Milník na cestě Mnichova k open­‑source softwaru

novinky.png Správa města Mnichova nahradila poslední makra, která byla vázána na proprietární balík. Přechází tak zcela na svobodný software.  

Komplexní přechod Mnichova na OpenOffice.org je dokončen

„Poslední makro bylo přepracováno a umístěno na serveru, kde jsou všechna makra a související aplikace. Zde jsou centrálně řízeny a můžeme si být jisti jejich kvalitou,“ vysvětluje Kirsten Böge, mluvčí projektu LiMux, který byl založen pro přechod města na dodavatelsky nezávislé IT. Dodává, že tři nejlepší makra budou k dispozici na stránkách neziskové organizace Freies Office Deutschland a na stránkách Wollmux – softwaru pro tvorbu personalizovaných šablon a správu formulářů.

Městští administrátoři v průběhu času vytvořili více než 20 000 maker, šablon a formulářů pro proprietární kancelářský balík. Mnohé z nich byly vytvořeny bez řádné dokumentace a možnosti uzamknutí. Když se město v roce 2003 rozhodlo zbavit se závislosti na dodavateli IT, bylo toto množství považováno za největší překážku. První průzkum našel 7000 výskytů. Během migrace narazili administrátoři na ostatní dosud neznámé případy, vytvořené většinou bez dlouhodobé strategie.

Proprietární uzamčení (vendor lock-in), nebo také uzamčení zákazníka, činí zákazníka závislým na produktech a službách konkrétního subjektu tím, že vytváří značné náklady na přechod na produkty a služby jiných subjektů. Proprietárním uzamčením je například blokování mobilních telefonů pouze pro jednoho z operátorů, či DRM. Zdroj: Wikipedie

Snížení počtu formulářů i šablon

Většina z celkem 14 000 osobních počítačů používaných v mnichovských kancelářích nyní používá kancelářský balík OpenOffice.org (od verze 3.2.1). Výchozím formátem ve městě je Open Document Format (ODF). „Během migrace IT se také podařilo snížit počet šablon a formulářů o 40 procent,“ píše Böge a dodává, že město má od února 9810 pracovních stanic běžících na Linuxu. „Výměna proprietárního kancelářského balíku za open­-source alternativu byla pro město jedinečnou příležitostí odstranit nadbytečná makra a vytvořit efektivnější alternativy.“ Böge dále uvádí, že díky současnému systému pro vytváření záhlaví dopisu na oficiálních dokumentech se snížil počet maker o 20 %. „Mnichov chce sdílet své znalosti a zkušenosti s přechodem na open source s ostatními obcemi a správními orgány.“

(Jako ve škole) Průměr: 2.44 | Hodnotilo: 9
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Daniel Sedláček

Daniel Sedláček

Amatérsky se věnuji programování maker od podzimu 2010.
Aktivní jsem na fóru od ledna 2011.
Od července 2011 spolupracuji i jako moderátor fóra.

Využívám pouze OpenOffice.org (LibreOffice nemám nainstalován).

 
 
 
woo jaw demo hz