Rotterdamská nadace Sonnenburg nasadila OpenOffice.org

novinky.png V nizozemském Rotterdamu přecházejí některé organizace na otevřený kancelářský balík OpenOffice.org. Např. nadace Sonnenburg se rozhodla ušetřit finanční prostředky a nasadila tento software.  

Od roku 2003 je znatelná vzrůstající tendence migrace na OpenOffice.org. Rozsáhlé případy zahrnují např. francouzské ministerstvo vnitra, správu města Mnichov nebo také dánská města a další, o kterých jste se mohli dočíst i na tomto portálu.

Přechod na OpenOffice.org v nadaci Sonnenburg

Důležité jsou ale i menší případy, jako je například nizozemská nadace Sonnenburg. Pokud jde o výdaje IT, obecné pravidlo nadace je: „Nejsou žádné peníze.“ Systémy musí být použitelné alespoň několik let dopředu. O správu IT se nově stará Johan van Schie. Jako první sestavil přehled použitého softwaru a hardwaru. Zjistil, že některý software byl zkopírován a používán bez platné licence. Následně provedl analýzu vhodných aplikací pro kancelářské potřeby. Rozhodl se vyzkoušet OpenOffice.org. Van Schie říká: „Já sám jsem si ho nainstaloval a líbilo se mi, že je velmi podobný Microsoft Office, menu a ikony jsou srozumitelné a textový procesor Writer je mnohem předvídatelnější zejména při práci s obrázky v dokumentech.“ Jednou z věcí, kterou testoval, byla kompatibilita s formáty Microsoft Office. Zjistil, že 92 % dokumentů bylo v pořádku, 7 % mělo drobné problémy s konverzí dokumentů a pouze 1 % nemohlo být zpracováno vůbec. Jednalo se ale o několik nepotřebných dokumentů. Po souhlasu vedení nadace se OpenOffice.org instaloval na pracovní počítače zaměstnanců. „Většina uživatelů jsou zdravotní sestry, které počítač používají jen zběžně. Využívaly pouze Wordpad pro psaní dopisů,“ říká van Schie a postupně instaloval OpenOffice.org na jednotlivé stanice. Každému novému uživateli byla předvedena krátká demonstrace různých funkcí.

Nadace Sonnenburg vznikla již v roce 1949. V současnosti poskytuje péči o tělesně postižené děti, děti z dětských domovů a seniory. Celkem hospodaří s šesti domy v Rotterdamu, kde poskytuje zdravotní péči pro 90 pacientů a ústavní péči pro 700 seniorů. Nadace zaměstnává 500 pracovníků včetně lékařů a sester. Vzhledem k zaměření nadace je jasné, že investice do IT jsou jednou z posledních věcí. IT aplikace nadace se používají především pro administrativní účely a zautomatizování kancelářských prací. Hlavní aplikací je správa pacientů GIS (Gezonheids InformatiesSysteem), která zatím funguje pouze v operačním systému Microsoft Windows.

Nejprve skepse, pak obliba

Uživatelé byli zprvu skeptičtí. Několik jich mělo kurzy na Microsoft Office a nechtěli začínat znovu, jiní měli tento balík nainstalovaný doma a nepovažovali OpenOffice.org za plnohodnotnou náhradu. Postupně se postoj uživatelů měnil, když zjišťovali, jak kancelářský balík používat. Ze zpětného pohledu bylo důležité, že OpenOffice.org začal používat jeden z lékařů. Rychle si ho oblíbil a obhajoval ho mezi svými spolupracovníky. To mělo za následek, že zdravotní sestry přijaly změnu rychleji. V důsledku přijala změnu většina uživatelů. „Nakonec na naší straně stojí i pořizovací náklady,“ říká van Schie, který se zbavil nálepky „zlého muže“.

V současnosti se OpenOffice.org používá v jedné z šesti budov nadace. Ostatní budou v blízké budoucnosti následovat a balík se stane výchozí kancelářskou aplikací na všech počítačích. Použití OpenOffice.org ovlivnilo postoj nadace k open-source softwaru obecně. Nyní se pracuje na přechodu IT sítí nadace a přístupu k internetu. Van Schie chce začít co nejdříve a argumentuje zejména bezpečností open source. Do budoucna zvažuje nadace Sonnenburg přechod na operační systém Linux.

Nadace Sonnenburg je zatím bez webových stránek, na kterých se usilovně pracuje. Informace byly zjištěny z rozhovorů s pracovníky nadace. Anglickou verzi této případové studie v PDF si můžete stáhnout.

(Jako ve škole) Průměr: 1.80 | Hodnotilo: 5
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Daniel Sedláček

Daniel Sedláček

Amatérsky se věnuji programování maker od podzimu 2010.
Aktivní jsem na fóru od ledna 2011.
Od července 2011 spolupracuji i jako moderátor fóra.

Využívám pouze OpenOffice.org (LibreOffice nemám nainstalován).

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz