OpenOffice.org na střední škole Panská

obecna.png Střední průmyslová škola sdělovací techniky Panská v Praze používá i balík OpenOffice.org. Je na volbě každého studenta, jestli jej bude používat, nebo ne. Někteří znich používají OpenOffice.org i na zapůjčených noteboocích s Ubuntu.  

Proč používáte OpenOffice.org?

Balík OpenOffice.org nabízíme studentům a zaměstnancům naší školy jako alternativu k MS Office. Někteří ho sami doma běžně používají a není jediný důvod, proč jim ho nezpřístupnit i ve škole.

Všichni se mohou svobodně rozhodnout, zda ho budou nebo nebudou používat.

Jací uživatelé, na kolika počítačích a kolik jich je?

Na naší škole ho používají převážně studenti. Ostatní jsou poněkud konzervativnější. Nemají potřebu měnit své zvyklosti a návyky a není důvod nutit je k opaku. Ať si to přiznáme nebo ne, práce v OOo je do značné míry jiná.

Nedávná dobrovolná anonymní anketa (duben 2009) mezi našimi studenty ukázala, že OOo, jako svůj hlavní kancelářský balík, používá 15% dotázaných, z toho 4% na OS Linux.

Na jakých operačních systémech OpenOffice.org provozujete?

 • 1.Microsoft Windows XP Professional (v prostředí domény) ~150 PC a ~40 NTB
 • 1.Ubuntu Linux 9.04 (NTB pro zápůjčku studentům), počet dle aktuálních požadavků

Popište typ dokumentů, které obvykle vytváříte nebo zpracováváte.

Ze struktury uživatelů je zřejmé, že typickými dokumenty jsou jednoduché i strukturovanější textové dokumenty (styly, vložené objekty, tabulky, grafy), dále tabulky včetně grafů a různé prezentace. Od jednoduchých domácích úkolů a samostatných prací až po maturitní práce (text, tabulky, prezentace).

Máte problémy při výměně dat, např. v případě souborů MS Office?

Je potřeba se smířit s faktem, že konverze mezi formáty nebyla, není a asi nikdy nebude bezproblémová. A to bohužel ani poté, co MS do svého Office 2007 (tradičně po svém) implementoval podporu standardu OASIS OpenDocument.

I ze své praxe vím, že problémy, které při konverzi nastávají jsou ve Writeru např. chybné pozicování obrázků, jiné odsazení textu, šířka/zarovnání tabulky, v Calcu šířka čar ohraničení buňky, v Impressu pozice textového pole a velikosti textu. Našla by se ještě řada dalších. Jak známo, exportem do PDF se samozřejmě těmto odchylkám vyhnete.

Formát pro výměnu dat: ve valné většině to jsou proprietární formáty DOC, XLS a PPT. V menší míře pak PDF.

Zhodnoťte kvalitu práce s kancelářským balíkem OpenOffice.org.

Práce s OpenOffice.org je intuitivní a na devět z deseti úkolů plně dostačující. Doporučil bych ho zejména proto, že je multiplatformní. Že je to málo? Omyl. To je (nejen) jeho velice silná deviza. Mohou ho tak používat všichni napříč operačními systémy. Žádná uživatelská omezení stylu „pouze pro domácí účely“ apod. Nemusíte se strachovat, že své dokumenty za deset let nepřečtete, neboť příslušný SW přestane formát podporovat (v historii se to již několikrát stalo). Nemusíte se strachovat, že firma přestane podporovat (tu vaší) verzi kancelářského balíku a vy si budete muset koupit licenci novou a ještě investovat do vašeho HW, protože nová verze bude vyžadovat vyšší HW požadavky.

Vadí mi především:

 • Poměrně složitější instalace balíku OO.org – po spuštění instalátoru zanechá nesmyslně složku s instalačními soubory na pracovní ploše. Neznalí a začátečníci mohou být zmateni a ze strachu nebo přehlédnutím složku nesmažou.
 • Již mnohokrát diskutovaná separátní kontrola slovníků pro kontrolu pravopisu.

Klady:

 • multiplatformnost
 • licence
 • podpora OASIS OpenDocument
 • nulová cena
 • rozšiřující se počet institucí, které ho používají
 • jistá „konzervativnost“ grafického prostředí

Zápory:

 • pomalejší odezva některých příkazů
 • pomalejší první start v prostředí OS Windows (i s aktivním Quick Lauchem)
 • Writer – morálně i funkčně zastaralá práce se styly
 • Writer – v některých situacích se nesprávně aplikuje zvolený styl na odstavec
 • Calc – chybí zapnout/vypnout mřížku aktuálního listu jako v Go-OO.org (Novell)
 • Calc - složitější nastavení podmíněného formátování

Je podle vás literatura a dokumentace k OpenOffice.org dostačující? Chybí vám některý typ dokumentace? Jaké zdroje používáte?

Alespoň jednu knihu nebo příručku MS Office najdete doslova v každém hypermarketu. Najít knihu nebo snad dokonce učebnici OOo je nemožné. Na www.neoluxor.cz jsou pouze dvě – stav červen 2009. Jedna z nich je učebnice Calcu, na kterou byly bohužel pouze vlažné recenze. Druhou neznám.

V nouzi jdou použít i knihy/učebnice o MS Office, kterých je na trhu dostatek až přebytek. Principiálně se základy práce obou kancelářských balíků neliší. Je tam ovšem pověstné „ale“. Na některé postupy jsou nepoužitelné, viz podmíněné formátování Calc vs. Excel, práce se záhlavím/zápatím Writer vs. Word aj. Začátečníkům tak knihy MS Office poslouží jen zčásti.

Nedostatek kvalitní literatury na popularitě balíku OpenOffice.org nepřidá.

Webové zdroje: chybí články typu „jak na to“ zvláště ohledně oněch odlišností.

Byli byste ochotni věnovat finanční prostředky na úpravu vlastností OpenOffice.org nebo na vytvoření speciálního rozšíření?

Nelze, jsme rozpočtová organizace.

Uveďte prosím informace o vaší organizaci a nezapomeňte také napsat své jméno a pozici či funkci.

Střední průmyslová škola sdělovací techniky
Panská 3, Praha 1
Jiří Machač
IT admin, učitel informatiky a výpočetní techniky, webmaster, machac@panska_cz
www.panska.cz

Používáte ve firmě, škole či organizaci kancelářský balík OpenOffice.org? Stáhněte si dotazník Používáte OpenOffice.org?, vyplňte jej a pošlete nám jej (redakce@openoffice_cz). Budeme rádi, když se v rubrice Používají OpenOffice.org objeví další příspěvky. A k tomu potřebujeme vaši spolupráci. Děkujeme.

(Jako ve škole) Průměr: 1.14 | Hodnotilo: 14
 

Komentáře

user avatar Jirka
Odpovědět
OpenOffice.org na střední škole Panská
10. 07. 2009, 23:01:44
Dobrý den, knih o OOo (případně o prakticky totožném balíku 602Office) je docela dostatek - je ovšem pravda, že některé nejspíš už budou rozebrané a většina z těch tištěných se týká verze maximálně 2.x. Ovšem rozdíly nejsou zase tak propastné a vcelku podrobné informace jsou v nápovědě každé verze. Řada dalších materiálů je k dispozici elektronicky.

http://www.602office.cz/knihy_openoffice_org_v_ceskem_jazyce

http://tinyurl.com/lhfdtz (to je snad samozřejmé)

http://tinyurl.com/mmhttq (překvapivé ;-) )

http://www.602office.cz/aktivace-zakaznik (spousta dokumentace za závratných 99,- peněz)

http://tinyurl.com/kqga27 (ukázka předchozího odkazu, možná je dnes již na novější verzi, nevím)

atakdále, tedy to vše česky. Řada materiálů je pochopitelně v jiných jazycích (především anglicky).

Používám ve své firmě OOo už léta jakožto jediný kancelářský balík (předtím jsem měl 602 Suite, MS Office nikdy) a za tu dobu jsem nepocítil nedostatek dokumentace. Snad jedině k OOo Base, ale tuto část prakticky nepoužívám.
user avatar Jirka
Odpovědět
OpenOffice.org na střední škole Panská
10. 07. 2009, 23:09:40
Ještě doplním, že na http://tinyurl.com/m43cjl se můžete podívat, co přibližně získáte za těch 99,- peněz (pravděpodobně jsou už novější verze, jak jsem psal výše).
user avatar redakce OpenOffice.cz
Odpovědět
Re:OpenOffice.org na střední škole Panská
12. 07. 2009, 10:05:12
Pokud byste to doplnil na wiki, byli bychom rádi:

http://wiki.openoffice.cz/wiki/Dokumentace

Děkujeme.
user avatar Jirka
Odpovědět
Re:Re:OpenOffice.org na střední škole Panská
15. 07. 2009, 11:18:10
Je to na wiki ;-)
user avatar Zlata
Odpovědět
OpenOffice.org na střední škole Panská
11. 07. 2009, 12:16:47
Hezky den všem, já koupila knihy tady,http://www.computermedia.cz/knihy/seznam.html?kategorie=24 ,též mi pomohly v začátku. Zlata
user avatar PetrV
Odpovědět
OpenOffice.org na střední škole Panská
11. 07. 2009, 21:52:59
Velice hezky zpracovaný dotazník. Díky za něj. A to určitě ne proto, že jsem chodil do vedlejší školy a konkrétně do této chodil člen našeho oddílu.
user avatar Jiri Machac
Odpovědět
OpenOffice.org na střední škole Panská
12. 07. 2009, 13:43:41
Používání svobodného SW má navíc i řadu dalších výhod a kladů. Zdaleka nejde "jen" o OpenOffice.org. Např. i GIMP, Inkscape, Blender, Scribus, vývojová prostředí Eclipse, NetBeans, Anjuta a mnoho dalších, by mělo nacházet uplatnění při výchově a vzdělávání především mladých lidí.

Tyto aplikace se ctí zastanou své placené komerční alternativy, jsou multiplatformní (jdou provozovat na libovolném OS), a jejich licence je dovoluje legálně provozovat na libovolném množství počítačů a pro jakýkoliv účel. Studenti tak nemusí vynakládat (mnohdy nemalé) finanční prostředky na nákup licencí nebo, chtějí-li ušetřit, řešit to SW pirátstvím. Mnozí tak mohou mylně nabýt dojmu, že pokud provozují pirátskou verzi SW, je to pro domácí výukové účely morálně i licenčně v pořádku.

A kdo jiný, než naše školství, by mělo jít v tomto směru příkladem.
user avatar Stepan Bechynsky
Odpovědět
OpenOffice.org na střední škole Panská
13. 07. 2009, 14:56:59
Opet je v clanku chybna interpretace ohledne formatu ODF. OpenOffice.org 3.x neuklada do zadneho schvalenoho standardu formatu ODF. ODF 1.2 neni zatim schvaleno, lze ulozit do formatu ODF, ktery OOo oznacuje jako 1.0/1.1, ktery neexistuje a o ISO/IEC 26300 nenajete nikde ani zminku.
Microsoft Office 2007 uklada do posledni schvalene verze ODF a to 1.1. neni to dokonale zejmena diky nedostatecne spucifikaci formatu, jako jsou chybejici vzorce nebo tabulky v prezentacich.
user avatar Vlastimil Ott
Odpovědět
Re:OpenOffice.org na střední škole Panská
13. 07. 2009, 21:27:03
"Opet je v clanku chybna interpretace ohledne formatu ODF. "

Je to dotazníkový sběr dat, nijak to neupravujeme, jen vydáme ve stejné formě jako předchozí a další díly této volné série. Takže obsah je to, co si myslí uživatelé, ne redakce. Ano, necháváme tam i mylné nebo subjektivní názory - není to redakčně připravený článek. O to zajímavější diskuze pak vznikne...
user avatar Jiri Machac
Odpovědět
Re:OpenOffice.org na střední škole Panská
13. 07. 2009, 21:39:59
...OpenOffice.org 3.x neuklada do zadneho schvalenoho standardu formatu ODF...

Chcete nám namluvit, že programátoři SUNu, potažmo NOVELLu si specifikaci ODF vytváří, jak se zrovna vyspí? To jen vývojáři z MS se drží schváleného standardu?
user avatar Ondra.kl
Odpovědět
Re:Re:OpenOffice.org na střední škole Panská
14. 07. 2009, 09:10:34
Řekl bych že nikoli. Pouze upozorňuje na rozpor mezi nadšený laickým pohledem a skutečností. ODF je ISO normou pouze ve verzi 1.0, naproti tomu OOo 3.x používá verzi 1.2 a ta je stále ještě draftem a neprošla schvalováním ani u OASIS, natož u ISO.

Ono bude ještě pár let trvat než bude specifikace formátu pro ukládání dat hotová v dostatečném rozsahu ... a další věcí je standardizace zobrazení takto ukládaných dat - to přijde kdo ví kdy.
user avatar Jiri Machac
Odpovědět
Re:Re:Re:OpenOffice.org na střední škole Panská
14. 07. 2009, 23:24:29
Koukám, že jsem otevřel "Pandořinu skříňku". Díky za poučení a to nejen pro mne. Toto skutečně nejsou informace běžně k mání.
user avatar Stepan Bechynsky
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:OpenOffice.org na střední škole Panská
15. 07. 2009, 08:07:40
Ta je uz otevrena dlouho. Staci se podivat na diskuze k clankum, kde se resi podpora ODF v Microsoft Office 2007 SP2. Bohuzel se k tomu nikdo nechce znat. Problematika dokumentovych formatu neni vubec snadna, navic o ni diskutuji a pisi zejmena "odbornici", kteri specifikace videli z rychliku nebo cetli nekde neco co napsal nekdo na internetu, tak, aby se to hodilo do kramu serveru, na kterem se clanek objevil. Navic je technicka stranka veci menena za ideologickou.
user avatar Stepan Bechynsky
Odpovědět
OpenOffice.org na střední škole Panská
14. 07. 2009, 12:40:36
Bohuzel se zde ukazuje fatalni neznalost veci i u lidi z oboru, natoz pak u beznych uzivatelu. Navic je to podporovano i odbornymi servery jako je tento, Root a Abclinuxu, pripadne organizacemi typu OSS Aliance.
Doufam jen, ze dalsi verze ODF bude pri standardizaci u ISO podrobena stejnemu verejnemu pripominkovani jako OOXML v Ceske republice.
Mohl bych poprosit server openoffice.cz o anketu "Cetl jsem specifikaci ODF i OOXML a mohu je porovnat"? mam pocit, ze krome Jirky Koska jsem uz jediny, kdo je cetl.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz