Maďarsko bude používat otevřené formáty a přestane platit Microsoftu

Maďarská veřejná správa bude pro své elektronické dokumenty používat výhradně otevřené formáty a maďarským školám již nebudou propláceny licence na kancelářské produkty Microsoftu.  

Maďarská vláda přechází na otevřený standard

Vláda v Maďarsku udělala zmíněné rozhodnutí 23. prosince 2011. Od prvního dubna roku 2012 je každý vládní úředník povinen používat otevřené formáty pro všechny textové dokumenty, ale i tabulky, prezentace apod. Toto opatření ale není striktní, existují i výjimky, např. pro ministerstvo obrany.

Maďarská vláda také vyzvala všechny instituce veřejné správy, aby přešly na open-source kancelářské aplikace. Pokud tak neučiní, budou muset vysvětlit ekonomické, technické nebo jiné důvody, které je vedou k závislosti na placeném programu.

V prosinci bylo také maďarskou vládou rozhodnuto o neobnovení licencí za placený software od fy. Microsoft ve školách. V praxi to znamená, že školy v Maďarsku nedostanou vládní dotace na kancelářský balík Microsoft Office. Ministerstvo školství vysvětluje, že toto opatření má za cíl zvýšit konkurenci v této oblasti a dodává: „...Ministerstvo je přesvědčeno, že na potřeby vzdělávacích institucí stačí bezplatný open-source software.“

Přechod probíhá po celé Evropě

Evropská Unie už dlouho ve veřejné správě obhajovala používání otevřených standardů a svobodného softwaru. Několik velkých, ale i menších evropských zemí např. Rakousko, Francie, Belgie, Dánsko apod., je již dlouhou dobu nakloněno otevřeným standardům a svobodnému softwaru.

(Jako ve škole) Průměr: 1,50 | Hodnotilo: 8
 

Komentáře

user avatar petr
Odpovědět
Maďarsko bude používat otevřené formáty a přestane platit Microsoftu
6. 01. 2012, 10:02:28
Bohužel, tak to ve světě veřejných financí chodí. Země se musí dostat do skutečně vážných rozpočtových problémů aby se mohlo nařídit používání ekonomicky zdůvodnitelných řešení.
user avatar Piškóta
Odpovědět
Re:Maďarsko bude používat otevřené formáty a přestane platit Microsoftu
7. 01. 2012, 17:25:05
Áno, presne tak... Na Slovensko a Česko to ešte len príde. Aj slovenské ministerstvá a ďalšie štátne úrady už nebudú mať na licencie Microsoftu a tak prejdú na otvorené formáty. Len aby to už bolo čo najskôr!
user avatar Ja
Odpovědět
Re:Re:Maďarsko bude používat otevřené formáty a přestane platit Microsoftu
8. 01. 2012, 18:18:59
Na Slovensko bohuzial asi nikdy. Vzdy ide v prvom rade o prachy.
A my danovi poplatnici to vzdy zaplatime ...
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Maďarsko bude používat otevřené formáty a přestane platit Microsoftu
6. 01. 2012, 23:09:01
Bombáááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá!!!!!!!!!!!!!

Omlouvám se za komentář s nulovou informační hodnotou, ale nemohl jsem jinak.....
user avatar marecekk86
Odpovědět
Maďarsko bude používat otevřené formáty a přestane platit Microsoftu
11. 01. 2012, 12:49:45
Osobne si myslím, že tento trend je nezastaviteľný .. napokon v SR budú čo nevidieť voľby a možno aj takéto niečo bude zohrávať rolu pri šetrení ... avšak povedzme si otvorene, niekde sa ušetrí a spraví niečo na oko aby sa voličom zavreli ústa a inde sa riešia super kšefty ...

Avšak aj napriek tomu, je to pozitívna správa a ak nič iné, MS bude nútený znižovať ceny na svoje produkty ...

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
EDU Trainings
redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 

Public Relations

IPv4 zastarává, i tak si však zaslouží kvalitní zabezpečení

Znáte souvislost mezi doménami a typickými IP adresami? Není od věci si uvědomit, že zatímco domény jsou určeny pro zjednodušení hledání webové stránky na internetu, IP adresy slouží primárně pro výpočetní techniku, konkrétně pro přesné vyhledání konkrétního serveru nebo počítače.

Pokračování ...


LinuxEXPRES (news 300px)
SAM v kostce 2019
 
 
woo jaw demo hz