Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru

writer.png Pro mnoho lidí je vkládání tabulek do dokumentu ve Writeru zbytečné a nepotřebné. Jsou ale oblasti při psaní textu, kde jsou tabulky naprosto nepostradatelné. V tomto návodu si řekneme, jak s tabulkami ve Writeru zacházet.  

Jak bude finální tabulka vypadat a čeho vlastně chcete dosáhnout? Podívejte se na tento obrázek.

Finální tabulkaFinální tabulka

Tabulka nemá ohraničení okrajů a je hluboko pod úrovní cítění vyspělého grafika, ale pro názornost postačí.

Vožení tabulky

Před vkládáním tabulky musí kurzor blikat na místě, kde ji budete chtít. Pak přes nabídku Vložit | Tabulka (nebo [Ctrl+F12]) se otevře nové okno.

Dialogové okno Vložit tabulkuDialogové okno Vložit tabulku

Popis tabulky změníte v řádku Název. Počet řádků a sloupců dle potřeb také není problém. Důležitá je další sekce – Volby. Zaškrtávací pole Nadpis není nadpis tabulky, jak byste mohli očekávat, ale první řádek tabulky. V něm jsou popisy sloupců, např. Autor, Dílo, Počet ks, atd. Pokud pole zaškrtnete, zašedlá oblast dalšího nastavení sekce se zpřístupní a můžete si zvolit opakování záhlaví na dalších stránkách při rozdělení tabulky, případně, jestli tabulku nechcete vůbec rozdělovat, je možné zaškrtnou pole Nerozdělovat tabulku. Také někomu může překážet Ohraničení, to znamená ohraničení jednotlivých buněk. To jsou jen nejzákladnější nastavení budoucí tabulky.

K dalším a podrobnějším volbám se dostanete po kliknutí na tlačítko vlevo dole – Automatický formát. Otevře se další okno. Vpravo dole má ještě rozbalovací tlačítko Více (s dvěma černými šipkami). Po kliknutí se rozbalí a přesto, že je zatím zašedlé, pomůže vám s formátováním budoucí tabulky.

Volby Automatického formátuVolby Automatického formátu

Volby se zpřístupní až po kliknutí na některý styl ze seznamu v levém sloupci okna. Pokud chcete změnit ohraničení buněk v tabulce, stačí odškrtnout pole Ohraničení ve spodní části okna a už vidíte náhled, jak ohraničení zmizí. Takto si můžete upravit i vlastní styl budoucí tabulky. Zatím není možno si vytvořit ze stávajícího stylu svůj vlastní a pojmenovat si ho. Je možné pouze styl upravit a Přejmenovat spodním tlačítkem vpravo. Po stisku OK se tabulka vloží na pozici kurzoru.

Úpravy v tabulce

Tabulka je samozřejmě prázdná, a tak ji naplníte svými daty. Pokud jste špatně spočítali počet řádků nebo sloupců, není problém je přidat, protože zároveň s vložením tabulky se otevře i panel Tabulka. Pokud se stane, že si jej omylem zavřete, můžete si ho znovu vyvolat v nabídce Zobrazit | Panely nástrojů | Tabulka.

Tabulku lze ovládat i ve WriteruTabulku lze ovládat i ve Writeru

Po tabulce se lze pohybovat klávesou [Tab] a pokud se dostanete až na poslední buňku v tabulce vpravo dole a potřebujete ještě jeden řádek, stačí opět stisknout [Tab], automaticky se vytvoří další.

Panel nástrojů Tabulka obsahuje další nastavení různých vlastností buněk, fontů, ohraničení, barvy čar ohraničení, spojení jednotlivých buněk, přidání a odebrání řádků nebo sloupců, atd. Prozkoumání těchto vlastností nechám na laskavém čtenáři. Důležité tlačítko je Vlastnost tabulky. Na obrázku je v červeném čtverečku. Otevře se dialogové okno.

Dialogové okno Vlastnosti tabulkyDialogové okno Vlastnosti tabulky

V okně je několik záložek a tabulku si můžete doladit k obrazu svému. Na první záložce Tabulka je nastavení polohy tabulky vzhledem ke stránce. Na záložce Tok textu jsou ty stejné volby, jako když jste tabulku zakládali. Pokud chcete nějakou vlastnost doladit, je možné udělat to tady. Další záložky se týkají už úpravy a grafického vyznění vašeho dílka a můžete se tu patřičně vyřádit.

Další možnosti

Zajímavá volba na panelu nástrojů Tabulka je také Celkem neboli Ʃ. Je to úplně poslední tlačítko vpravo dole. Po jeho stisknutí se přidá ještě jeden panel známý z Calcu. A pokud máte kurzor už předem v buňce pod sloupcem s čísly – to znamená, že chcete čísla sečíst – automaticky nabídne jejich součet.

Součet v Tabulce WriteruSoučet v tabulce Writeru

Po kliknutí na zelenou fajfku, známou z Calcu, se součet zapíše do předem vybrané buňky a panel se zavře. Pokud ale chcete jinou funkci, pak stačí ťuknout na tlačítko Vzorec (je vedle okna s názvem buňky – má podobu ʄx).

Další možnosti funkcí v tabulceDalší možnosti funkcí v tabulce

Rozdělení tabulky

Pokud se stane, že řádků je mnoho a tabulka se nevleze na jednu stránku nebo vám vyšla ke konci stránky, je možné ji rozdělit. Stačí vybrat celý řádek, kde chcete, aby se tabulka rozdělila, a pravým tlačítkem myši ťuknout, otevře se místní nabídka, a vybrat volbu Rozdělit tabulku. Tabulka se rozdělí a na další stránce bude vámi vybraný řádek.

Rozdělená tabulkaRozdělená tabulka

Pokud jste při zakládání tabulky zaškrtávali v dialogovém okně Vložit tabulku pole v sekci Volby Nadpis | Opakovat nadpis, tak se bude první řádek opakovat i na další stránce. Ale pokud jste zapomněli, nic není ztraceno. Po volbě Rozdělit tabulku se otevře dialogové okno.

Volby rozdělení tabulkyVolby rozdělení tabulky

Na prvním řádku je Kopírovat nadpis, a tak se bude první řádek tabulky opakovat i na další stránce.

(Jako ve škole) Průměr: 2.17 | Hodnotilo: 12
 

Komentáře

user avatar Zvedavec
Odpovědět
Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
1. 07. 2009, 00:29:26
Zacatecnikum (tezko nekdo jiny uzije zakladni informace zde uvedene) by bodlo upozorneni na premisteni tabulky (polofunkcni) a mazani tabulky (CTRL + SHIFT + Del po oznaceni cele tabulky mysi, kdyz nepocitam nabidky) - kdo prechazi z Wordu, vytrha si nad temito vychytavkami vlasy.
user avatar IrenaS
Odpovědět
Re:Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
1. 07. 2009, 08:35:53
Ten článek nemůže být vyčerpávající. Pokud by byl, musel by to být seriál o mnoha kapitolách! Je to jen naznačení toho, k čemu tabulky ve Writeru jsou a kde a jak se dají použít.
Mimochodem - nemůžu porovnávat Word a Writer - nikdy jsem nepoužívala MSO balík.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
1. 07. 2009, 08:55:07
Pokud nekomu napisu, jak vlozit...., je IMHO logicke, ze mu napisu jak premistit... a jak se toho zase zbavit. To je otazka par radku.

Co se tyka Wordu, nikde jsem nechtel zadne srovnani, pisu to, protoze tabulky jsou udelany v OO blbe a kdyz si myslite, ze zacatecnik nevi, jak ji vlozit, bude mit 100% potize s tim, jak ji smazat a rozhodne to bude potrebovat driv nez tabulku treba rozdelovat.

Jde mi logicko-didaktickou stranku clanku a tak jsem na ni upozornil - nic vic.
user avatar kokot
Odpovědět
Re:Re:Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
8. 02. 2018, 12:01:24
skap
user avatar chuj
Odpovědět
Re:Re:Re:Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
8. 02. 2018, 12:04:14
nehehe
user avatar Nick
Odpovědět
Re:Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
15. 05. 2011, 17:00:04
ctr+shift+del.. to musel vymyslet opravdu nekdo zaujatej proti uzivatelum :D

děkuji za radu! :)
user avatar IrenaS
Odpovědět
Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
1. 07. 2009, 09:04:03
Děkuji za upozornění na přemístění a smazání, ale tahle možnost mě prostě nenapadla. Když totiž vkládám tabulku, vím přesně kam a už nemám ani potřebu ji mazat, protože jsem ji tam dala za nějakým účelem.
Jak jsem psala výše - možností je strašně moc a bylo by to na seriál. Někomu jinému v článku bude zase chybět něco jiného . . . a daleko se nedostanem . . .
user avatar Ondra.kl
Odpovědět
Doplnění
1. 07. 2009, 10:13:41
Dobrý den, líbí se mi že ukázkový dokument je rozdělen na 2 sloupce - právě v tomto případě je totiž někdy potřeba vložit tabulku nezávisle na těchto sloupcích - tak aby překrývala třeba jen jeden a půl sloupce.
V takové případě je dobré vložit tabulku do rámce a ten pak pozicovat vůči dokumentu. Má to samozřejmě nevýhodu s nemožností pokračování na další stránce. Pokud by byl takový požadavek tak by bylo vhodné použít "sekce" a nadefinovat si jednu sekci jen a pouze pro tabulku - s jedním sloupcem a pro ostatní text použít další sekce s 2 sloupci.
user avatar IrenaS
Odpovědět
Re:Doplnění
1. 07. 2009, 10:32:32
Děkuji za doplnění - takto upravit dokument lze taky. Záleží na účelu. Každý si najde tu "svou" cestu, aby se mu dobře pracovalo a nemusel používat konkurenční balík :-).
user avatar Začátečník
Odpovědět
Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
1. 08. 2009, 21:46:19
Dobrý den všem!Nevím,jestli jsem v té správné rubrice,přesto se pokusím zeptat někoho chytřejšího....V kancelářském Wordu nebyl problém jedním kliknutím zarovnat řádky,ev.sloupce,na stejnou velikost.Mám na mysli,když jsem vložil tabulku např.o osmi řádcích a potřeboval ji dostat na celou stránku,natáhl jsem její spodní část na spodní okraj stránky a poté jedním klikem uzpůsobil jejich šířku.Podobný problém mám i s tzv."gumou",kterou jsem si mohl vymazat část řádku či sloupce v tabulce.Předpokládám,že obě zmiňované funkce má i OO,ale zatím se mě je nepodařilo nalézt.Děkuji předem za jakoukoliv pomoc.
user avatar redakce OpenOffice.cz
Odpovědět
Re:Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
2. 08. 2009, 10:42:54
Pokud je mi známo, mění se pouze poslední řádek/sloupec.

Funkci gumy neznám, ale Writer nabízí mnoho možností, jak snadno mazat buňky, řádky nebo sloupce.
user avatar začátečník
Odpovědět
Re:Re:Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
8. 09. 2009, 11:23:11
1.citace:Pokud je mi známo, mění se pouze poslední řádek/sloupec. To je ovšem vlastnost,která nikterak neřeší můj problém,který jsem zmiňoval v mém dotazu!?! 2.citace: Funkci gumy neznám, ale Writer nabízí mnoho možností, jak snadno mazat buňky, řádky nebo sloupce. ........Je docela škoda,že Vám nejsou známy užitečné funkce z konkurenčního Wordu,umožňuje totiž vymazání např. pouze sloupku v jednom či více řádcích,příp. řádku ve sloupci.Neméně dobrou ve Wordu považuji i funkci "tužka",kterou se dá doplnit řádek či sloupec tam,kde ho potřebuji,což mi bohužel v OO chybí a nepřišel jsem na způsob,kterým toto vyřešit v Open Office.
user avatar Petr
Odpovědět
Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
10. 08. 2009, 12:22:21
Tabulky jsou fajn, jen jsem nepřišel na to, jak dosáhnout toho, že třeba v tabulce o 2 sloupcích a x řádcích docílím třeba ve třetím řádku jiného rozložení sloupců než v ostatních. Třeba tak, jak je to ve Wordu. Označím řádek a pak si sloupečky roztáhnu tak, jak potřebuju, přičemž se mi mění pouze v tom řádku, ostatní zůstávají stejné.
user avatar Martin
Odpovědět
Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
10. 08. 2009, 13:18:53
Ano, záměr - vložím si objekt (tabulku, obrázek) kam potřebuji mám velmi často. Skutečnost ale bývá naprosto jiná, když se snažím objek zvětšit, zmenšit - prostě graficky vylepšit. Najednou prásk a objek je někde úplně jinde a úplně jinak a já nevím co s ním - tak jak to chci to prostě nejde a basta ... proto považuji používání funkcí - vyjmutí a mazání za důležitější než vložení! :-) Není nad to, když si do dokumentu omylem vložíte cosi a nevíte jak se toho zbavit - třeba pevné zalomení stránky, duplikovaný objekt a pod... já osobně mám problémy se věcí zbavit a nebo je správně nastavit... ne je vložit ...
zrovnání, umístění, přichycení a podobné ptákovinky - to je kámen úrazu .... tolik subjektivní pocit ... nepokročilého uživatele :-)
user avatar karp1
Odpovědět
jak propojit tabulku
4. 09. 2009, 17:08:15
Dobrý den, narazil jsem na problém. Je možné vložit do writeru tabulku z calcu tak, aby když ji v tom calcu změním, se ty změny projevily i v tom writeru? Naučil jsem umístit oblast přetažením jako "ole objekt" ale tím se tabulka jenom zkopíruje a při změně v původním souboru je třeba ji smazat a vložit znovu. To ale v případě většího počtu tabulek není řešení ,( Existuje na to nějakej postup, prosím?
user avatar Bedrich
Odpovědět
Re:jak propojit tabulku
13. 11. 2009, 13:54:12
Ahoj, je to celkem jednoduchý. Musíš mít vytvořenou a uloženou tabulku v Calcu. Potom ve Writeru vybereš Vložit->Objekt->OLE Objekt -> existující, potom vybereš tu vytvořenou tabulku, zaškrtneš link a vložíš to do dokumentu. Tím je to hotový. Když pak provedeš nějakou změnu v té tabulce (aby se projevila musíš tabulku uložit), stačí ve Writeru vybrat Nástroje->Aktualizovat->odkazy. Tím se ti zobrazí změny.
Toto platí pro OOo v 3.0.0. Používám eng verzi, tak snad jsem to dobře přeložil.
user avatar anton.harig
Odpovědět
Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
4. 11. 2009, 16:44:03
chtěl byjsem ho používat.
user avatar Matejka
Odpovědět
sex
21. 11. 2011, 10:20:40
nemam koule
user avatar Najman
Odpovědět
Re:sex
21. 11. 2011, 10:26:06
to nevadí,aspon se o nemusis starat a holit je..
user avatar Blotik
Odpovědět
Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
14. 11. 2015, 13:43:09
Když přesouvám tabulku z Calc, tak se uloží jen tak, že jde změnit pouze v calc, nelze ji měnit jako klasickou tabulku vytvořenou přímo ve writeru. A když se soubor uloží a vypne a potom znova vypne, už je to obrázek? Poradíte, co s tím?
user avatar Kolemjdoucí
Odpovědět
Re:Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
14. 11. 2015, 18:48:18
Stačí přes pravé tlačítko Vložit jinak a vybrat formát RTF
user avatar Franta
Odpovědět
Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
7. 12. 2015, 00:03:41
Předpokládal jsem, že když vytvořím tabulku, např.3 sloupce a 12 řádků, vytvoří se tabulka přes celou plochu. Nikde v nápovědě jsem se nedozvěděl jak teda vytvořím tabulku na A4.
Budu ještě hledat na internetu. Už jsem nad tím strávil několik hodin.
Dík
user avatar Franta
Odpovědět
Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
7. 12. 2015, 21:12:33
Někde se tady nějaký programátor ptal, co by měl openoffice umět.
Podle mě neumí, pokud vytvořím tabulku, automaticky rozdělit počet mých nastavených řádků např. na A4.
Dnes jsem narazil na problém, že nemůžu smazat prázdnou stránku.
Ctrl/BackSpace nepomáhá, na stránce nic není a když kliknu na konec, kurzor se vrátí na začátek stránky. Na vebu to nikdo neví, tak se ptám jestli to tady nějaký znalý člověk neví.
Dík
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru
8. 12. 2015, 11:39:30
Tohle doptávání patří do fóra - tam budete na správném místě. Navíc je to téma z roku 2009 - tedy staré více nežli 6 let! Víte kolik změn se za tu dobu událo?

V té době šlo například vkládat tabulky do Writer přímo (nepamatuji zada LO, nebo AOO) ale později už to šlo jen jako objekt.

Přímé vkládání lze realizovat pomocí RTF - to je formát vzorců ap. Jde o to, že ve Writeru nedosáhnete plnou funkcionalitu jako v Calcu. Máte ale možnost vložit objekt a ten například dodatečně editovat z Writeru.

Velikost si musíte nastavit ručně. Automatická velikost tabulky funguje při vkládání z Writeru. Tam navolíte sloupce a řádky které se přizpůsobí šířce, ale pokud importujete tabulku a ta by se nafoukla, nebo zdrcla podle A4 pokládal bych to za CHYBU!!! Logické že "ergonomické" přizpůsobení by bylo možné - ale ne implicitně - pouze na příkaz.

Já to postavím opačně - jestli Vám nevyhovují vlastnosti Writeru a potřebujete nutně pracovat s tabulkami - pište pane v Calcu. Jde jen o zvyk a nastavení tiskových stran.

Ovšem ve Writeru lze pracocat nejen s běžnýni objekty (OLE ap) ale také se sekcemi. Když si předpřipravíte sekce s obsahem tabulek tak je to parádní práce, ale vždy musíte něco nějak připravit.

A ten Váš poslední dotaz mne dostává do depresivního stavu. Existují předdefinované klávesové zkratky, popřípadě si můžete sám nastavit svoje. Například někam postavím kurzor a zadám Ctrl+End - následuje Delete. Vše se smaže, pokud ne - máte možnost nastavoit co ano a co ne (například v Calcu běžná praktika). Mne by ale nepřekvapilo když byste chtěl smazat prázdnou první stranu - to fakt ani Calc, ani Writer neumí :-)

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz