Možné odtržení vývojové linie LibreOffice a OpenOffice.org

Podle Michale Meekse, vývojáře LibreOffice, jsou rozdíly ve zdrojovém kódu svobodných kancelářských balíků LibreOffice a OpenOffice.org již tak velké, že v budoucnu pravděpodobně dojde k úplnému rozdělení obou projektů.  

Kódy LibreOffice a OpenOffice.org se od sebe vzdalují

Zcela zásadní informaci o další spolupráci ve vývoji svobodných kancelářských balíků LibreOffice a OpenOffice.org přinesl vývojář prvního z nich: Michael Meeks. Podle něj je výměna zdrojových kódů mezi oběma projekty velkým problémem. V blízké budoucnosti tak dojdou do fáze, kdy se prakticky rozejdou a zcela osamostatní.

Podle vývojáře, kterého cituje H-online.com (anglicky) není možné sdílet zdrojový kód, jelikož došlo k příliš velkým změnám. Jmenovitě bylo v rámci LibreOffice odstraněno 526 tisíc řádků a naopak 290 tisíc jich bylo přidáno. Jedná se přitom o čistě technické záležitosti jako filtr pro Lotus Word Pro, implementace VBA nebo nový RTF filtr. Rozdíl mezi oběma kancelářskými balíky se tak neustále prohlubuje, ačkoliv současné uživatelské rozhraní, které je ve své podstatě jen obalem, vypadá velmi podobně.

Ačkoliv se může jednat o překvapivou informaci, jedná se o logické vyústění celé situace. Není možné vyvíjet vedle sebe (a částečně nezávisle) dva kancelářské balíky, které budou zdrojově natolik kompatibilní, aby se časem, vzhledem ke změnám v kódu aplikace, vývoj nerozešel. Připomeňme si, že balík LibreOffice vznikl odtržením od vývoje OpenOffice.org, jelikož někteří vývojáři nebyli spokojení s přístupem tehdejšího vlastníka, společnosti Oracle. Vývoj kancelářského balíku LibreOffice je naopak zaštítěn organizací The Document Foundation.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar Libre
Odpovědět
LibreOffice: první rok na svobodě
10. 10. 2011, 10:37:56
LibreOffice: první rok na svobodě:
http://www.root.cz/clanky/libreoffice-prvni-rok-na-svobode
user avatar zvedavec
Odpovědět
Možné odtržení vývojové linie LibreOffice a OpenOffice.org
10. 10. 2011, 20:26:53
Clanek je zajimavy, diskuse jeste zajimavejsi. Souhlasim i s nazorem v diskusi, ze clanecek je malicko tendencni.
user avatar Miro
Odpovědět
Možné odtržení vývojové linie LibreOffice a OpenOffice.org
30. 10. 2011, 22:24:07
A máme tu LO 3.4.4 RC1

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Michal Polák

Michal Polák

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz