Usnadněte si prezentaci komentáři a poznámkami

impress.png V článku věnovaném aplikaci Impress se budeme věnovat především tomu, jak zjednodušit tvorbu prezentace. Pozornost bude věnována využití funkcí poznámek a komentářů a tomu, co s tím souvisí.  

Vkládání a práce s komentáři

Poznámky nejsou doménou jen textového editoru Writer, ale využívat je můžete také v Impressu. Podobně jako v jeho případě máte hned několik možností, jak je vložit. Ta první a zároveň pomalejší cesta vede přes Vložit | Komentář. Pokud tento postup nechcete opakovat při každém vložení, existuje rychlá klávesová zkratka Ctrl+Alt+n (ve verzi LibreOffice 3.4 je nahrazena klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+c). Pokud byste si ji například špatně pamatovali, lze tuto zkratku změnit.

Vložený komentářVložený komentář

K tomu jděte v menu do Nástroje | Přizpůsobit, karta Klávesnice a dole vlevo si v poli „Kategorie“ najděte Vložit. Klikněte na něj levým tlačítkem myši a vpravo v poli „Funkce“ vyberte Komentář. V poli „Klávesové zkratky“ si následně vyberte nějakou volnou (případně již „zadanou“ klávesovou zkratku), jako je například F12 a levým tlačítkem myši na ni poklepejte. Poté už jen potvrďte tlačítkem OK.

Změna klávesové zkratkyZměna klávesové zkratky

U vloženého komentáře se objeví žluté okno, do kterého lze vlevo dole vpisovat (různé) údaje, včetně vašeho jména (musíte mít vyplněna pole vašimi údaji v menu Nástroje | Volby | LibreOffice nebo OpenOffice.org | Uživatelská data) a přesného času. Naopak vpravo dole je šipka, kterou lze obyčejným kliknutím myši rozkliknout a následně vyjedou tři možnosti: Odstranit komentář, Odstranit všechny komentáře od Michal Polák (to se samozřejmě odvíjí od vámi zadaného jména) a Odstranit všechny komentáře. S komentářem, který je jednoduše pojmenován vašimi iniciálami a číslovkou (kolikátý je), lze pohybovat napříč celým snímkem (s držením levého tlačítka myši), takže jej můžete libovolně přiřadit k jednotlivým obrázkům nebo textu.

Přesunutý komentářPřesunutý komentář

Nyní si pokládáte určitě otázku, co s komentáři v prezentaci. Použití je hned několik. V první řadě si komentáře (tedy poznámky přímo k částem snímku) můžete dělat sami, například pokud na něco nechcete zapomenout, nebo naopak někdo, koho požádáte o okomentování prezentace.

Výhodou komentáře je, že po spuštění prezentace není vidět za žádných okolností. S tím souvisí také nastavení exportu do PDF. Pro jeho zviditelnění (ve výchozím nastavení tam není) jděte do Soubor | Exportovat do PDF... a v kartě Obecné zaškrtněte Export komentářů. To stejné platí i v případě poznámek.

Export prezentace s komentářemExport prezentace s komentářem

Co všechno lze dělat s poznámkami

Poznámky jsou tradiční funkcí, která k nástroji na tvorbu prezentací neodmyslitelně patří. Prozatím jsem se ale nesetkal s mnoha lidmi, kteří by ji používali. Sám se k využití dostávám až po řadě let, co Impress používám. Přitom jich je hned několik.

Jednak ji jako autor prezentace nebo její oponent (pokud vás někdo požádá o poznámky, zde myšleno všeobecně) můžete využít k připomínkám a bodům, na které v průběhu přednášky nechcete zapomenout. V tomto ohledu se jedná – zejména v druhém případě – o užitečnou funkci, protože na rozdíl od komentářů vidíte všechny poznámky k danému snímku na jedné stránce společně s ním.

Dalším poněkud méně obvyklým způsobem je využití poznámky k psaní textů – hned vysvětlím. Nedávno jsem sám vytvořil tématicky a do jisté míry encyklopedicky zaměřenou prezentaci. Na samotné snímky se nehodí dávat příliš textu, ale chtěl jsem ji využít pro prezentaci svých aktivit také v tištěné podobě. Nicméně k tomu několik odrážek v prezentaci opravdu nestačí. Proto jsem se rozhodl využít právě poznámek.

Na psaní Poznámek se v aplikaci Impress jednoduše přepnete z karty Běžné na Poznámky. V horní části se zobrazuje daný snímek, zatímco dole je prostor pro vkládání. Jejich výhodou je také to, že když do pole kliknete myší, tak se objeví nástrojový panel Formátování textu a své poznámky si můžete prakticky libovolně formátovat, vytvářet nadpisy apod.

Samozřejmě, pokud hodláte prezentaci vytisknout a doplnit ji o text, pak se může hodit pozadí, ale to tentokráte nejde zvolit přes nastavení stránky. Nabízí se jednoduché řešení v podobě nakreslení obdélníku (z menu Zobrazit | Panel nástrojů | Kresba) přes celou obrazovku a jeho umístění Na Pozadí (to uděláte kliknutím pravým tlačítkem myši na objekt a zvolením nabídky Uspořádat | Na pozadí ).

Náhledový snímek zůstane neobarvený, jen poznámky budou mít stejné pozadí. To lze jednoduše vyřešit tak, že na jejich pole kliknete pravým tlačítkem myši a otevřete nové okno z nabídky Oblast..., kde už si jen v sekci Výplň vyberete barvu a potvrdíte tlačítkem OK.

Běžné poznámkyBěžné poznámky

Poznámky po naformátováníPoznámky po naformátování

A to už je k tomuto článku o komentářích a poznámkách v prezentaci úplně všechno, pokud k nim máte jakékoliv dotazy, zeptejte se v diskuzi pod článkem.

Článek je napsán v LibreOffice 3.3.

(Jako ve škole) Průměr: 1.14 | Hodnotilo: 7
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Michal Polák

Michal Polák

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz