru libovolnými vlastními, což je velmi cenné, například při řešení konkrétních technických problémů. Na Internetu lze najít velké množství doplňkových funkcí pro Excel i pro OpenOffice.org, některé ve formě freeware, ale většinou jako shareware, zejména pro Excel. Zde bych rád zmínil i možné využití funkcí Calcu (zabudovaných i vlastních) v technické praxi.

Autor článku byl před časem postaven před problém, jak co nejjednodušeji provádět inventury kapalin ve skladovacích nádržích nejrůznějších tvarů – např. koule, hranolu, válce ležatého nebo stojícího, případně i se zaoblenými dny apod. tak, aby stačilo zadat pouze základní geometrické rozměry nádrže a výšku hladiny kapaliny v nádrži a vyšel z toho objem kapaliny. Funkce umožňující výše zmíněné výpočty byly vytvořeny v Basicu, v podstatě se jednalo o prosté využití numerické integrace, poté byly exportovány i do Excelu, aby byly přístupné i uživatelům MS Office. Tímto lze i demonstrovat skutečnost, že možnosti obou konkurenčních balíků jsou v této oblasti prakticky ekvivalentní. Výpočty jsou volně k dispozici ve verzích pro OpenOffice.org i Excel na webové stránce http://jfajkus.aspone.cz.

J. F.  (také Fajkie)

Stáhněte si všechna makra v jednom souboru: Technické výpočty.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 8
 

Komentáře

user avatar jiří novák
Odpovědět
Technické výpočty v Calcu
27. 03. 2010, 18:51:26
Stáhl jsem si technické výpočty, neboť jsem měl zájem o to, jak vypočítat závislost objemu válcové nádrže s hluboce klenutými dny. Toto jsem tam sice nenašel, ale objevil jsem tam výpočet pro válcovou nádrž s eliptickými dny. Překvapilo mě, že autor používá poměrně zdlouhavý iterační (a tedy i méně přesný) výpočet, když jde problém řešit snadno a přesně jednoduchým a rychlým vzorcem, který dává jednoznačnou a přesnou hodnotu.
Ostatní výpočty jsem nezkoumal.
user avatar jiří novák
Odpovědět
Technické výpočty v Calcu
28. 03. 2010, 00:51:51
Pokud by někdo měl zájem o jednodušší výpočet objemu horizontální válcové nádrže s eliptickými čely, tak jsem to narychlo "spíchl" a dal volně k dispozici na web "Ulož.to":
http://uloz.to/4393388/objem-nadrze-s-eliptickymi-cely.ods
Bezchybnost jsem nekontroloval, ale myslím, že zásadní chyby tam nebudou. Vzhledem k tomu, že tento tvar nádrže je běžně používaný, pak myslím, že výpočet se někomu bude hodit.
user avatar jiří novák
Odpovědět
Technické výpočty v Calcu
30. 03. 2010, 12:25:33
Tady je k tomu ještě popis (odvození vzorců dvěma způsoby):
http://uloz.to/4405496/objem-horizontalni-nadrze-s-eliptickymi-cely.zip

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz