Výdaje na open source ve veřejné správě ve Francii rostou o 30 procent ročně

novinky.png Francouzský prezident řekl, že svobodný software má „strategický význam pro rozvoj digitálního sektoru ve Francii“.   


Podpora svobodného softwaru ve Francii

CNLL (Conseil national du Logiciel Libre) je obchodní skupina, která zastupuje IT společnosti poskytující služby postavené na svobodném a open-source softwaru. Zveřejnila zprávu, ve které francouzský prezident Nicolas Sarkozy říká, že 15 % z rozpočtu na IT veřejných správ ve Francii se vynakládá na nákup služeb založených na svobodném a open-source softwaru a že tato částka navíc roste o 30 % ročně. Sarkozy řekl, že svobodný software má „strategický význam pro rozvoj digitálního sektoru ve Francii“.

Nicolas Sarkozy a François Hollande upřednostňují open source

CNLL v posledních měsících přiblížila názory všech kandidátů v nadcházejících prezidentských volbách na svobodný a open-source software. Dále také skupina informuje, že Nicolas Sarkozy a François Hollande upřednostňují tento typ softwaru. Hollande zdůrazňuje, že svobodný a open-source software umožňuje sdílení aplikací a zvyšuje konkurenci mezi poskytovateli IT služeb.

V čem se názory kandidátů neshodly

Názory obou kandidátů se rozcházely v otázce, zda povolit patentování softwaru. CNLL píše, že Hollande je proti těmto patentům. Cituje „Pokračující závazek“, který začal bitvou vedenou socialistickou europoslankyní Michel Rocard. „Zaručíme, že patentový systém, nebude příležitostí k legalizaci softwarových patentů a matematických a obchodních metod.“ Sarkozy je pro softwarové patenty.

Oba se také neshodnou na roli free a open-source softwaru ve školství. CNLL říká, že Sarkozy je „ochoten podpořit větší roli svobodného softwaru ve školství, ale není to prioritou“. Pro Hollanda to naopak prioritou je: „Vzdělání by nemělo mít studenty jako pouhé spotřebitele IT, ale naopak jako tvůrce, kteří mohou dešifrovat a psát kód pro tento digitální svět.“

(Jako ve škole) Průměr: 1.83 | Hodnotilo: 6
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Daniel Sedláček

Daniel Sedláček

Amatérsky se věnuji programování maker od podzimu 2010.
Aktivní jsem na fóru od ledna 2011.
Od července 2011 spolupracuji i jako moderátor fóra.

Využívám pouze OpenOffice.org (LibreOffice nemám nainstalován).

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz