IBM integruje do Apache OpenOffice.org vlastnosti z Lotus Symphony

OO.png Po vydání nové verze Apache OpenOffice.org 3.4 zahájila firma IBM formální kroky, aby se vlastnosti odnože OpenOffice.org – Lotus Symphony – integrovaly zpět do Apache OpenOffice.org.  

Konec Lotus Symphony

Tyto kroky znamenají definitivní konec pětiletého života Lotus Symphony. Donald Harbinson, programový ředitel IBM pro otevřené standardy a open source, oznámil oficiální začátek přechodu na mailing listu v úterý 15. 5. 2012. To znamená, že může začít příprava přejímání do SVN. Byl to očekávaný krok, protože IBM již v lednu 2012 oznámila, že verze Lotus Symphony 3.0.1. byla poslední.

Apache Subversion (dříve Subversion – zkráceně SVN) je systém pro správu a verzování zdrojových kódů , náhrada za starší CVS. Snaží se zachovat podobný způsob a styl práce, ale odstranit nedostatky CVS jako například nemožnost přesunu nebo kopírování adresářů, časovou a prostorovou náročnost větvení a tagování a podobně. Zdroj: Wikipedie, Apache Subversion.

„Naši energii vložíme do Apache OpenOffice.org. V budoucnu je možná IBM Edition Apache OpenOffice.org,“ psal Ed Brill v oznámení. Tato informace byla zveřejněna i na našem portálu: IBM bude pokračovat ve vývoji OpenOffice.org a končí s vývojem Lotus Symphony. Nyní je Apache OpenOffice.org pod licencí Apache Software Licence (ASL). To znamená, že kdokoliv může inovovat jeho zdrojový kód pro své účely. IBM a další přispěvatelé kódu mohou také změnit licenci dle libosti a mohou použít i proprietární. IBM v tuto chvíli touto cestou nejde. Z oznámení vyplývá, že nový vývojový tým se skládá zejména z členů komunity OpenOffice.org. Tyto skutečnosti by mohly zlepšit postavení na trhu proti LibreOffice, se kterým si OpenOffice.org konkuruje. Existuje jen málo pochyb, že příspěvek IBM nebude přínosem. Článek na wiki Apache OpenOffice.org představuje 30 a více funkcí z Lotus Symphony, které jdou nad rámec OpenOffice.org. Tyto funkce budou s největší pravděpodobností zapracovány do tohoto kancelářského balíku při vydání nové velké verze (pravděpodobně 4.0).

Pokračování OpenOffice.org... a co bude dál...

Zbývá otázka, který kancelářský balík bude dominovat. Do jednoho týdne od oznámení Apache OpenOffice 3.4 je registrováno přes 1 000 000 stažení. Z toho je 87 % pro Windows, 12 % pro Mac a pouhé 1 % pro Linux. Snad všechny linuxové distribuce nabízejí LibreOffice jako výchozí (a téměř jediný) kancelářský balík. Dá se předpokládat stejný vývoj i nadále? Pokud bude LibreOffice populární pouze uvnitř komunity Linuxu, nevěstí to pro celkový podíl na trhu nic dobrého. Zapojení IBM do vývoje OpenOffice.org by také mohlo být lékem pro podnikové uživatele, kteří hledají útěchu ve svých obavách z open source.

To je v tuto chvíli samozřejmě pouze spekulace, nicméně je jasné, že bitva o vítěze v kategorii otevřených kancelářských balíků získává daleko ostřejší hrany.

(Jako ve škole) Průměr: 2.15 | Hodnotilo: 13
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
IBM integruje do Apache OpenOffice.org vlastnosti z Lotus Symphony
11. 06. 2012, 22:43:28
Hurááá... těším se na task panel!!!
user avatar Jeremiáš Mrskoš
Odpovědět
IBM integruje do Apache OpenOffice.org vlastnosti z Lotus Symphony
12. 06. 2012, 03:17:03
Tak! A OpenOffice.org se pozvolna stane Lotusem a za chvíli to půjde se svobodou do pr....!
user avatar ondra.kl
Odpovědět
Re:IBM integruje do Apache OpenOffice.org vlastnosti z Lotus Symphony
12. 06. 2012, 09:44:21
... jako myslíte že to Apache foundation přelicencuje oproti svým zvyklostem?
user avatar Daniel Sedláček
Odpovědět
Re:IBM integruje do Apache OpenOffice.org vlastnosti z Lotus Symphony
12. 06. 2012, 11:06:13
Není jedinný důvod obávat se o svobodu Apache OpenOffice. V licenci je dokonce svobondější než LibreOffice. OpenOffice zůstane svobodným, protože licence umožňuje převzít jeho kód do jiných projektů. Tedy vznik jiných i komerčních odnoží aniž by to na samotný AOO mělo jakýkoliv vliv.
user avatar Mach
Odpovědět
IBM integruje do Apache OpenOffice.org vlastnosti z Lotus Symphony
2. 09. 2012, 18:38:38
Přes 1 000 000 stažení A00.o + 87% pro Windows + LibreOffice populární pouze uvnitř komunity Linuxu = nevěstí pro celkový podíl na trhu nic dobrého (myšleno pro LibreOffice). Co je toto za blbost? Jak lze z těchto dat vyvozovat závěry?

Také jsem jedním z těch, co si AOO.o stáhli. Vlastně vícekrát, AOO.o jsem stahoval několikrát. Přesto ho nepoužívám. Jsem také započtený v tom milionu? Takových zavádějících pseudostatistik mám po krk. Je to stejná blbost jako "průměrný plat".

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Daniel Sedláček

Daniel Sedláček

Amatérsky se věnuji programování maker od podzimu 2010.
Aktivní jsem na fóru od ledna 2011.
Od července 2011 spolupracuji i jako moderátor fóra.

Využívám pouze OpenOffice.org (LibreOffice nemám nainstalován).

 
 
 
woo jaw demo hz