Některá dánská města přecházejí k OpenOffice.org. A co české obce a města?

Některé dánské obce a také města odinstalovala ze svých počítačů kancelářský balík Microsoftu a přecházejí na OpenOffice.org. Jak je to u nás?  

Dánský koordinátor překladatelského týmu OpenOffice.org Leif Lodahl komentuje ve svém blogu odchod od Microsoft Office. Říká, že Dánsko prožívá průlom v přechodu na open source a uvádí několik příkladů měst, která odešla od Microsoftu.

Například město Lyngby-Taarbæk se rozhodlo použít OpenOffice.org ve školách jako standardní kancelářský balík. Dodávají, že je to pouze první krok k tomu, aby na svobodný software přešla také správa města a ušetřila mnoho dánských korun.

Starosta města Rolf Aagaard Svendsen si krok ke svobodnému softwaru velmi pochvaluje a je velmi šťastný. Říká: „V této oblasti je mnoho výhod. Mimo jiné – OpenOffice.org je zdarma. Ale je také plně srovnatelný s komerčními programy.“ Obec má spočítáno, že ušetří asi 170 000,- dánských korun ročně na licenčních poplatcích Microsoftu. „Ty peníze,“ říká Kristian Brønd, zástupce správce IT, „můžeme investovat někam jinam.“

A co na tento zásadní krok města Lyngby- Taarbæk říká gigant Microsoft? Samozřejmě nenechal na kancelářském balíku OpenOffice.org nit suchou. Julich Wiberg, zástupce společnosti Microsoft, rozebírá, jak se nemůže svobodný software rovnat programu, jako je Microsoft Office. Kritizuje obec za její rozhodnutí a lituje studenty, že prý nebudou moci být vzděláni tak, jak si zaslouží, když používají (podle jeho slov) zastaralý OpenOffice.org.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a někteří uživatelé kancelářského balíku OpenOffice.org začali obviňovat Microsoft ze lži.

Další dánská města, která používají kancelářský balík OpenOffice.org:

  • Město Tønder užívá ve školách také OpenOffice.org asi rok.
  • Jiné město poblíž Kodaně implementuje nový systém. Jeho součástí je i OpenOffice.org a město ho bude používat jako primární k výměně dokumentů.

A co česká města a obce? Proč nepřecházejí na open source software? V dnešní ekonomické krizi by tento krok byl jistě pochopitelný. Nezbývá než věřit, že se brzy rozhodnou a také ušetří z rozpočtu obcí několik tisíc korun.

Používáte ve firmě, škole či organizaci kancelářský balík OpenOffice.org? Stáhněte si dotazník Používáte OpenOffice.org?, vyplňte jej a pošlete nám jej (redakce@openoffice_cz). Budeme rádi, když se v rubrice Používají OpenOffice.org objeví další příspěvky. A k tomu potřebujeme vaši spolupráci. Děkujeme.

Organizace, které používají Openoffice.org, a napsaly nám

Nedávno jsme vás informovali, že česká Poslanecká sněmovna používá formát OpenDocument. Nyní k tomu přinášíme podrobnější informace přímo ze sněmovny.

 

Živnostníci, podnikatelé i firmy používají ve svých kancelářích OpenOffice.org i LibreOffice. Mají bohaté zkušenosti, o kterých si můžete přečíst v této rubrice.

 

Organizace, kluby, neziskovky, společenství apod. mají na svých počítačích OpenOffice.org nebo LibreOffice. Výhoda je zřejmá, protože takovým způsobem ušetří finanční prostředky.

 

Obecní i městské úřady používají OpenOffice.org nebo LibreOffice. I některé instituce ho mají a tvoří mnoho složitých dokumentů.

 

Školy

V mnoha základních, středních i vysokých školách po celé České i Slovenské republice používají kancelářský balík OpenOffice.org | LibreOffice. Přečtěte si, jaké mají zkušenosti.

 
(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar Ivan Pavle
Odpovědět
Některá dánská města přecházejí k OpenOffice.org. A co české obce a města?
23. 11. 2009, 16:00:55
Město Domažlice. Na městském úřadě jsem začal nasazovat StarOffice ve verzi 5.2 na SuSE Linuxu 7.3 koncem roku 1999. Během r. 2000 postupně došlo k rozšíření na všechny PC na městském úřadě, na městské policii i na dalších organizacích. Přes 50 procent PC denně funguje s OS Linux (OpenSuse). Za těch deset let to úřadu ušetřilo nemalé peníze, nezdá se však, že by si toho někdo nějak vážil. Z OOo používáme Writer, Calc i Impress a pro uživatele, který je schopen s IT pracovat to není žádný problém, přestože ve školách se neučí textové procesory, tabulkové kalkulátory a prezentační nástroje, ale konkrétní produkty nejmenované firmy. Takže možné to je i na úřadech, včetně linuxového desktopu. Že je podpora takových aktivit ze strany státu velmi nízká je bohužel také pravdou.
user avatar IrenaS
Odpovědět
Některá dánská města přecházejí k OpenOffice.org. A co české obce a města?
23. 11. 2009, 17:12:50
Redakce portálu OpenOffice.cz si váží takových odvážných lidí, jako jste Vy. Jdou "proti proudu" a na úřadech a v dalších organizacích nasazují open source programy. Za své úsilí nesklidíte žádné uznalé poklepání na rameno, ani pochvalu. To je velmi smutné, ale svědčí o povaze středoevropana.
Pokud byste stáhl, vyplnil a poslal redakci vyplněný dotazník s vědomím, že za pár dní na jeho základě vyjde článek - tak Vám na symbolické rameno poklepeme alespoň my (redakce portálu). A pochvaly se také dočkáte alespoň od nás.
user avatar Ivan Pavle
Odpovědět
Re:Některá dánská města přecházejí k OpenOffice.org. A co české obce a města?
28. 12. 2009, 18:34:46
Neloudil jsem o pochvalu. Ale dotazník časem vyplním, případová studie nebo článek může ostatním pomoci. Mnoho úspěchů v Novém roce přeji.
user avatar IrenaS
Odpovědět
Re:Re:Některá dánská města přecházejí k OpenOffice.org. A co české obce a města?
28. 12. 2009, 19:19:58
Myslím, že lidé si odvykli někoho chválit. Je to smutné. Všichni si pochvalu schovávají (pouze na konec roku) jako nejvzácnější poklad a nechtějí se podělit taky někdy jindy :-).
Za ten dotazník bude redakce velmi vděčná. Čtenáři portálu články čtou a jsou velmi sledované.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Irena Šafářová

Irena Šafářová

Irena Šafářová

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz