Formátování hodnoty buňky v Calcu

calc.png Buňka může zobrazovat vložená data různým způsobem, např. jako číslo, datum, čas, vzorec, text apod. V článku se dozvíte, jak buňku naformátujete, a možnosti jejího nastavení.  

Formát hodnoty buňky

Nastavení formátu hodnoty buňkyNastavení formátu hodnoty buňky

Hodnoty vložené v buňce mohou být v závislosti na svém typu interpretovány a zobrazeny různým způsobem. Do buňky můžete vložit číslo, procento, text, datum, čas či vzorec. S výjimkou textu můžete u všech typů hodnot nastavit, jakým způsobem se mají v buňce prezentovat. V menu Formát | Buňky na kartě Čísla máte dle typu/kategorie hodnoty na výběr z několika přednastavených formátů. Ty si navíc u některých kategorií můžete sami přizpůsobit – jde o počet zobrazených desetinných míst, na jakou délku mají být menší čísla doplněna nulami ( Uvozující nuly ), zda se mají oddělovat řády po tisících a jestli se mají záporná čísla zobrazovat červeně, jak vidíte na obrázku „Nastavení formátu hodnoty buňky“. Několik příkladů formátování hodnot v buňce uvádí obrázek „Příklady předdefinovaných formátů pro hodnotu buňky“. Na řádku 2 je zobrazena hodnota, která je pak na dalších řádcích formátována. Calc navíc umožňuje uživatelům definovat si vlastní formát zobrazení hodnot.

Příklady předdefinovaných formátů pro hodnotu buňkyPříklady předdefinovaných formátů pro hodnotu buňky

Formát buňky

Pro formátování vzhledu buňky a jejího obsahu slouží všechny ostatní karty z obrázku „Nastavení formátu hodnoty buňky“. Na kartě Písmo si můžete nastavit písmo, jeho styl, velikost a jazyk, podle něhož se pak použije příslušný slovník pro kontrolu překlepů, je-li nainstalován. Karta Efekty pro písmo je určena k nastavení barvy písma, reliéfu, obrysu, stínu, přeškrtnutí, nadtržení, podtržení a jejich barev. Provedené změny se ihned zobrazují v náhledu v dolní části dialogu, jak vidíte na obrázku „Nastavení vzhledu obsahu buňky“.

Nastavení vzhledu obsahu buňkyNastavení vzhledu obsahu buňky

Na kartě Zarovnání můžete kromě obvyklého zarovnání vlevo, vpravo a na střed (vodorovné zarovnání) nastavit ještě jiné možnosti. Dále můžete nastavit úhel rotace textu nebo použít svislé zarovnání, jak vidíte na obrázku „ Možnosti zarovnání obsahu buňky“. Jestliže je obsah buňky delší, než je její šířka, čímž jeho část není vidět nebo přesahuje do prázdných sousedních buněk, nastavte vlastnost Automaticky zalomit text. To však obvykle vyžaduje zvětšit výšku řádku pro danou buňku; řešením pak může být sloučení buněk nad sebou. Jinou možností je Zmenšit podle velikosti buňky, kdy Calc přizpůsobí automaticky velikost písma tak, aby byl v buňce vidět celý obsah.

TIP: Jestliže při nastavení úhlu rotace nejste spokojeni s výsledkem, zkuste u parametru Základna umístěném pod stupni vybrat třetí možnost.

Možnosti zarovnání obsahu buňkyMožnosti zarovnání obsahu buňky

Karta Ohraničení umožňuje detailní nastavení okrajů jednotlivých buněk nebo celých oblastí. Máte možnost zvolit, které okraje budou nastaveny, jakým stylem a jakou barvou. Dále zde můžete buňce nastavit stín a určit, jaký odstup má mít obsah buňky od jejích krajů.

DOPORUČENÍ: Namísto přímého formátování buněk je vhodné používat styly. Výhoda spočívá v tom, že při úpravě stylu se změna projeví automaticky na všech buňkách sešitu, jež mají daný styl nastaven. Styly si vhodně pojmenovávejte, např. „výsledek“, „vstup“, „výpočet“, „záhlaví“ atp. Některé formátovací úkony však nelze pomocí stylů dobře a jednoduše postihnout, např. odlišné ohraničení vnějších a vnitřních okrajů buněk tabulky – museli byste si vytvořit samostatné styly pro rohy, okraje a vnitřek tabulky.

Nastavení ohraničení buněkNastavení ohraničení buněk

Při nastavování ohraničení celé oblasti buněk hraje důležitou roli Uspořádání čar, kterým určíte, jakých okrajů se zvolené nastavení týká. Máte na výběr několik výchozích možností, jako je „bez ohraničení“, „pouze vnější ohraničení“, všechny okraje aj., nebo si ho můžete sami nastavit, jak vidíte na obrázku „Nastavení ohraničení buně k “ . Šipky ve schematickém náhledu určují, pro jaké okraje se aplikují úpravy provedené ve změně stylu čáry a její barvy. Můžete tedy současně nastavit jeden styl čáry a barvu, např. pro vodorovné okraje, pak v náhledu označit svislé okraje a nastavit jim jiný styl čáry a barvu. Změny se okamžitě projeví v tomto náhledu. Opakovaným klepáním myší na stejný okraj se cyklicky mění tři jeho stavy: aplikovat vybraný styl a barvu, zachovat původní okraj, žádný okraj. Uživatelem definované nastavení na obrázku „Nastavení ohraničení buněk“ znamená, že se nezmění vnější okraje označené oblasti A1:C8 a vnitřní okraje oblasti budou nastaveny na vybraný styl a barvu. Po klepnutí na OK bude mít tedy oblast A1:C8 stejně nastavené ohraničení jako oblast A11:C18.

Kromě svislých a vodorovných okrajů můžete nastavovat také úhlopříčky buněk.

Na kartě Pozadí můžete nastavit buňkám podkladovou barvu. Jestliže v nabízené paletě nějakou barvu postrádáte, přidejte si ji v nastavení přes menu Nástroje | Volby | OpenOffice.org | Barvy. Pokud chcete jako pozadí obrázek, máte dvě možnosti. Můžete jej vložit do listu pomocí Vložit | Obrázek | Ze souboru, nastavit potřebnou velikost, umístit na požadované místo a v jeho kontextovém menu nastav it Uspořádat | Na pozadí. Ukázku vidíte na obrázku „ Obrázek jako pozadí v tabulce“ . Alternativou je nastavit obrázek jako pozadí celé stránky pomocí menu Formát | Stránka, kde na kartě Pozadí nastavíte „ Jako-obrázek“ a vyberete příslušný soubor. V tomto případě však výsledek neuvidíte přímo v listu, ale až při tisku, resp. v jeho náhledu.

Obrázek jako pozadí v tabulceObrázek jako pozadí v tabulce

Jakmile nastavíte obrázek jako pozadí, ztratíte k němu přístup. Pokud s ním budete potřebovat pracovat, použijte Navigátor (klávesa F5 nebo menu Zobrazit | Navigátor).

(Jako ve škole) Průměr: 1.57 | Hodnotilo: 7
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Formátování hodnoty buňky v Calcu
11. 10. 2011, 21:58:06
No jo, no... hanus... záruka kvality. Prostě na jeho články poslat IT obdobu Zdeňka Pohlreicha, ani si neškrtne. Nic ke kritizování.

Díky Tomášovi za jeho letité úsilí, za jeho skvělou práci. Je prima mít tu experta na Calc.
user avatar hanus
Odpovědět
Re:Formátování hodnoty buňky v Calcu
16. 10. 2011, 15:34:33
Díky za poklonu, naštěstí na to nejsem sám, je tu celý tým, který se stará o obsah a fórum na tomto webu, včetně Vás. A ačkoli OOo není dokonalý a bez chyb, je skvělé, co máme v jeho podání k dispozici.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Formátování hodnoty buňky v Calcu
16. 10. 2011, 16:39:18
Chachá, tak to nezapomeňte vyřídit mému šéfovi, i když mu volal osobně Vlasta O., ani s ním nehnul... anebo spíš s jeho nadřízenými?

Další způsob, kterak ve fabrice prošustrovat každých řekněme pět let několik mega... na licencích jisté společnosti, které čím dál tím méně dokážu přijít na jméno, především za to, že produkuje šunty a vydává je za extratřídu, ale především kvůli nestoudným praktikám ohledně šmírování lidí. Skoro bych řekl "to radši OOo i s jeho nedokonalostmi", ale nenapíšu to. To není můj názor. Já jsem naopak na OOo hrdý.

A je potřeba Vás, protože o Calcu tu málokdo píše něco rozumného...
user avatar Jirka
Odpovědět
Formátování hodnoty buňky v Calcu
4. 11. 2011, 22:35:33
Dobrý den.
Prosímo radu.
V Calcu, když zapíši do buňky a, i nebo v, buňka mi vrátí A, I, V. Jiných písmen abecedy se to netýká.Co mám kde špatně nastaveno?
Poraďte prosím.
Předem děkuji
user avatar hanus
Odpovědět
Re:Formátování hodnoty buňky v Calcu
18. 11. 2011, 23:50:30
Tipoval bych to na Nástroje->Nastavení automatických oprav - karta Volby a "Každé písmeno věty bude velké", nebo něco v Nahradit. Ale po pravdě se mi to chování, co popisujete, nepodařilo nasimulovat.
user avatar A. Frýba
Odpovědět
Re:Formátování hodnoty buňky v Calcu
7. 11. 2013, 14:38:54
Mně to teď (listopad 2013) dělá u písmen i, v.
Mám pocit, že to souvisí se seznamy. Nástroje - Volby - O.O. Calc - Řadit seznamy.
Tam je několik seznamů. Ta písmena jsou považována za římské číslice 1 a 5.
Mně to taky opravuje PO na Po (pondělí), a tak dále, i když nechci a opravy mám vypnuté.
Nepomůže ani, když dám formát políček text.
user avatar Martin
Odpovědět
Formátování hodnoty buňky v Calcu
4. 01. 2012, 10:38:10
Dobry den
Chcel byom sa opztat, ako bz sa dal v calcu riestit format bunky z casom. Chcel by som spravit jednoduchy dochadykovy sytem abz mz pocitalo s hodinami a minutamy, ale nie dalej z dnami napriklad abz mi calc spocital sucet odpracovanzch 28hodin 15 minut a do 30hodin mi ostava 1h 45 min
user avatar IrenaS
Odpovědět
Re:Formátování hodnoty buňky v Calcu
4. 01. 2012, 11:12:01
Mohl byste prosím svůj dotaz napsat do fóra? Zde vám těžko někdo odpoví.
Děkuji
----
redakce portálu
user avatar slunicko85
Odpovědět
Formátování hodnoty buňky v Calcu-převod času z minut a sekund na sekundy
29. 04. 2013, 19:13:44
Dobrý den,
chápu, že to přímo nepatří k tomuto článku, ale nemuzu najit vhodnejsi clanek. Jakým způsobem se prevadi cas ve formatu minuta: sekunda napriklad 03:48 na pocet sekund 228. Děkuji
Do fora mi nic napsat nejde. kdyz chci psat do fora, okamzite mi to hlasi, ze nejsem prihlasena.
user avatar re
Odpovědět
Re:Formátování hodnoty buňky v Calcu-převod času z minut a sekund na sekundy
30. 04. 2013, 11:59:45
=HOUR(A1)*60*60+MINUTE(A1)*60+SECOND(A1)
user avatar lp.
Odpovědět
Re:Formátování hodnoty buňky v Calcu-převod času z minut a sekund na sekundy
3. 05. 2013, 16:23:30
Podle toho co chcete:
Pokud je v A1 jen čas:
=A1*24*60*60
Pokud je v A1 více dnů a nechce je zahrnout do sekund:
=(A1-int(A1))*24*60*60

Pokud chcete jen vidět počet sekund můžete také použít formát [s]
user avatar re
Odpovědět
Formátování hodnoty buňky v Calcu
30. 04. 2013, 11:59:27
=HOUR(A1)*60*60+MINUTE(A1)*60+SECOND(A1)
user avatar PSD
Odpovědět
Zobrazení celého obsahu buňky
16. 01. 2018, 04:30:54
Dobrý den,
mám nově OpenOffice a v Calc potřebuji, aby se mi v 1.řádku (zobrazuje celý obsah buňky) ukázalo vše, tj. abych jeho dolní okraj mohl posunout níže. Mám v buňkách hodně textů a takto je to nepřehledné. V Excelu to jde a rád bych to využíval i tu. Děkuji
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Zobrazení celého obsahu buňky
16. 01. 2018, 07:57:31
V případě Libre Office i Apache Open Office je postup stejný:
- stačí pod pravým myšítkem vybrat volbu FORMÁT BUŇKY > objeví se dialog a klikneme na kartu ZAROVNÁNÍ zde zaškrtneme volbu AUTOMATICKY ZALOMIT TEXT.


Dále je možné přidat volbu DĚLENÍ SLOV AKTIVNÍ.

Totéž se dá zavolat z hlavního menu FORMÁT > FORMÁT BUŇKY > karta ZAROVNÁNÍ.

Takové dotazy patří do fóra. Sem se dávají příspěvky k článku který je výše - a ten je dost starý - 7 let. To je vzhledem k vývoji opravdu hodně, i když i tehdy to bylo stejné.
user avatar Karel
Odpovědět
Formátování hodnoty buňky v Calcu
12. 01. 2019, 08:12:16
Otevřu "starý" soubor a najednou všechny buňky, které nebyly původně ani využívány (tedy až doprava, až dolu) červené ...
Nastavím výchozí formátování všech, uložím, zavřu, otevřu a červené pořád.
Dost neštěstí. Předem děkuji za radu či alespoň tip. K.
user avatar Karel
Odpovědět
Re:Formátování hodnoty buňky v Calcu - doplnění
12. 01. 2019, 08:16:59
Pokud kliknu na formátování buňky - pozadí je klasická šedá, resp. bez výplně.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Formátování hodnoty buňky v Calcu
12. 01. 2019, 14:54:09
Nepíšete podrobnosti. Ale detailnější popis by měl být zadán do fóra. Přihlašte se jako uživatel a vytvořte nový příspěvek. Tam popište zda to testujete v Libre Office (LO), nebo Apache Open Office (AOO) a v jeké verzi. Také nezapomeňte uvést operační systém. Problém může být v nejnovější verzi LO vyřešen. Také je pravděpodobné, že nejde o soubory ODF Calc, ale MSO Excel, nebo třeba Lotus123. To vše uveďte do příspěvku
user avatar Jarmila
Odpovědět
Formátování hodnoty buňky v Calcu
8. 04. 2024, 13:27:34
Dobrý den, moc moc prosím o radu, smrskla se mi tabulka v OpenOffice , jakou funkcí dostanu zpět? moc děkuji.
user avatar neutr
Odpovědět
Formátování hodnoty buňky v Calcu
8. 04. 2024, 14:37:22
Co to znamená "smrskla se mi tabulka v OpenOffice"? Zmenšila se vám? - to se řeší zvětšením zobrazení. V LibreOffice je to vpravo dole zvětšení (zmenšení) -/+, nebo také ZOBRAZIT > PŘIBLÍŽENÍ. V OpenOffice to je maličko jiné, ale také má tuto možnost.

Jenže to "smrskla se mi tabulka v OpenOffice" může znamenat talé, že se Vám ztratila. To může být všechno možné. Musela byste poslat kopii toho souboru, ale při ztrátě dat si moc nadějí nedělejte.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz