LibreOffice má větší podporu arabského světa

novinky.png Arabský svět má svá specifika. V oblasti kancelářských balíků to platí taky. Jejich psaní se od evropského liší a je „obráceně“, tzn. zprava doleva. Proto se nadace The Document Foundation a organizace Motah domluvily na společném postupu pro zlepšení podpory LibreOffice v arabském světě.  

LibreOffice v arabsky mluvících zemích

Logo organizace Motah Logo organizace Motah v projektu LibreOffice

Kancelářský balík LibreOffice se dále rozšiřuje do mnoha částí světa. Také do arabského, který píše zprava doleva. Proto se dvě organizace – The Document Foundation a arabská organizace Motah (The National Program for Free and Open Source Software Technologies) – domluvily na společném postupu pro tento specifický trh. Stanovily si několik cílů:

  • identifikovat chyby související s arabštinou a zjistit, zda software správně ve všech oblastech podporuje jazyky psané zprava doleva,
  • vylepšit arabskou dokumentaci a popisky arabského uživatelského rozhraní,
  • pracovat na zjednodušení a vylepšení grafického uživatelského rozhraní a zvýšit použitelnost programu.

Organizace Motah se snaží prosadit svobodné a otevřené technologie do různých oblastí, jako jsou např. vzdělávání, výzkum a vývoj, budování průmyslu apod. Její sídlo je v Saúdské Arábii.

Arabský trh je obrovský

Do projektu LibreOffice v arabsky mluvících zemích se zapojí mnoho místních softwarových inženýrů a mladých nadšenců. První příspěvky byly zadány už k verzi LibreOffice 3.6.1, ve které byly nahlášeny chyby související s arabštinou. „Je fascinující vidět, že The Document Foundation spolupracuje s lidmi různých kultur, mnoha jazyků a z více geografických oblastí. Je to nejlepší program, který je zdarma.“ říká Abdulrahman Alarifi, programový ředitel organizace Motah.

Moderní, standardní arabština je oficiální jazyk 26 států severní Afriky a arabského poloostrova. A to je obrovský počet lidí, kteří mohou LibreOffice využívat zcela zdarma.

Arabsky mluvící země Arabsky mluvící země

(Jako ve škole) Průměr: 2.12 | Hodnotilo: 8
 

Komentáře

user avatar Ferda
Odpovědět
LibreOffice má větší podporu arabského světa
30. 09. 2012, 18:39:32
Tuto informaci jsem skutečně nezbytně potřeboval. Bez ní bych se opravdu neobešel. Více takových!
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice má větší podporu arabského světa
1. 10. 2012, 00:19:10
Nebýt vašeho sdělení, velmi pravděpodobně bych nebyl s to dnes usnout, a proto bych nepochybně zítra natáhl bačkory. Takže děkuji!
user avatar IrenaS
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice má větší podporu arabského světa
1. 10. 2012, 14:35:20
Myslím, že rozšiřování LibreOffice do dalších destinací na světě je vynikající zpráva. A je úplně jedno, jestli jde o arabský svět, čínský trh nebo jižní polokouli.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:LibreOffice má větší podporu arabského světa
1. 10. 2012, 17:40:01
Přesně tak, souhlasím. Akorát to vykládejte těm, kteří na národy pohlížejí jako Hitler. Sice nejsem přívržencem multikulti, ale právě importem "našich" technologií a "našeho" způsobu života potenciálně nebezpečná místa zeměkoule "polidštíme". Fungovalo to tak i v ČSSR, pane Ferdo.
user avatar Daniel Sedláček
Odpovědět
LibreOffice má větší podporu arabského světa
1. 10. 2012, 19:16:02
Mám za to, že Ferda spíše než svůj světonázor, chtěl sdělit, že mu tento typ článků připadá zbytečný a nehodící se sem. Jen se neumí správně vyjadřovat. Nemusí jít nutně o rasového omezence a přirovnání k Hitlerovi je podle mě zcela nemístné a nepatří sem.
Dalo by se diskutovat i tom, zda export našeho způsobu života je skutečně takovým přínosem - teď nemyslím technologie. Ale tato debata sem také nepatří.


Mám za to, že k hlupcům patří prostá ignorance, neb hloupost lidská je neomezená a nelze jí oponovat.


;o)
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice má větší podporu arabského světa
2. 10. 2012, 01:42:57
OK, souhlasím, nicméně třebaže naši čtenáři jsou tím nejcennějším, co máme, vidím rudě, když někdo, kdo nehnul prstem, připomíná, že tu je něco jaksi "navíc". Něco, co on nepotřebuje. Určitě jsou cenné připomínky, že tu něco chybí, ale že je tu něco navíc, to se mi fakt otevírá kudla v kapse. Proč ta sobeckost? Co nezajímá mě, může zajímat někoho jiného. Tohle je kvalitní web o programech OpenOffice a LibreOffice, jestli se to někomu nelíbí, má přece možnost zavřít a jít pryč. Ale byl bych rád, kdybychom zaujali co nejvíc čtenářů :-)

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz