Často kladené otázky – The Document Foundation

komercni.png Koncem září roku 2010 se několik vývojářů OpenOffice rozhodlo oddělit se od projektu pod záštitou firmy Oracle a založit vlastní nadaci pro vývoj kancelářského balíku: The Document Foundation. Pokračují ve vývoji pod názvem LibreOffice, přičemž vycházejí z kódu verze Go-oo. Přinášíme vám překlad odpovědí na nejčastější otázky týkající se tohoto projektu.  

V lednu 2010 bylo dokončeno převzetí firmy Sun Microsystems firmou Oracle, která se zabývá vývojem podnikového softwaru. Firmě Oracle tak spadly do klína technologie jako JAVA, MySQL a v neposlední řadě i kancelářský balík OpenOffice.org. Někteří vývojáři i členové komunity posledně jmenovaného softwaru začali být nespokojeni s vedením projektu firmou Oracle a nakonec z projektu odešli a založili vlastní nadaci: The Document Foundation. Ta zaštiťuje vývoj LibreOffice. V krátké době po založení podpořilo nadaci mnoho známých firem: Google, Red Hat, Canonical, Novell a další. Některé otázky vyvstaly a v článku Dění kolem kancelářských balíků OpenOffice.org, Go-oo a LibreOffice byly i zodpovězeny. Tentokrát vám přinášíme překlad častých otázek a odpovědí uveřejněných na webu nadace a věříme, že vám přinesou žádané informace.

Otázky a odpovědi z webu The Document Foundation podle verze ze 17.1.2011.

Přeložil Michal Šafář, Simona Köhlerová

Proč zrovna nadace?

Firma Sun Microsystems se před deseti lety rozhodla vydat software OpenOffice.org s open-source licencí. Tehdy šlo o projev důvěry v komunitní vývoj s předpokladem, že časem dojde k vytvoření nezávislé organizace. Tento risk se bohatě vyplatil a OpenOffice.org je v současnosti bezesporu přední volně dostupnou sadou kancelářských aplikací.

Postupem času, když komunita kolem OpenOffice.org uzavřela prvních deset let existence, se objevila potřeba vytvořit nový organizační model, kterým by se vývoj posunul vpřed. Z možných řešení se jako nejlepší ukázalo vytvoření nezávislé, komunitou vlastněné a demokraticky spravované neziskové organizace.

Takže jde o úplně jiný projekt?

Vůbec ne. The Document Foundation se bude stále zaměřovat na vývoj, podporu a propagaci stejného kancelářského softwaru, a to s sebou nese velké množství práce.

Prostě se pro další desetiletí posouváme k novému a vhodnějšímu organizačnímu modelu – je to logický vývoj nastartovaný počátečním spuštěním projektu před deseti lety.

Proč se nazýváte The Document Foundation?

Protože jsme těch předchozích deset let používali jeden název – OpenOffice.org – pro komunitu i pro software. Usoudili jsme, že odlišné názvy pomohou předcházet nejasnostem, takže komunita se nyní nazývá The Document Foundation a software LibreOffice.

Poznámka: Existují i jiné příklady takového vývoje – třeba Mozilla Foundation s prohlížečem Mozilla Firefox.

Znamená to, že chcete v budoucnu vytvářet i jiný software?

Chtěli bychom mít tuto možnost do budoucna otevřenou...

Proč používáte název LibreOffice místo OpenOffice.org?

Značku OpenOffice.org vlastní Oracle Corporation. Doufáme, že Oracle nakonec tuto obchodní značku společně s dalšími aktivy, která jsou v jeho držení, komunitě daruje, až budou všechny právní a jiné související problémy vyřešeny. Mezitím však musíme pokračovat v práci – proto název LibreOffice („svobodná kancelář“).

Proč vytváříte novou webovou infrastrukturu?

Když Oracle převzal Sun Microsystems, komunita dostala „výpověď“ z předchozí infrastruktury hostované firmou Collabnet. Se založením nové organizační báze vznikl subjekt, který může vlastnit naši nově vznikající infrastrukturu.

Co založení organizační složky znamená pro ostatní odnože OpenOffice.org?

Chceme, aby The Document Foundation umožnila co největšímu počtu lidí přispívat kódem. S radostí oznamujeme, že vylepšení vytvořená Red Hatem a týmem Go-oo budou s okamžitou platností začleněna do LibreOffice. Doufáme, že se přidají i další přispěvatelé.

Jak se budou odlišovat komerční programy vydávané firmami Oracle, IBM, Novell, Red Flag a podobnými?

The Document Foundation není zodpovědná za jiné subjekty. Nicméně v licenčním ujednání není nic, co by firmám znemožňovalo vydávat komerční verze programů LibreOffice. Nová nadace zároveň společnostem umožní poskytovat projektu finanční či jinou podporu, aniž by se musely obávat, že napomáhají konkurenci.

Co se s příchodem The Document Foundation změní pro vývojáře?

The Document Foundation vývojářům záměrně vychází vstříc, jak jen je to možné. Nepožadujeme, aby se přispěvatelé s námi dělili o svá autorská práva. Lidé získají v naší komunitě postavení na základě hodnocení svých příspěvků ostatními přispěvateli, nikoliv podle svého zaměstnavatele.

Co se s příchodem The Document Foundation změní pro uživatele LibreOffice?

LibreOffice je důvodem existence The Document Foundation. Nemáme a nebudeme vytvářet komerční produkty, které bychom upřednostňovali. Naším jediným zájmem je poskytovat nejlepší volně dostupný kancelářský balík pro uživatele: LibreOffice.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar Daniel Sedláček
Odpovědět
Často kladené otázky – The Document Foundation
6. 04. 2011, 20:21:57
Stejně jsem zvědavý jak tohle skončí a jak moc se od sebe LO a OO budou vzdalovat a nakolik budou pak kompatibilní. V práci mám OO bez možnosti jakéhokoliv ovlivnění verze..., hodně věcí si připravuji doma a tak by mě dost mrzelo kdyby OO stagnovalo a LO bych kvuli nekompatibilitě nemohl používat. Oba balíky mají stejný základ, stejný programovací jazyk a nyní se liší pouze v maličkostech, ale co bude dál?
user avatar PetrV
Odpovědět
Často kladené otázky – The Document Foundation
7. 04. 2011, 10:07:46
Oba balíky budou mít stejný základ, stejný programovací jazyk a budou se lišit v maličkostech i nadále. S ohledem na závislost LibreOffice na vanile Oraclu není možno čekat kdovíjaké přelomy. Na to by musely být delší odstupy mezi jednotlivými verzemi atd. A především by LibreOffice musel být forkem, nikoliv patchsetem. Takže buďte bez obav.
user avatar Pieter
Odpovědět
Často kladené otázky – The Document Foundation
8. 04. 2011, 12:54:05
Pokud budou LO i OO používat ODF, tak se od sebe mohou vzdálit jak chtějí a pořád budou kompatibilní
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Re:Často kladené otázky – The Document Foundation
8. 04. 2011, 14:46:49
Už teraz nefungujú niektoré rozšírenia v LO (problémy boli aj s Go-oo), takže to vzdiaľovanie sa nie je iba o ODF - aj preto používam iba OO.o aj na Linuxe a neručím za to, že (nielen) moje rozšírenia budú fungovať v LO.
user avatar Daniel Sedláček
Odpovědět
Často kladené otázky – The Document Foundation
8. 04. 2011, 18:11:29
No a o makra mi jde především, formát ODF už sám o sobě zaručuje kompatibilitu, ale možnost vlastních doplňků a rozšíření je pro mě důležitá.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz