V truhlářské firmě používají kancelářský balík OpenOffice.org i LibreOffice

LO.png Někteří živnostníci šetří výdaje mimo jiné tím, že používají otevřené kancelářské balíky OpenOffice.org nebo LibreOffice. Je to i případ firmy Dlauhý, která provozuje truhlářskou firmu. OpenOffice.org používají nejen na psaní dopisů, ale také k výpočtům. Interně firma používá formát ODF, ale při vnější komunikaci primárně PDF.  

Proč používáte OpenOffice.org?

Protože je součástí distribuce Ubuntu. Využíváme hlavně Writer a Calc. Jako hlavní důvod využití vidíme značnou finanční úsporu ve firmě, možnosti otvírat soubory z Microsoft Office a využití maker, což dělá z OpenOffice.org nástroj určený pro provozní zatížení.

Jací uživatelé, na kolika počítačích a kolik jich je?

Odhadem je to 4–5 pracovníků, z nichž část připravuje podklady pro výrobní dokumentaci a část vykonává administrativu. Používaných počítačů je 5. Jeden počítač je určený přímo pro administrativu a zbytek pro tvorbu výrobní dokumentace, která dále z OpenOffice.org putuje do dalších programů.

Na jakých operačních systémech OpenOffice.org provozujete?

  1. Ubuntu 8.04 – 11.10 na 4 počítačích,
  2. Windows XP na 2 počítačích.

Popište typ dokumentů, které obvykle vytváříte nebo zpracováváte.

Textové dokumenty vytváříme primárně jednoduché (smlouvy, výkazy atd.) a týkají se obvykle administrativní činnosti. Složitější dokumenty máme v Calcu, kde provádíme výpočty spotřeby materiálu, nákladů na výrobu a kusovníky. Dále přijímáme množství technických podkladů případně ceníky materiálu a komponent.

Výkresovou dokumentaci či případně schémata bohužel v programu Draw zatím smysluplně dělat nelze, na to využíváme CAD programy a Inkscape.

Máte problémy při výměně dat, např. v případě souborů Microsoft Office?

Ano, problémy se vyskytují obvykle při výměně dokumentů se státní správou (nyní je to lepší s PDF) a někdy mezi subjekty. Jde většinou pouze o rozhozené formátování. Nejsou to ale problémy, které by stály za námahu a řešení.

Interně používáme formáty ODT a ODS (CSV). V případě potřeby odesílat data mimo společnost využíváme primárně formát PDF nebo holý text a někdy je také nutnost odeslat soubory DOC/XLS.

Zhodnoťte kvalitu práce s kancelářským balíkem OpenOffice.org.

Práce s OpenOffice.org je z velké části podobná práci s Microsoft Office. Někdy složitější nebo jednodušší. Jako velký nedostatek vidíme problémy s aktualizací dat v Calcu při práci více lidí, případně problémy při využívání automatické aktualizace podkladů. S tím dále souvisí právě zmíněný nedostatek pro spojení více dokumentů v Calcu do jednoho celku.

Další nedostatek je úroveň použitelnosti databáze Base.

Doporučili bychom ho využívat hlavně kvůli obrovskému úsilí, které vývojáři do tohoto produktu vložili s cílem poskytnout uživatelům použitelný program.

Klady

  • cena,
  • možnosti maker a rozšíření,
  • v základu jednoduchost,
  • spojení s operačním systémem.

Zápory

  • Calc – nemožnost spojení více sešitů,
  • místy nestabilita při větších nebo složitějších souborech – obvykle lze vyřešit,
  • Calc – špatné sdílení souborů mezi více uživateli.

Je podle vás literatura a dokumentace k OpenOffice.org dostačující? Chybí vám některý typ dokumentace? Jaké zdroje používáte?

Z velké části využíváme interní dokumentaci a nápovědu pro OpenOffice.org a web. Většinou se týká programu Calc. Chybí dokumentace týkající se zapojení Calcu do řízení výroby (Excel – mnoho literatury na podobná témata).

Byli byste ochotní věnovat finanční prostředky na úpravu vlastností OpenOffice.org nebo na vytvoření speciálního rozšíření?

Už jsme část prostředků věnovali na úpravu a přípravu fungování interního systému. V současnosti jsme se stávajícím stavem spokojení.

Uveďte prosím informace o vaší organizaci a nezapomeňte také napsat své jméno a pozici či funkci.

Zdeněk Dlauhý – Truhlářství

zakázková výroba nábytku

Příšov 8

Zdeněk Dlauhý,  info<zavináč>dlauhy<tečka>cz

http://www.dlauhy.cz

Ukázka cenové nabídky Ukázka cenové nabídky

Náhled na zakázku v Calcu Náhled na zakázku v Calcu

Soubor v PDF exportovaný z Calcu Soubor v PDF exportovaný z Calcu

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
V truhlářské firmě používají kancelářský balík OpenOffice.org i LibreOffice
29. 03. 2012, 21:06:31
Tohle je prostě... úžasné. Moc děkuji za odvahu se podělit se svými zkušenostmi. Mně se prozatím k tomu nikoho nepodařilo dotlačit.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 

Public Relations

Jak si zabezpečit servery?

DNSSECPokud chce moderní člověk plně využívat to, co mu virtuální svět internetu nabízí, musí se stále více orientovat na bezpečnost. Musí činit kroky, jež ho ochrání před riziky, jež se právě na této síti skrývají a dnes a denně uživatele ohrožují.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz