Poslední řada začínající číslem 5
Jak jsme před pár dny informovali, označení verze LibreOffice bylo změněno z 5.5 na 6.0. To znamená, že řada verzí 5.4 bude poslední, která ponese číslo „5“. Jak velký přelom přechod na „šestku“ po funkční stránce bude, se nechme překvapit. Nyní je důležitější to, co přijde ve verzi 5.4.0, tedy první ostré v řadě 5.4.
Verze 5.4.0 je nyní ve fázi druhé betaverze. Škála funkcí je tedy zmrazená (už od první bety) a měnit se budou jen textové řetězce (v anglické i dalších verzích) a přesná podoba uživatelského rozhraní. Proto je vhodný čas podívat se, co se po funkční stránce v nové verzi balíku chystá.
Writer
Import automatického textu z dokumentů a šablon OOXML
LibreOffice podporuje vkládání automatického textu do dokumentů. Automatické texty se načítaly z dokumentů a šablon formátu OpenDocument a z dokumentů a šablon pro starý Microsoft Word; nebyla zde ale podpora pro import z dokumentů a šablon OOXML. Tuto podporu nyní implementoval Szymon Kłos, jako své první vývojářské dílo ve firmě Collabora.
Rychlý přístup k úpravě sekce
Do kontextové nabídky přibyla položka Upravit sekci… (pokud je kurzor v sekci), která umožňuje rychlý přístup k úpravě aktuální sekce. Sekce umožňují logicky členit textové dokumenty, aplikovat na jejich části specifická pravidla a zejména je zamykat či je skrývat na základě určených podmínek.
Úprava
sekce z kontextové nabídky
Rychlý přístup k úpravě poznámek pod čarou a vysvětlivek
Obdobně, pokud je kurzor v poznámkách pod čarou nebo vysvětlivkách, objeví se položka v kontextové nabídce a lze rychle vstoupit do úprav. O tuto i předchozí funkci se zasloužil Gülşah Köse.
Export seznamů přes schránku
Díky práci Jana Holešovského bude export seznamů (číslovaných i nečíslovaných) přes schránku konečně fungovat tak, jak má. Dosud totiž takový přenos rozbíjí strukturu seznamu (z hlediska úroveň zanoření – všechno se „sesype“ na jednu úroveň odsazení); s tím je ovšem konec a nově se struktura přenáší správně.
Export
seznamů přes schránku dříve a nyní (Cor Nouws, CC
BY-SA 3.0)
Panel nástrojů pro práci se styly
Využití stylů by se mělo zásadně preferovat před přímým formátováním. Tomu jde naproti nový panel nástrojů, který obsahuje funkce zaměřené právě na styly. Implementoval ho Yousuf Philips.
Vkládání vodoznaku
Ne, že by vodoznak dosud nešel do dokumentu vložit. Bylo to ale pracné a těžkopádné. Protože už se vodoznak dosud využíval u klasifikovaných dokumentů („Přísně tajné“ apod.), rozšířil Szymon Kłos tento mechanismus tak, že lze vkládat libovolný vodoznak podle potřeby.
Calc
Výpočet s přesností podle zobrazení
Laurent Balland-Poirier rozšířil implementaci podpory pro výpočty s přesností podle aktuálního zobrazení. Nově funguje i pro zlomky, oddělovače tisíců, inženýrskou notaci a další formáty.
Přesnost podle zobrazení je volitelný režim výpočtu v tabulkách. Ve výchozím stavu se provádějí výpočty vždy v maximální přesnosti (bez ohledu na to, jak jsou čísla zobrazena). V tomto režimu se ale počítá s čísly tak, jak jsou zobrazena. Může to mít význam například pro některé finanční výpočty.
Priorita pravidel podmíněného formátování
Prioritu (pořadí) pravidel pro podmíněné formátování lze nyní měnit pomocí tlačítek (přesouvat pravidla nahoru a dolů). Implementoval Manfred Blume.
Podmíněné formátování s možností změny pořadí pravidel
Vylepšená práce s komentáři k buňkám
Gülşah Köse a Eike Rathke implementovali nové funkce pro práci s komentáři k buňkám v tabulce. Komentáře lze nyní snadno hromadně zobrazovat a skrývat (na aktuálně vybraných listech sešitu), lze je také hromadně smazat.
Podpora pro záporné roky
Nově lze používat záporné roky (implementoval Eike Rathke), a to jak ve standardizovaném formátu ISO 8601 (čili ve formátu -YY-MM-DD), tak i ve formátech podle jednotlivých lokalizací. Záporné datum znamená jednoduše datum před naším letopočtem, čili po 31. prosinci roku -1 (1 př. n. l.) následují 1. leden roku 1.
Nové možnosti ochrany dat
K dosavadním možnostem ochrany dat v sešitech (zamykání) přibyly čtyři nové – lze zakázat vkládání a mazání řádků a sloupců (každé z toho samostatně nezávisle na ostatních operacích); realizoval Kohei Yoshida. V nabídce Úpravy také přibyla nová položka Ochrana buňky (Gülşah Köse).
Společné a ostatní
-
Podpora pro eliptické křivky (ECDSA) u podpisů v Linuxu a OS X prostřednictvím doimplementace do knihovny xmlsec-nss (Vajna Miklos). Ve Windows bohužel zatím eliptické křivky podporovány nebudou (závislost na CryptoAPI).
-
V programu Math byly implementovány editační operace v kontextové nabídce (Maxim Monastirsky).
-
Funce
CDateFromIso
v Basicu nově akceptuje ISO 8601 i s oddělovači, tedy například ve formátu YYYY-MM-DD. Toto je backportováno i do řady 5.3 a objeví se v chystané verzi 5.3.4.CDateFromIso
aCDateToIso
také umí pracovat s proleptickým gregoriánským datováním. Obojí má „na svědomí“ Eike Rathke. -
Bartosz Kosiorek výrazně vylepšil import z vektorového formátu EMF+.
-
Podstatně vylepšen byl také import z PDF, zejména ve smyslu lepšího zobrazení PDF vložených do dokumentů.
-
Notebookbar dostal panel nástrojů pro zkratky k funkcím (podle vzoru Microsoft Office 2007 a novějších); u Notebookbaru lze také používat grafická témata (Szymon Kłos).
Notebookbar se zkratkami k funkcím a
použitím modrého tématu
Další informace o novinkách verze 5.4 najdete v poznámkách k vydání.