LibreOffice on-line bude skutečným konkurentem Microsoft Office 365

LO.png LibreOffice vdechl nový život do stagnujícího open-source kancelářského balíku OpenOffice.org. Pod The Document Foundation postupuje velmi agresivně kupředu. Následující rozhovor s Charlesem H. Shulzem, spoluzakladatelem nadace, se dotýká procesu vývoje LibreOffice, jeho aktuálního stavu a plánů do budoucna.  

05.04.2012 byl uveřejněn rozhovor, který pořídil Swapnil Bhartiya (překlad Daniel Sedláček). Rozhovor byl zveřejněn na portálu Muktware.

Charles H. Shulz – jeden ze spoluzakladatelů nadace The Document Foundation Charles H. Shulz – jeden ze spoluzakladatelů nadace The Document Foundation

Swapnil: Jsme svědky rychlejšího uvolňování verzí LibreOffice v porovnání s OpenOffice.org, který stagnuje. Nicméně ne všechny nové verze obsahují nové funkce. Můžete nám říci, kde je všechna tato práce?

Charles: LibreOffice spočívá na zdrojovém kódu (codebase), který je asi 25 let starý, a to není moc modulární. Pustili jsme se tedy do práce, která se zaměřuje na odstranění mrtvého nebo nepoužitého kódu a na vývoj nových funkcí. Začali jsme agresivně s odstraněním starého a nyní se stále více a více věnujeme vývoji nových funkcí. Dá se říci, že verze LibreOffice 3.5 je v jistém smyslu naše první vydání, o kterém se můžeme bavit. Na rozdíl od první verze, tj. 3.4, jsme přidávali nové funkce a nikoliv jen čistili kód. Musím zde uvést, že při porovnání s vývojovými pracemi, které bývaly v původním projektu OpenOffice.org, jsme vyčistili přes 2 miliony řádků kódu a přinesli řadu nových funkcí. To je velmi působivé, zejména vzhledem k tomu, že codebase má tolik vnitřních závislostí, že i změna jedné malé části může mít neplánované důsledky někde jinde a mění se v chybu. Vlastně jsme změnili více řádků kódu než OpenOffice.org za 6 let. Myslím, že větší začlenění nových funkcí uvidíte v budoucnosti, ale mějte na paměti, že některé z těchto funkcí nemusí být vždy viditelné v uživatelském rozhraní.

Swapnil: Proč jste se rozhodli založit nadaci v Německu a ne v USA? Má to právní nebo strategické výhody?

Charles: Hlavní právní výhodou registrace nadace se sídlem v Evropě (a zejména v zemi, jako je Německo) je, že je velmi těžké pro výrobce uzavřeného softwaru jakkoliv omezit projekt a komunitu. Chtěli jsme vytvořit právní strukturu, která by zajistila nezávislost obce a projektu na velmi, velmi dlouhou dobu. Nadace a neziskové instituce založené v USA, nebo spíše se sídlem v USA, nemají v tomto ohledu dostatečnou ochranu. Mějte také na paměti, že zatímco máme velmi aktivní komunitu v USA, tak naše "centrum" (co se týká počtu dobrovolníků) bývá v Evropě nebo Brazílii.

Swapnil: Které regiony jsou nejaktivnější v příspěvku k rozvoji LibreOffice?

Charles: Pokud jde o vývoj softwaru, vede Evropa. Pokud jde o přijetí LibreOffice mimo Evropu, také Brazílie a východní Asie. Velkou pozornost rovněž věnujeme rozvojové Africe.

Swapnil: Můžete se s námi podělit o to, které společnosti aktivně přispívají k rozvoji LibreOffice?

Charles: Některá data můžete vidět na tomto obrázku:

Grafické znázornění rozdělení přispěvatelů LibreOffice Grafické znázornění rozdělení přispěvatelů LibreOffice

Swapnil: LibreOffice má stále stejné staré rozhraní. Je spousta diskusí probíhajících na mailing listech týkajících se nového uživatelského rozhraní. Kdy jej můžeme očekávat? Jak bude vypadat a jak velký vliv bude mít Microsoft Office?

Charles: Myslím, že na všechny tyto otázky je těžké odpovědět. Důvody jsou velmi jednoduché a rozdělujeme je na dvě části:

  • Nemáme přesný plán, každý může přispět ke změně kódu uživatelského rozhraní.
  • Vyžaduje to hodně práce a tím mám na mysli opravdu obrovské množství práce. To znamená, že většina změn bude postupných a teprve poté se promění ve větší změnu, to je ale ještě velmi daleko.

Nicméně v současnosti řešíme rozhraní pro tablety.

Swapnil: Jaký je stav LibreOffice pro tablety? Kdy bude produkt na trhu k dispozici?

Charles: Projekt byl zahájen a my jsme v procesu portování LibreOffice na Android. To je však pouze část práce, kde chceme mít nové rozhraní, které bude užitečné a krásné pro uživatele. Další těžkou věcí je rozhodnout, jakou úroveň funkcí budeme chtít poskytovat.

Swapnil: Co je cílem LibreOffice on-line? Bude soutěžit s Google Docs nebo Microsoft Docs? Jak odlišný bude od těchto dvou druhů dokumentů a kdy bude k dispozici?

Charles: LibreOffice on-line nebude konkurent Google Docs, protože bude nabízet již od prvního dne stejné vlastnosti, které jsou poskytované klasickým LibreOffice, ale bude mít funkce navíc – tzv. 'online editaci'. Způsob, jakým lidé používají Google Docs, je ve skutečnosti úplně jiný, tj. jsou používány převážně pro velmi jednoduché dokumenty. Také je důležité si uvědomit, že Google, který je jedním z našich sponzorů, nabízí službu ukládání dokumentů s Google Docs. S LibreOffice on-line budete mít možnost výběru. Nebudeme nabízet LibreOffice on-line jako službu, budeme rozvíjet pouze software. V podstatě byste měli být schopni používat dokumenty z Google Docs pomocí LibreOffice on-line a uložit je zpět do seznamu dokumentů Google. Dokument by se dal vložit do Dropboxu, na nehostovaná nebo na peer to peer úložiště. Také očekáváme, že organizace budou chtít jak hostovat své vlastní dokumenty, tak synchronizovat dokumenty WebDAV, což je možné již nyní pomocí rozšíření LibreOffice.

LibreOffice on-line bude skutečným konkurentem Microsoft Office 365, webové verze sady Microsoft Office. Budeme mít více funkcí a nebudeme odesílat informace do žádné speciální agentury, což je případ Microsoft Office 365.

Swapnil: Jakým velkým problémům čelí tým LibreOffice?

Charles: To je těžká otázka… Myslím, že budeme muset opravit celou codebase, což znamená, že musíme nabrat ještě více programátorů a členů komunity, aby nám pomohli se zajištěním kvality a distribucí softwaru.

Zeptali jsme se našich fanoušků, mají­-li nějaké otázky na Charlese H. Shulze. Zde jsou některé z vybraných otázek:

Marc Roelofs: Existují plány pro řízenou migraci bývalých fanoušků Microsoft Office? Je těžké je přesvědčit, pokud narazí na jakýkoliv nesoulad se svými zvyklostmi.

Charles: Já si myslím, že je to zajímavý nápad. Ale já sám jsem byl zapojen do migrace léta a myslím si, že takový průvodce by musel být velmi složitý a nevyřeší všechny problémy, protože většina problémů, které byly identifikovány, jsou organizační, nikoli technické.

Kostas Koudaras: Vidíte pokrok ve vývoji po odchodu z OpenOffice.org? Líbí se vám, jak se plní vaše cíle? Jak jste s projektem daleko?

Charles: Jsou oblasti, které dokonce předčily naše očekávání, ale také musíme zůstat pokorní a neúnavně pokračovat v budování a pěstování komunity LibreOffice. Komunita přispěvatelů je to, co jsme a co je nejcennější věcí, na které můžeme pracovat. Většina z komunity OpenOffice.org se přesunula do projektu LibreOffice a je třeba pěstovat a zlepšovat naše procesy. Ne všechno je definitivně vyřešeno a jsou určité oblasti, které se musí udělat znovu. Když přecházíte z OpenOffice.org, přinášíte staré zvyky, stejně jako cenné know-how a znalosti. Je ale také třeba znovu přehodnotit část toho, o čem si myslíte, že nejde dělat jiným způsobem. Je to neuvěřitelně fascinující, ale vyžaduje to čas, zpětnou vazbu a dobrou komunikaci.

Hanynowsky Sennin: Proč se tým vývojářů brání změně? Vzpomínám si, že když bylo odhaleno rozhraní Citrus, nepředvedli vývojáři moc přátelské chování.

Charles: To je velmi nepřesné tvrzení. Kdyby nic jiného, tým LibreOffice se zabývá změnami každý druhý den. Byl představen pěkný návrh 'makety', ale nikdo nedal lidem čas, aby objasnili, že takto nemůže dojít k celkové změně uživatelského rozhraní. Důvodem je, že taková změna je velmi složitá a vyžaduje enormní úsilí. Maketa je hezká, ale je to pouze maketa. To znamená, že nestačí jen změna kódu. Pokud by to šlo, zaslal bych společnostem Airbus a Boeing návrhy letadel a doufal, že podle nich postaví skutečné stroje. Ale vážně: Stejný člověk také přinesl velmi zajímavé rozhraní Frivl, a to je velmi pěkný základ právě pro tablety…

Abhay Trivedi: Kdy bude Calc stejně výkonný a užitečný jako Excel?

Charles: Myslím, že skutečná otázka by měla být: Kdy bude aplikace Excel stejně silná a užitečná jako Calc?

Shawn Dreelin: Časový rámec na Android & Cloud verze?

Charles: Žádný pevný termín vytesaný do kamene není. Předpokládáme v roce 2013.

Igor Konforti: Existují nějaké plány na podporu MS Visio?

Charles: LibreOffice 3. 5 podporuje formáty MS Visio.

E. Tasche: Nebudu LibreOffice on-line používat. Používám Google Docs, protože je skutečně rychlejší. Pokud by tento cloud byl rychlejší, rád přejdu, ale do té doby je těch pár milisekund více než věčnost, kterou musím čekat.
Charles: Na to mám pouze jednu odpověď. Nikdy nezapomeňte, že rychlost většiny z cloudových řešení (ne všech, ale většiny z nich) je otázkou zatížení serveru a kapacity datového centra. Jinými slovy, pokud vyjmete Google Docs z Google datového centra, nezáleží na tom, o jak velkou službu a software jde. Uvidíte, že je pomalý, a nebudete si stěžovat na pár milisekund!
(Jako ve škole) Průměr: 1.46 | Hodnotilo: 13
 

Komentáře

user avatar Jozef Hirčko
Odpovědět
LibreOffice on-line bude skutečným konkurentem Microsoft Office 365
13. 04. 2012, 20:02:14
LibreOffice on-line, tak na to sa skutočne teším.
user avatar Petr
Odpovědět
LibreOffice on-line bude skutečným konkurentem Microsoft Office 365
23. 04. 2012, 12:58:07
Jestli bude nové rozhraní podobné, jako u Microsoft Office, tak potěš pámbu. Práce s novými office je o nervy ))))) zlaté staré rozhraní. Nicméně ještě zůstane varianta Openoffice, která možná tolik s pouťovým vzhledem spěchat nebude ))) nebo zůstat u starší verze. Upřímně řečeno, současné verze naprosto dostačují a dokonce hodně převyšují běžné potřeby drtivé většiny uživatelů )))) napsat kvalitní, typograficky uhlazený text v tom není problém, na rozdíl od Microsoft office, odkud leze něco, na co se nedá často koukat.
user avatar VL
Odpovědět
Re:LibreOffice on-line bude skutečným konkurentem Microsoft Office 365
25. 04. 2012, 14:17:57
No nevím, ale MSO 2007 a 2010, se zapnutým panelem rychlý přístup, skrytými pásy karet, které si vyvoláte klepnutím na odkaz v menu, na mě působí rozhodně, méně pouťově než LO nebo OO. Používám jak MSO, tak LO, každý balík má něco do sebe. LO pár dobrých doplňků, ale vzhled starého StarOffice, MSO lepší například hromadnou korespondenci, ale na nové verze si člověk musí zvyknout.

Nejhnusnější MSO byly ale 2003.
user avatar jik
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice on-line bude skutečným konkurentem Microsoft Office 365
30. 04. 2012, 20:50:37
Nedělám si žádné iluze, co se týče průměrných uživatelských znalostí elementárních zásad formátování - tedy používání stylů. Ale naprosto jednoznačně, to, co předvádí MSO 2007 a výše, je děs a hrůza, která pouze likviduje ty drobné zbytky znalostí, co existovaly někdy v dobách AmiPro. Ovšem také bych chtěl uživatelské rozhraní změnit - ale tak do podoby SmartSuite97 - pokud si to někdo pamatujete. Stejně si myslím, že LO/OO by měly vytvořit nějakou abstraktní vrstvu, nad kterou by bylo možno relativně jednoduše vytvořit různá UI.
user avatar klik
Odpovědět
Re:LibreOffice on-line bude skutečným konkurentem Microsoft Office 365
30. 04. 2012, 21:23:41
Súhlasím, staré rozhranie je rohodne najlepšie. Všetky tie "udělátka" v MS office 2007 a 2010 sú neskutočne otravne a len zaberajú miesto na obrazovke. Keď už, mala by sa vždy ponechať možnosť voľby na užívateľovi, čoi chce stré alebo nové rozhranie.
user avatar Patrick
Odpovědět
LibreOffice on-line bude skutečným konkurentem Microsoft Office 365
7. 05. 2012, 19:02:26
Nemohu prijit jak napsat makro v calcu Libreoffice pro tisk listu, ktery neni otevren. Tisk pro list, ktery je otevren neni problem. Nemuze mi prosim nekdo znaly pomoci? Dekuji.
user avatar Daniel Sedláček
Odpovědět
Re:LibreOffice on-line bude skutečným konkurentem Microsoft Office 365
8. 05. 2012, 11:43:02
Musíte makrem skryté listy zobrazit, vytisknout a opět skrýt. Položte dotaz ve fóru, netýká se tohoto článku.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Daniel Sedláček

Daniel Sedláček

Amatérsky se věnuji programování maker od podzimu 2010.
Aktivní jsem na fóru od ledna 2011.
Od července 2011 spolupracuji i jako moderátor fóra.

Využívám pouze OpenOffice.org (LibreOffice nemám nainstalován).

 
 
 
woo jaw demo hz